Fabryka Sztuk zaprasza na inscenizację bitwy o Tczew

Bitwa o Tczew (fot. tcz.pl)

odbyło się
18
02.2012
Sobota
Tczew - Fabryka Sztuk zaprasza na inscenizację bitwy o Tczew
W sobotę, 18 lutego, Fabryka Sztuk zaprasza na inscenizację bitwy o Tczew. To widowiskowe wydarzenie odbędzie się przy murach obronnych na ulicy Krótkiej i Wąskiej. Współorganizatorem inscenizacji jest profesjonalna Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk 12 Piechoty Xięstwa Warszawskiego.

To już trzecia inscenizacja, którą organizuje Fabryka Sztuk, przedstawiająca jedno z najdramatyczniejszych w dziejach naszego miasta zdarzeń - bitwę, która miała miejsce 23 lutego 1807r. pomiędzy wojskami pruskimi i napoleońskimi. W skład armii francuskiej, biorącej udział w walkach o Tczew, wchodziły także polskie dywizje i bataliony, m.in. z Legionów Dąbrowskiego. Rekonstruktorzy postarają się jak najwierniej odtworzyć tamte dramatyczne wydarzenia. Żołnierze w umundurowaniu z epoki, uzbrojeni w broń z czasów napoleońskich stoczą bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich. Narratorem inscenizacji, wprowadzającym widzów w historyczne realia, będzie dr Andrzej Nieuważny - wybitny znawca okresu napoleońskiego, wykładowca na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Ta inscenizacja to żywa lekcja historii - mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk. - Jednocześnie jest to niecodzienne wydarzenie, również na skalę ogólnopolską - inauguruje sezon rekonstrukcji w naszym kraju. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni i pełni podziwu dla naszych rekonstruktorów, którzy - pomimo niesprzyjającej pogody - przyjeżdżają do Tczewa z całej Polski.

Walki zostaną poprzedzone inscenizacją obozowiska wojskowego na Placu Hallera. Będzie można z bliska przyjrzeć się żołnierzom, porozmawiać z nimi, czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

ok. 11.20 - przemarsz z Fabryki Sztuk na Plac Hallera (ulicą 30 Stycznia i J. Dąbrowskiego)
od 11.30 - bratanie się z cywilami - obozowisko wojskowe na Placu Hallera
ok. 13.45 - wymarsz na pole bitwy
14.00 - inscenizacja bitwy - mury obronne przy ul. Krótkiej i Wąskiej

Serdecznie zapraszamy!
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +3

  Raiders

  07.02.2012, 20:01

  Zapowiada się ciekawie, kolejna ciekawostka Historyczna związana z naszym miastem

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  ggtds_gość

  12.02.2012, 16:42

  Incenizacja

  Co roku przychodzę na to... nawet jak będzie -20 to przyjdę! ;) Na mówię też innych! :)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx0 
 • +1

  wa_gość

  14.02.2012, 16:18

  Na pewno bende

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia