Wszystko co należy wiedzieć o PIT ZG

(fot. mat. prasowe)
Wszystko co należy wiedzieć o PIT ZG
Deklaracje podatkowe składane każdego roku pozwalają na wykazanie osiągniętych w danym roku podatkowym przychodów i ich prawidłowe opodatkowanie. Sytuacja rozliczenia komplikuje się jednak w sytuacji, gdy opodatkowaniu w Polsce mają podlegać również zarobki z zagranicy. Nawet w przypadku krótkich okresów pracy konieczne jest wykazanie wszystkich zarobków. Dlatego też warto dokładnie poznać PIT ZG, aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z niewykazaniem zagranicznych dochodów. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rozliczeń formularza podatkowego PIT 36 + ZG.

Jakie przychody obejmuje PIT ZG i kto musi złożyć?

Załącznik ZG dołączany do PIT 36, PIT 36L, PIT 38 i PIT 39 pozwala na rozliczenie dochodów uzyskiwanych za granicą. Sam formularz odnosi się jednak nie tylko do dochodów związanych z pracą poza granicami Polski. Pozwala również na uwzględnienie:

- emerytury i renty
- dochodów z działalności gospodarczej

- dochodów z kapitałów pieniężnych
- dochodów z najmu i dzierżawy
- dochodów z praw autorskich i pokrewnych
- innego rodzaju dochodów

W rezultacie zatem załącznik pit zg pozwala na rozliczenie wszystkich dochodów, które spływają z zagranicy. Sprawia to, że wiele osób jest zobowiązanych wypełnić tego rodzaju dokument, aby móc legalnie rozliczyć dochody osiągnięte poza granicami Polski.

Samo złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkowe dla tych osób, których dochody zagraniczne przekroczyły w danym roku podatkowym kwotę zwolnioną z opodatkowania. Wynosi ona 30 tysięcy złotych dla osób rozliczających się zgodnie ze skalą podatkową, 12 tysięcy złotych dla osób korzystających z podatku liniowego oraz 8 tysięcy złotych dla podatników na ryczałcie. Profesjonalne firmy pomogą sporządzić PIT 36 razem z załącznikiem ZG i usprawnią rozliczenie pit 2023.

Jak wypełnić PIT ZG?




Załącznik PIT ZG charakteryzuje się niskim skomplikowaniem i nawet osoby bez dużej wiedzy podatkowej poradzą sobie z wypełnieniem dokumentu. Dokument dzieli się na kilka części. Część A, w której należy podać dane podatnika lub małżeństwa w sytuacji rozliczania wspólnego. Część B wymaga podania informacji o dochodach z za granicy. W tej części zamieszczana jest informacja o wysokości dochodów, ich rodzaj, państwo uzyskania oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą. W części C podatnik zobowiązany jest zamieścić informacje na temat zaliczek na podatek dochodowy zapłaconych w Polsce od dochodu uzyskiwanego za granicą. Poprawnie wypełniony dokument pozwala na rozliczenie podatku i odprowadzenie należnych kwot do Urzędu Skarbowego.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku przychodów uzyskanych z kilku państw należy przygotować załącznik dla każdego osobno. W niektórych przypadkach niezbędne będzie zatem sporządzenie kilku załączników. Pojedynczy pozostaje jednak pit 2023, który sumuje wszystkie osiągnięte dochody.

Wybór sposobu opodatkowania dochodów zagranicznych

W zależności od kraju pracy podatników wybierana jest jedna z dwóch form opodatkowania. Zdecydowanie się na rozliczenie w TimeTax zwalnia Cię z obowiązku analizowania która metoda dotyczy jakiego państwa. Dostępne metody to:

1. Metoda wyłączenia z progresją - metoda ta wyłącza zagraniczne dochody z podstawy opodatkowania w Polsce. W takim przypadku podatek oblicza się od sumy dochodów z Polski i za granicy, a następnie odejmuje od niego podatek dochodowy zapłacony za granicą.
2. Metoda proporcjonalnego odliczenia - w takim przypadku dochody zagraniczne są łączone z polskimi i opodatkowane według progresywnej skali podatkowej. Następnie od podatku obliczonego dla łącznej sumy dochodów odejmuje się podatek dochodowy zapłacony za granicą.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej