Budowa CPK. Ruszają przygotowania do badań geologicznych pod projektowane linie kolejowe

CPK, Centralny Port Komunikacyjny (fot. tcz.pl)
Budowa CPK. Ruszają przygotowania do badań geologicznych pod projektowane linie kolejowe
Do części właścicieli gruntów na terenie gminy Tczewa trafiły już pisma od Wojewody Pomorskiej, dotyczące wszczęcia postępowania administracyjnego o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości w celu przeprowadzenia prac geologicznych, hydrogeologicznych i geotechnicznych. Chodzi o plany budowy linii Grochowalsk - Grudziądz - Warlubie i Grudziądz - Gdańsk, które są inwestycją towarzyszącą budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeszcze w czerwcu poznamy szczegóły dotyczące budowy CPK.

Chociaż Centralny Port Komunikacyjny istnieje tylko na mapie - i nie wiadomo, czy i kiedy ruszy jego budowa, to już budzi emocje. Sprawa dotyczy także okolic Tczewa - chodzi z planowaną budowę linii Gdańsk - Grudziądz. Projektanci przygotowali kilka możliwych wariantów jej przebiegu - a jeden z nich zakłada przebieg w okolicy Rokitek, Czarlina, czy Bałdowa. Część mieszkańców boi się, że za oknem będzie miała kolej dużych prędkości - albo co gorsza - dojdzie do wykupów nieruchomości na potrzeby inwestycji. O niepokojach wśród mieszkańców pisaliśmy tutaj.
Jeszcze w marcu mieszkańcy domagali się m. in. konfrontacji z urzędnikami z Urzędu Gminy Tczew, by dowiedzieć się, czy mają konkretniejsze informacje na temat przebiegu linii. Teraz temat powrócił. Wszystko za sprawą pism od Wojewody Pomorskiej ws. w sprawie przeprowadzenia m. in. prac geologicznych pod budowę szybkiej kolei.

Zespół prasowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zapytaliśmy o rozsyłaną do mieszkańców korespondencję:

- Projekt pn.: "Budowa linii kolejowych nr 5 i 242 na odc. Grochowalsk - Grudziądz - Warlubie" oraz "Budowa linii kolejowej na odc. Grudziądz - Gdańsk" jest obecnie na etapie realizacji Rozszerzonego Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. II etap STEŚ-R to wczesny etap realizacji inwestycji, gdzie każdy z pięciu zaproponowanych wariantów jest szczegółowo analizowany. Celem opracowania jest przygotowanie szczegółowej dokumentacji, która pozwoli na ustalenie kształtu, przebiegu oraz istotnych parametrów dla projektowanej linii kolejowej. Załączone przez Panią pisma dotyczą pozyskania zgód na udostępnienie nieruchomości do przeprowadzenia badań geologicznych, geotechnicznych oraz hydrogeologicznych. Celem badań geologicznych i geotechnicznych jest wstępna ocena warunków gruntowo - wodnych w podłożu planowanej inwestycji, natomiast dokumentacja hydrogeologiczna ma dostarczyć dane niezbędne
do opracowania raportu oddziaływania na środowisko. Badania prowadzone będą na terenach każdego z projektowanych przebiegów wariantów linii kolejowych wraz z obiektami inżynieryjnymi, a ich wykonywanie nie oznacza realizacji prac w miejscu prowadzenia badań. Zgodnie z aktualn
ym harmonogramem wybór wariantu inwestorskiego ma nastąpić na
przełomie 2024/2025. - wyjaśnia zespół prasowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Do tematu budowy CPK odniósł się szef rządu:

- Pełna prezentacja przyszłości przedsięwzięć lotniczych, kolejowych i lotniskowych będzie przedstawiona jeszcze w czerwcu - poinformował podczas środowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.


Do tematu będziemy wracać.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -9

  nikmn_gość

  06.06.2024, 11:24

  Tak szczerze to po co komu ta szybka kolej ? 200km/h wystarczy

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx6.xx2 
 • -6

  zwolennik postępu_gość

  06.06.2024, 11:53

  więcej obietnic

  ojców sukcesów niezrealizowanych . Kolejna inwestycja z rodzaju wież tnij.tcz.pl/?u=3eba0a

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx5.xx5 
 • +1

  ja_gość

  07.06.2024, 16:55

  A niech budują, to szybciej dojadę do mojego airbusa zaparkowanego na CPK

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.