XXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie

Katedra w Pelplinie (fot. tcz.pl)
Tczew - XXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie
Od 1 lipca do 26 sierpnia 2020 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie trwać będzie kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Koncerty w ramach festiwalu odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 19.00 w pelplińskiej katedrze.

Pelpliński festiwal trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. To zarazem (od początku istnienia!) największe i najważniejsze wydarzenie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na całym Kociewiu. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m.in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych w 6 województwach!

Tylko w ramach Festiwalu, w ciągu ostatnich 21 lat zorganizowano przeszło 600 koncertów z udziałem ok. 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré działająca od 2003 roku, a jego dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista Gedymin Grubba, który w 2021 roku obchodził będzie 25-lecie pracy artystycznej. Fundacja w ciągu wszystkich lat działalności zorganizowała ponad 700 koncertów, a Dyrektor Festiwalu w 2017 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2019 roku uhonorowany Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski, a w 2020 roku odznaczeniem kościelnym Pro Ecclesia et Populo.


W bieżącym roku w ramach XXII edycji Festiwalu odbędzie się w sumie 25 koncertów, w 13 miejscach, z udziałem łącznie ponad 40 wykonawców z 10 Polskich miast oraz 7 krajów Europy i świata.


HARMONOGRAM KONCERTÓW

1 lipca 2020
Hijoo Moon - organy /Korea Południowa/
Johannes Garam Liebig - skrzypce /Norwegia/

8 lipca 2020
Tome Olives - organy /Majorka/

15 lipca 2020
Pavel Cerny - organy /Czechy/

22 lipca 2020
Bałtycki Kwintet Dęty (flet, obój, klarnet, fagot, róg)

29 lipca 2020

Zespół Muzyki Dawnej:
Adela Czaplewska - viola da gamba /Gdańsk/
Bartosz Kokosza - wiolonczela barokowa /Poznań/

5 sierpnia 2020
Matthias Boehlert - organy /Niemcy/

12 sierpnia 2020
Stefan Kagl - organy /Niemcy/

19 sierpnia 2020
Gedymin Grubba - organy /Gdańsk/
Tatiana Szczepankiewicz - sopran /Kartuzy/

26 sierpnia 2020
Justyna Stanek - obój /Wrocław/
& Kwintet Obojowy "Silesia"

Koncerty Towarzyszące
Pełna lista koncertów dostępna tutaj

Tradycyjnie na wszystkie koncerty wstęp wolny! (obowiązują aktualne zalecenia sanitarne)

www.pelplin.org.pl
www.faure.org.pl
www.gedymin.org

Drukuj
Prześlij dalej