Dzieła Witkacego na wyciągnięcie ręki

Tczew - Dzieła Witkacego na wyciągnięcie ręki
Od dzisiaj (06.11) aż do połowy grudnia tczewscy miłośnicy sztuki będą mieli możliwość przyjrzenia się twórczości Witkacego. To już kolejna wystawa "dużego formatu" w Tczewie - najpierw Chagall w "Fabryce Sztuk", teraz Witkiewicz w Centrum Kultury i Sztuki.

W galerii CKiS zobaczymy wystawę rysunków, fotogramów i projektów scenografii do sztuk Mistrza Witkacego.

- Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego - wyjaśniają pracownicy CKiS - Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy - 6.listopada o godz.18.30 w Galerii CKiS (Tczew, ul. Wyszyńskiego 10).

Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład Beaty Zgodzińskiej - wybitnej znawczyni twórczości S.I. Witkiewicza oraz występ kapeli góralskiej - Rodziny Bugajskich z Kęt. Wstęp wolny.

Stanisław Ignacy Witkiewicz urodził się w Warszawie 24 lutego 1885 roku [1], jako syn malarza, pisarza i architekta Stanisława Witkiewicza herbu Nieczuja oraz Marii z Pietrzkiewiczów herbu Ostoja, nauczycielki muzyki. Pierwsze lata życia spędził w Warszawie, mieszkając wraz z rodzicami w nieistniejącej dziś kamienicy przy ul. Hożej 11[2]. W roku 1890 z powodu choroby Stanisława Witkiewicza - ojca rodzina przeniosła się do Zakopanego. Artysta dużo podróżuje - m. in. Chorwacja, Włochy, Rosja. W trakcie pobytu w Rosji Witkiewicz zaczął zarobkowo malować portrety. Stworzył też wtedy i spisał podstawy swoich teorii artystycznych, wydanych po powrocie jako Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia. Od roku 1918 intensywnie malował i pisał. Został przyjęty do grupy malarzy Formistów, z którymi zorganizował kilka wystaw, głównie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Zaczął wydawać pierwsze utwory dramatyczne, które już kilka lat później doczekały się premier teatralnych. Od roku 1925 Witkacy zrezygnował zupełnie z malarstwa olejnego, nawiązującego do stylu formistów, uważając, że malarstwo nie jest już w stanie wyrażać Czystej Formy, pierwotnego składnika sztuki odwołującego się bezpośrednio do wrażliwości odbiorcy i jego "uczuć metafizycznych". Zamiast tego rozwinął swoją twórczość portretową. 18 września 1939 roku artysta dowiaduje się o wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski i na szlaku ucieczki wojennej, we wsi Jeziory, pod Dąbrowicą, na Polesiu popełnia samobójstwo podcinając sobie tętnicę szyjną i zażywając weronal. Razem z nim pozbawić siebie życia chciała przyjaciółka artysty Czesława Oknińska, którą jednak odratowano.
Info: wikipedia
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia