Druga rocznica śmierci Kazimierza Zimnego

(fot. mat. prasowe)
Druga rocznica śmierci Kazimierza Zimnego
30 czerwca przypada druga rocznica śmierci Kazimierza Zimnego (1935-2022) - rodowitego tczewianina, polskiego lekkoatlety, długodystansowca, medalisty olimpijskiego oraz mistrzostw Europy, trenera.

W kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15 można zwiedzać wystawę "Kazimierz Zimny. Tczewski olimpijczyk". Osiągnięcia sportowe utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlają zaprezentowane medale, puchary i odznaczenia, które przez lata zdobywał. Największą atrakcją jest brązowy medal olimpijski!
W najbliższą niedzielę 30 czerwca zwiedzający mogą wziąć udział w grze muzealnej.

godziny otwarcia

poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 10.00 do 16.00

czwartek, sobota, niedziela i święta od 10.00 do 18.00
Tczew, ul. Podmurna 15
wstęp bezpłatny

Kazimierz Zimny urodził się w Tczewie. Swoje pierwsze kroki w sporcie stawiał jako sternik w czwórce wioślarskiej w KKS "Unia". Gdy w Jego szkole zorganizowano eliminacje do Biegu Narodowego, wystartował z powodzeniem. Wtedy zauważył Go Józef Żylewicz - późniejszy trener. Tak rozpoczął się nowy rozdział w życiu Kazimierza Zimnego. Przez wiele lat łączył naukę, pracę oraz treningi. Był czterokrotnym rekordzistą kraju w dystansach: 3 000 m, 5 000 m, 10 000 m oraz w sztafecie 4 x 1500 m, dwukrotnie zdobył tytuł Wicemistrza Europy w biegu na 5 000 m. To brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rzymie na dystansie 5 000 m. Odznaczony Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim. Jeszcze w trakcie kariery sportowej został trenerem młodszych pokoleń. Po zakończeniu kariery zdobył tytuł doktora nauk o wychowaniu fizycznym. Był dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu w Cetniewie i Maratonu Solidarności. To Kazimierz Zimny zorganizował pierwszy maratoński bieg w Trójmieście. Honorowy Obywatel Miasta Tczewa i Honorowy Członek Stowarzyszenia Biegający Tczew.
(na podstawie materiałów z wystawy)

Drukuj
Prześlij dalej