Reggae i ska w Protokulturze

Reggae i ska w Protokulturze

odbyło się
03
10.2009
Sobota
Tczew - Reggae i ska w Protokulturze
Klub Protokultura wraz z Centrum Kultury i Sztuki ma zaszczyt zaprosić na koncert reggae grupy Etna Kontrabande, który odbędzie się w sobotę, 3 października.

Po Koncercie After party: Ras Ziut, Suaf
Wjazd 12 PLN, start 20.00, muza: tylko reagge

Etna Kontrabande to ośmioosobowy skład muzyków z Pomorza reprezentujący muzykę z gatunku reggae-ska. Zespół swoją działalność zapoczątkował latem 1999 roku występując oficjalnie na jednym z festiwali. Początkowo muzyka , którą prezentowała Etna miała charakter etniczny kojarzący się bardziej z world music (stąd też nazwa zespołu). Czteroosobowy skład, folkowe instrumenty (niejednokrotnie wykonane przez siebie) skłaniały muzyków ku muzyce korzeni. Po roku skromnej działalności Etna zmieniła swój skład personalny a jednocześnie stylistykę coraz częściej sięgając po reggae i ska. Owocem tego była nagrana w 2000 roku w Częstochowie płyta „Na Syjon”. W tym samym roku grupa, została doceniona również przez muzyków reprezentujących rozmaite pisma muzyczne na festiwalu Viva Polska Bartoszyce 2000. W kategorii folk, reggae, ska zespół otrzymał Grand Prix festiwalu. Kolejne lata działalności to przede wszystkim koncerty na terenie całego kraju.

Zimą 2004 roku w okolicach Wrocławia znacznie odmłodzony skład nagrał drugi album zatytułowany "W kierunku słońca";. Płyta odznaczała się bardziej stonowanym brzmieniem a jej producentem był znany w środowiskach jazzowych wrocławski muzyk Robert Szydło. Po ukazaniu się płyty grupa ruszyła w trasę koncertową.

W 2006 roku do zespołu dołączyli kolejni muzycy. Szczególnie sekcja dęta została wzbogacona o kolejne instrumenty. W maju zespół zarejestrował 12 utworów w stylistyce najbardziej zbliżonej do reggae ska. Nowy materiał obfituje także we współczesne trendy ragga, dancehall. Produkcją płyty zajął się Jaras (autor muzyki i tekstów) jeden z założycieli zespołu, a realizacją Ryszard Szmit związany na codzień z Pro Studio Radio Olsztyn, mastering to dzieło: Smoka i Activatora ze studia AS one.

W ciągu dziesięciu lat działalności Etna zdobyła wiele nagród a także zagrała ponad 300 koncertów na terenie całego kraju oraz poza jego granicami uczestnicząc w wielu prestiżowych imprezach muzycznych takich jak m.in: Africa Is Hungry - Toruń, Ostróda Reggae Fest, Reggaeland - Płock, Reggae na Piaskach - Ostrów Wlp., Reggae nad Wartą - Gorzów Wlkp, Festiwal Muzyki Dobrej - Warszawa, Preem Folk Fest - Krotoszyn, Nie zabijaj! - Olesno, Reggae nad Orlą, Slot Art. - Lubiąż, Wrocław Non Stop, Regałowisko - Bielawa, Kraków - Rotunda, United Islands of Prague(CZ) Reggae Fest - Ostrava(CZ), SazavaFest(CZ)…

http://www.etna.art.pl
http://www.myspace.com/protokulturaclub
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia