Materac twardy czy miękki? Co będzie lepsze dla zdrowia Twoich pleców?

Materace (fot. mat. prasowe)
Materac twardy czy miękki? Co będzie lepsze dla zdrowia Twoich pleców?
Osoby szukające dla siebie idealnego materaca stoją przed dużym dylematem. Chodzi tutaj nie tylko o wybór pomiędzy modelami piankowymi i sprężynowymi. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniej twardości materaca. Dlaczego? Dobrej jakości materac będzie dawał właściwe podparcie dla kręgosłupa i odciążał go. To ma z kolei wpływ na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia swoistych bólów kręgosłupa. Sprawdź, kiedy lepiej wybrać miękki, a kiedy twardy materac.

Jak oznaczana jest twardość materaca?

Materace wykonane z różnych materiałów mogą mieć różną twardość. Dodatkowo każdy może mieć wydzielone specjalne strefy twardości na całej swojej długości. Główna twardość materaca oznaczana jest literą H i cyframi od 1 do 5. Najniższa wartość oznacza materac bardzo miękki, z kolei najwyższa bardzo twardy. Zazwyczaj dla osób dorosłych polecane są materace z oznaczeniem H3 i wyższymi. Warto tutaj też zaznaczyć, że niektórzy producenci np. marka Hilding Anders w swojej ofercie ma specjalne materace medyczne, które szczególnie polecane są dla osób mających problemy z plecami i potrzebna jest im odpowiednia rehabilitacja kręgosłupa. Tego rodzaju materace powinny być dobierane po konsultacji ze specjalistą np. fizjoterapeutą, który podpowie, na co konkretnie zwrócić uwagę, by kręgosłup otrzymał jak najlepsze wsparcie.

Dla kogo materac twardy, a dla kogo miękki?


Twardość materaca przede wszystkim dobiera się do wagi użytkownika. Dlatego też miękkie materace będą odpowiednie dla osób o wadze poniżej 80 kg. Będą to więc najczęściej materace dziecięce oraz młodzieżowe. Natomiast twardsze materace z oznaczeniami H3 i wyższymi polecane są dla osób o wadze 80 kg i większej. Osobom z bólami kręgosłupa poleca się materace średnio twarde i twarde, które dają lepsze podparcie dla ciała na całej jego długości. Jeżeli natomiast użytkownik materaca ma stwierdzone inne schorzenia kręgosłupa np. różnego rodzaju skrzywienia czy zwyrodnienia stawów, powinny zwrócić szczególną uwagę na materace z dodatkowymi strefami twardości, które będą odpowiadały ich indywidualnym potrzebom.



Czym się kierować, wybierając materac? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Oprócz wyżej wspomnianych czynników przy wyborze twardości materaca warto wziąć pod uwagę też własne preferencje. Zawsze można też przetestować materac i sprawdzić, czy dana twardość będzie odpowiednia. Przy wyborze materaca dla starszego dziecka lub nastolatka, warto rozważyć zakup takiego modelu, który będzie miał dwie twardości np. H2 i H3, czyli będzie odpowiedni zarówno dla osób o wadze poniżej i powyżej 80 kg. Dzięki czemu będzie służył on przez dłuższy czas. Przykładem takiego materaca, jest materac Hilding Funky .

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na materac twardy , czy miękki, warto też zwrócić uwagę m.in. na to, czy jest on elastyczny. Wówczas można go komfortowo stosować na ruchomych stelażach. Dobrze, jeśli pokrowiec materaca jest stosunkowo gruby i można go zdjąć, a także prać w pralce w wysokiej temperaturze. Znacznie to ułatwia jego utrzymanie w czystości.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Aldona_gość

    05.05.2020, 00:56

    I miękki i twardy

    Moja mama śpi na twardym, ja na miękkim, obie uważamy, że opcja którą mamy jest najlepsza dla naszych pleców :) Moim zdaniem nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Należy poczytać o właściwościach i przede wszystkim iść do salonu i przetestować. Można też nieco poczytać tutaj: tnij.tcz.pl/?u=453acd Ale to ważna decyzja - na parę lat. Dlatego warto się do niej przyłożyć :)

    Odpowiedz
    IP: 95.174.xx3.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.