Marek Kamiński w Tczewie

Marek Kamiński (fot. koszalin.pl)

odbyło się
25
09.2009
Piątek
Tczew - Marek Kamiński w Tczewie
W piątek, 25. września, o godz. 8.00 będziemy mieć jedyną, niepowtarzalną okazję spotkania z Markiem Kamińskim - znanym podróżnikiem, polarnikiem i żeglarzem. Pierwszym i jedynym, człowiekiem, który w ciągu jednego roku zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. 23. maja 1995, wraz z Wojciechem Moskalem zdobył biegun północny, a 27. grudnia 1995r. samotnie dotarł na biegun południowy.

Marek Kamiński to również doświadczony żeglarz. Wszystkie jego wyprawy niosą ze sobą ponadczasowe przesłanie. W chwili obecnej jest w trakcie kolejnego projektu - "Ekspedycja Wisła" - wyprawy kajakowej ostatnią "dziką" rzeką Europy. 25. sierpnia 2009r. wyruszył z Baraniej Góry do Gdańska, gdzie dopłynie 27. września. Głównym celem wyprawy jest szerzenie wśród młodzieży europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz uświadomienie wszystkim problemów środowiska. Uczestnicy wyprawy promują również aktywność Polaków związaną z wodą, a w szczególności z Wisłą. W trakcie rejsu ekspedycja zatrzymuje się w miastach, w których jej członkowie spotykają się z lokalnymi władzami oraz społecznością. 24. września Marek Kamiński przypłynie do Tczewa. Następnego dnia - w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły - odbędzie się spotkanie podróżników z mieszkańcami Tczewa. W wyprawie towarzyszą Markowi Kamińskiemu wybitne osobowości:

- Liv Arnesen - norweska podróżniczka, w 1992 r. poprowadziła pierwszą wyprawę kobiecą na czapę lodowca Grenlandii, w 1994 jako pierwsza kobieta na świecie, samotnie i bez wsparcia dotarła na biegun południowy. W lutym 2001 r., wspólnie z Ann Bancroft, jako pierwsze kobiety w historii, wykorzystując wiatr i poruszając się na nartach, przemierzyły Antarktydę.
- Vera Simonsson - przewodniczka w Nowergii, Szwecji i Grenlandii, a także na Spitsbergenie i w Afryce.
- Kristin Fosland Olsen - polarniczka, przewodniczka w Spitsbergen i Lofoten w Norwegii, dziennikarka i pasjonatka fotografii.
- Maciej Urbaniak - jeden z nielicznych na świecie niepełnosprawnych instruktorów pływania.
Drukuj
Prześlij dalej