Światowy Dzień Kociewia zbliża się wielkimi krokami!

Kociewie (fot. LOT Kociewie)
Tczew - Światowy Dzień Kociewia zbliża się wielkimi krokami!

zobacz galerię zdjęć: 2
10 lutego 1807 roku ppłk Józef Hurtig podczas wojny napoleońskiej przekazał meldunek do generała Jana Henryka Dąbrowskiego o wysłaniu patrolu "ku Gociewiu". Tak pokrótce można opowiedzieć historię pierwszej, pisemnej wzmianki o naszym regionie. W 2007 roku, na pamiątkę tego wydarzenia członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE wraz ze Stowarzyszeniem Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego ustanowiły dzień 10 lutego Światowym Dniem Kociewia.

- Nazwa "Światowy Dzień Kociewia" ma międzynarodowy charakter, ponieważ kiedy czternaście lat temu zorganizowaliśmy internetowy spis Kociewiaków oraz sympatyków Kociewia to odezwały się do nas osoby z różnych państw świata. - opowiada Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE - Spis pokazał, że nawet, kiedy mieszka się daleko to region zawsze można mieć w sercu.


Podczas Światowego Dnia Kociewia nie ma jednych, centralnych obchodów. Jednak nie przeszkadza to w organizowaniu wielu inicjatyw w gminnych i miejskich instytucjach kultury na terenie powiatu starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego. Tego dnia, każdy Kociewiak i sympatyk Regionu może świętować na swój oryginalny sposób. Przez wiele lat koncerty regionalne, degustacje kociewskich potraw, warsztaty rękodzielnicze, prelekcje, wykłady i inne wydarzenia odbywały się z udziałem publiczności. W tym roku większość działań przeniosła się do Internetu.

- Otrzymaliśmy wiele informacji z bibliotek, ośrodków kultury oraz samorządów o zaplanowanych na dzień 10 lutego działaniach. W głównej mierze są to akcje online, więc każdy bez przeszkód może się dołączyć do wspólnego celebrowania. - mówi Piotr Kończewski. - W Światowy Dzień Kociewia ciekawostek o regionie będzie można posłuchać również w lokalnych rozgłośniach radiowych.


Czytanie gadek kociewskich, konkurs fotograficzny, gry nawiązujące do historii i tradycji regionu. To tylko niektóre z zaplanowanych działań, dlatego warto śledzić media społecznościowe. LOT KOCIEWIE namawia również do odwiedzenia Kociewskiego Ośrodka Informacji Turystycznej przy ulicy 30 Stycznia 4 w Tczewie. 10 lutego, najmłodsi odwiedzający otrzymają kolorowankę oraz wycinanki-ubieranki, które przybliżają dzieciom wygląd stroju kociewskiego oraz regionalnego haftu. Dla dorosłych został przygotowany album zdjęciowy "Kociewie igłą i nitką".

Każdy może przyłączyć się do obchodów Światowego Dnia Kociewia, a także pokazać jak świętuje. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zachęca do oznaczania profilu @kociewie na Facebooku [www.facebook.com/kociewie ] oraz Instagramie [www.instagram.com/kociewie ], a także do tagowania #kociewie #SwiatowyDzienKociewia. Wspólnie celebrujmy ten dzień!

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA