Wycieczka do Węgier samochodem - o czym warto wiedzieć?

(fot. mat. prasowe)
Wycieczka do Węgier samochodem - o czym warto wiedzieć?
Węgry nie są zbyt oddalonym od naszego kraju państwem. Dlatego też wiele osób podróżuje w te rejony własnym samochodem. Węgry mogą być świetnym miejscem nie tylko wakacyjnego wypoczynku na przykład nad Balatonem, ale również celem weekendowej wycieczki trasą pięknych zabytków tego kraju. Niezależnie od tego, na jak długo wybieramy się na Węgry, planując taką wycieczkę samochodem, warto wcześniej zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi dojazdu, winiet, a także atrakcji w tym miejscu, aby wyjazd taki był udany i aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Wycieczka do Węgier - jak wygląda dojazd samochodem?
Planując wycieczkę samochodem do Węgier, warto przeanalizować wszystkie dostępne trasy, aby wybrać tę, która będzie najkrótsza lub najszybsza. Sam czas dojazdu na Węgry zależy jednak zarówno od naszego miejsca zamieszkania, jak i dokładnego celu podróży, a także warunków panujących na drodze. Zazwyczaj jednak planując podróż samochodem z Warszawy do Budapesztu, musimy liczyć się z 9-godzinną trasą o długości 858 km. Planując jej przebieg, warto wybrać drogę S8, a następnie autostradę A1, którą powinniśmy kierować się na południe, w stronę czeskiej granicy. W Czechach będziemy potrzebowali winiety. Dojeżdżając do Słowacji, również będziemy potrzebowali winiety. Ostatnim etapem podróży jest granica Słowacko-Węgierska. Wjeżdżając na teren Węgier, także będziemy musieli zaopatrzyć się w winietę, jeżeli zaplanujemy naszą trasę podróży drogami ekspresowymi lub autostradami.

Wyjeżdżając na Węgry, musimy więc uwzględnić nie tylko ewentualne opłaty w kraju docelowym naszej podróży, ale również tranzyt przez Czechy i Słowację. Dlatego warto jak najwcześniej przeanalizować dostępne trasy i wybrać możliwie najkrótszą i najwygodniejszą opcję.

Czy na Węgrzech potrzebne są winiety?
Niezależnie od tego czy chcemy pojechać na weekendową, czy dłuższą wycieczkę na Węgry samochodem, będziemy musieli zaopatrzyć się w odpowiednie winiety, jeśli zamierzamy podróżować po tym kraju drogami ekspresowymi i autostradami. Na Węgrzech obowiązują jednak e-winiety, czyli winiety elektroniczne. Są one oznaczone literą M i upoważniają do poruszania się tamtejszymi drogami szybkiego ruchu, czyli autostradami i trasami ekspresowymi. Większość takich tras łączy Budapeszt z przejściami granicznymi oraz innymi dużymi miastami.

Obecnie większość tych dróg na Węgrzech jest płatna. Dlatego najprawdopodobniej będziemy musieli zakupić winiety. Jakie winiety obowiązują na Węgrzech? Kupując je, powinniśmy zwrócić uwagę na kategorię pojazdu, aby postawić na wersję odpowiednią dla naszego środka transportu. Samochody osobowe mogące przewieźć więcej niż 7 osób, a także kampery o masie do 3,5 tony należą do kategorii D2, a kategoria D1 dotyczy samochodów osobowych o masie do 3,5 tony mogących przewieźć maksimum 7 osób. Kolejny podział winiet na Węgrzech dotyczy czasu, przez jaki są one ważne. Obecnie dostępne są winiety jednodniowe, które ważne są tylko w dniu zakupu od momentu jego dokonania przez 24 godziny. Dostępna jest także winieta 10- i 30-dniowa, a także roczna. Koszt winiety jednodniowej dla samochodu osobowego D1 to około 5150 forintów, czyli 57 zł, zaś winiety 10-dniowej - 6400 forintów, czyli około 71 zł.

Atrakcje na Węgrzech
Planując wycieczkę samochodem do Węgier, powinniśmy wcześniej przeanalizować dostępne na miejscu atrakcje, aby wybrać te, które najbardziej nas zainteresują i aby plan naszego wyjazdu był jak najbardziej poukładany. Warto sprawdzić też podstawoweinformacje o Węgrzech . Wśród najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów w tym kraju, można bez wątpienia wymienić jezioro Balaton. Najchętniej odwiedzaną miejscowością nad tym zbiornikiem jest Hévíz, gdzie znajduje się lecznicze jezioro termalne, a temperatura w nim osiąga nawet 36 stopni. Wśród sugerowanych wycieczek objazdowych po Węgrzech wymienia się też te, które podążają wzdłuż Dunaju. Ta trasa oferuje nie tylko wspaniałe widoki, ale również niesamowite miejsca takie jak Pałac Królewski króla Macieja czy miasteczko Eszterom.

Wycieczka samochodowa prowadząca przez pofałdowane wzgórza i żyzne pola Wielkiej Niziny Węgierskiej to z kolei propozycja dla miłośników malowniczych krajobrazów. Na tej trasie znajdziemy nie tylko urocze wioski, ale także uzdrowiska termalne i piękne, historyczne zamki. Trasa ta przebiega również przez kilka parków narodowych będących domem zarówno dla szerokiej gamy dzikich zwierząt, jak i największego ekosystemu użytków zielonych na Węgrzech. Będąc w tym kraju, warto zwiedzić również jego stolicę, czyli Budapeszt, który oferuje nie tylko piękne zabytki i fascynujące budowle architektoniczne, ale również bogate życie nocne i kulturalne.

Wycieczka do Węgier samochodem jako pomysł na weekend
Wycieczka do Węgier samochodem może być ciekawy pomysłem na spędzenie weekendu z rodziną, przyjaciółmi lub ukochaną osobą. Warto zaplanować taki wyjazd jak najwcześniej, aby dopasować jego trasę do swoich oczekiwań. Podczas podróży samochodem po Węgrzech najlepiej zacząć swoją trasę na przykład w Budapeszcie i zwiedzić najpopularniejsze zabytki tego miasta, a następnie odwiedzić pozostałe liczne atrakcje turystyczne, które oferuje to państwo. Znajdziemy tu nie tylko ciekawe zabytki, ale także wiele obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Węgry to więc świetny kierunek nie tylko dla osób, które chcą podziwiać piękne budowle, ale również krajobrazy czy poznać lokalną kulturę i tradycję. Odpowiednio planując trasę takiego wyjazdu, możemy zwiedzić nawet w ciągu jednego weekendu wiele ciekawych miejsc.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • wągry_gość

  15.05.2024, 16:28

  na Węgry

  Nie do Węgier tylko na Węgry redaktorku...

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx2.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.