Karambol na A1 - służby sprawdzą się w akcji

W ub. roku podobne ćwiczenia odbyły się na drodze krajowej 22 (fot. tcz.pl)

odbyło się
22
09.2009
Wtorek
Tczew - Karambol na A1 - służby sprawdzą się w akcji
Zderzenie autobusu i cysterny - na nie wpadają kolejne trzy auta, wyciek kwasu solnego, skażenie chemiczne i służby ratownicze postawione na nogi - taki widok zastaną jutro (22.09) osoby podróżujące autostradą A1. Na szczęście będę to tylko ćwiczenia ratownicze "AMBER 2009".

Celem akcji będzie doskonalenie współpracy i koordynacji działań pomiędzy zespołami zarządzania kryzysowego, a jednostkami służb ratownictwa technicznego, chemiczno-ekologicznego oraz medycznego w powiecie tczewskim.

- Akcja rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa około 5 godzin. Na odcinku autostrady objętym ćwiczeniami, tj. w okolicach MOP Olsze, na czas trwania symulacji zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. - wyjaśnia Ewa Łydkowska, rzeczniczka koncesjonariusza autostrady.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ
Zgodnie ze scenariuszem na autostradzie zostanie upozorowany wypadek autobusu i cysterny przewożącej substancję niebezpieczną (kwas solny). W wyniku zdarzenia dojdzie do fikcyjnej kolizji kolejnych 3 pojazdów. Po otrzymaniu sygnału na A1 zostanie ogłoszony alarm chemiczny stopnia III C, a właściwe służby ratownicze KP PSP w Tczewie rozpoczną działania zgodnie z Planem Ratowniczym Autostrady. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z KP PSP w Starogardzie Gdańskim wyznaczy strefę skażenia i podejmie rutynowe czynności zabezpieczające. Równolegle prowadzona będzie ewakuacja poszkodowanych ze strefy zagrożenia i udzielana pomoc medyczna osobom rannym. Działania służb ratowniczych obejmą także hipotetycznych kierowców, którzy z powodu karambolu zostaną uwięzieni na autostradzie pomiędzy najbliższym węzłem a miejscem zdarzenia. Po zakończeniu działań jednostek ratowniczych i odholowaniu uszkodzonych pojazdów, służby utrzymania uporządkują miejsce zdarzenia w celu przywrócenia przejezdności na autostradzie.

Miejsce ćwiczeń zostało wyznaczone na wysokości 42 kilometra autostrady w sąsiedztwie Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Olsze na zachodnim pasie jezdni (kierunek Łódź). Działania ratownicze będą się odbywać pod ruchem, jednakże ze względów bezpieczeństwa wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Objęty ćwiczeniami odcinek autostrady zostanie całkowicie wyłączony z ruchu. Pojazdy będą kierowane na drogę wewnętrzną MOP Olsze. Na wyznaczonym objeździe będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 40 km/h. Na wschodniej nitce autostrady (kierunek Gdańsk) pas wewnętrzny (szybki) w strefie prowadzenia działań ratowniczych również zostanie zamknięty. Pas zewnętrzny (wolny) pozostanie przejezdny. Wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 70 km/h. Utrudnienia potrwają od godziny 10:00 do godziny 15:00.

W akcji czynnie weźmie udział 12 jednostek straży pożarnej, policji, pogotowia oraz służb utrzymania autostrady, 9 jednostek z KP PSP w Pruszczu Gdańskim pozostawać będzie w odwodzie, w sumie w ćwiczeniach będzie uczestniczyć ponad 120 osób.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Działania w ramach akcji AMBER 2009 zostały przygotowane przez Wydział Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie we współpracy z Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza oraz Intertoll Polska, operatora autostrady A1. Akcją dowodzić będzie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

- Organizując ćwiczenia, chcieliśmy przede wszystkim sprawdzić czas reakcji poszczególnych służb ratowniczych z terenu powiatu tczewskiego we współpracy z powiatami gdańskim i starogardzkim, a także ocenić szybkość obiegu informacji w sytuacji kryzysowej. Wnioski z ćwiczenia mają spowodować działania prowadzące do podniesienia poziomu bezpieczeństwa użytkowników autostrady - wyjaśnia Włodzimierz Mroczkowski, Naczelnik Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie.


Drukuj
Prześlij dalej