W Pelplinie powstają kwietne łąki

(fot. pelplin.pl)
W Pelplinie powstają kwietne łąki
Rozpoczęły się pierwsze działania realizacji projektu pt.: "Ochrona przyrody w Gminie Pelplin w 2024 roku poprzez zakładanie łąk kwietnych, pielęgnacja pomnika przyrody oraz nasadzenie alei drzew owocowych" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku i wspierany przez Grupę Polenergia. Wzdłuż ulicy Ornasa "kiełkuje" kolejna łąka kwietna.

Oko cieszą już maki i chabry na terenie przy placu zabaw Nivea na Pólku oraz na terenie w sąsiedztwie cmentarza. Już po raz trzeci zakwita w tym miejscu łąka kwietna. Została założona trzy lata temu dzięki wsparciu finansowemu z WFOŚiGW w Gdańsku oraz dzięki wsparciu Amber One w ramach realizacji programu Amber Green - nadal cieszy oko. Jednakże piękne kwiaty nie tylko wpływają na walor estetyczny naszego miasta ale przede wszystkim wspierają bioróżnorodność miasta i wpływają pozytywnie na efekty zmian klimatu.

Od wielu lat można było obserwować trend idealnie przystrzyżonych trawników i równiutko posadzonych tui jednakże zatęskniliśmy za naturą - polnymi, kolorowymi kwiatami i dźwiękiem bzykających zapylaczy i coraz częściej nasze ogrody wyglądają bardziej "ekologicznie".

Dlaczego te łąki są tak ważne i czy rzeczywiście warto niekiedy zastąpić nimi trawniki, nie tylko w mieście ale również w naszych przydomowych ogródkach?


Przede wszystkim łąka kwietna jest mało wymagająca, jeśli chodzi o prace pielęgnacyjne. Urośnie nawet na słabym podłożu. Wymaga koszenia 1-2 razy w sezonie a nie tak jak trawnik co 2-3 tygodnie. Koszenie trawnika wymaga czasu, paliwa czyli kosztów a przy tym zatruwamy środowisko spalinami. Krótko przystrzyżony trawnik dodatkowo wymaga podlewania w przypadku braku opadów. Aby był idealny wymaga różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem różnych sprzętów często spalinowych i środków chemicznych. Z koszenia trawnika powstaje sporo bioodpadów, które w najlepszym przypadku trafiają do kompostownika ale często lądują w workach, koszach na odpady zmieszane albo na PSZOKach. A tym czasem ziemia porośnięta łąką kwietną świetnie magazynuje wodę i energię cieplną. Jest na wiele lat. Jest domem dla zapylaczy i innych zwierząt. Łąki bogate w kwiaty często kwitną naprzemiennie często do późnej jesieni dzięki czemu mnóstwo zwierząt ma długi dostęp do różnorodnego pokarmu. Oprócz aspektu ekologicznego nie można też zapomnieć o walorze estetycznym. Piękne kolorowe kwiaty cieszą oko ale też często przywołują "miłe wspomnienia" po prostu poprawiają nasze samopoczucie.

Zachęcamy Was do rezygnacji z kilku metrów trawnika na rzecz łąki kwietnej w Waszych ogrodach. Zachęcamy do podziwiania łąk kwietnych w naszym mieście. Gwarantujemy, że będziecie w lepszym nastroju po takim spacerze. Zasiejcie kwiaty u siebie. Jeśli jeszcze nie macie mieszanki to podeślijcie nam zdjęcie ze spaceru, na którym na waszej drodze "wyrosły" kwiaty a my przekażemy Wam kilka paczuszek nasion. Możecie również otrzymać je od nas podczas zbliżających się Dni Pelplina, na które zapraszamy! Szukajcie tam naszego EKOstoiska!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -1

  Rumcajs żyje_gość

  06.06.2024, 02:56

  Łąki są u nas od zawsze

  W Tczewie już dawno mamy łąki i tą miejscowość i te zaniedbane dzikie parki im rumcajsa gdzie jest dużo drzew sandałowych. Uczta się od, nad pylplinianie. My jesteśmy wiodącym miastem w dziedzinie dna i mułu..:-) @$#&@

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx9.xx1 
 • -1

  Wald_gość

  06.06.2024, 06:11

  Umiejscowienie łąk trafione w punkt, beda mialy kogo żądlić po drodze...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx2 
 • Kristo_gość

  06.06.2024, 11:07

  Chaszcze

  Teraz nieróbstwo i zarośniete miasta chaszczami możma tłumaczyć ekologią. A kiedyś było proste i dobitne określenie takiego stanu trawników: dziadostwo!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.