Tczew - Dzieła Witkacego na wyciągnięcie ręki

Dzieła Witkacego na wyciągnięcie ręki

Od dzisiaj (06.11) aż do połowy grudnia tczewscy miłośnicy sztuki będą mieli możliwość przyjrzenia się twórczości Witkacego. To już kolejna wystawa "dużego formatu" w Tczewie - najpierw Chagall w "Fabryce Sztuk", teraz Witkiewicz w Centrum Kultury i Sztuki.

W galerii CKiS zobaczymy wystawę rysunków, fotogramów i projektów scenografii do sztuk Mistrza Witkacego.

- Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego - wyjaśniają pracownicy CKiS - Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy - 6.listopada o godz.18.30 w Galerii CKiS (Tczew, ul. Wyszyńskiego 10).

Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład Beaty Zgodzińskiej - wybitnej znawczyni twórczości S.I. Witkiewicza oraz występ kapeli góralskiej - Rodziny Bugajskich z Kęt. Wstęp wolny.

Stanisław Ignacy Witkiewicz urodził się w Warszawie 24 lutego 1885 roku [1], jako syn malarza, pisarza i architekta Stanisława Witkiewicza herbu Nieczuja oraz Marii z Pietrzkiewiczów herbu Ostoja, nauczycielki muzyki. Pierwsze lata życia spędził w Warszawie, mieszkając wraz z rodzicami w nieistniejącej dziś kamienicy przy ul. Hożej 11[2]. W roku 1890 z powodu choroby Stanisława Witkiewicza - ojca rodzina przeniosła się do Zakopanego. Artysta dużo podróżuje - m. in. Chorwacja, Włochy, Rosja. W trakcie pobytu w Rosji Witkiewicz zaczął zarobkowo malować portrety. Stworzył też wtedy i spisał podstawy swoich teorii artystycznych, wydanych po powrocie jako Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia. Od roku 1918 intensywnie malował i pisał. Został przyjęty do grupy malarzy Formistów, z którymi zorganizował kilka wystaw, głównie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Zaczął wydawać pierwsze utwory dramatyczne, które już kilka lat później doczekały się premier teatralnych. Od roku 1925 Witkacy zrezygnował zupełnie z malarstwa olejnego, nawiązującego do stylu formistów, uważając, że malarstwo nie jest już w stanie wyrażać Czystej Formy, pierwotnego składnika sztuki odwołującego się bezpośrednio do wrażliwości odbiorcy i jego "uczuć metafizycznych". Zamiast tego rozwinął swoją twórczość portretową. 18 września 1939 roku artysta dowiaduje się o wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski i na szlaku ucieczki wojennej, we wsi Jeziory, pod Dąbrowicą, na Polesiu popełnia samobójstwo podcinając sobie tętnicę szyjną i zażywając weronal. Razem z nim pozbawić siebie życia chciała przyjaciółka artysty Czesława Oknińska, którą jednak odratowano.
Info: wikipedia
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia