Remont dojazdówki do A1. Na razie wyburzenia i rozbiórki

Przebudowa droga 224 (fot. https://www.facebook.com/gminaskarszewy/)
Tczew - Remont dojazdówki do A1. Na razie wyburzenia i rozbiórki

zobacz galerię zdjęć: 2
W Godziszewie trwa realizacja pierwszego etapu rozbudowy dróg wojewódzkich nr 222 i nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł autostrady A1 Stanisławie. Drogowcy prowadzą m. in. roboty rozbiórkowe.

Przebudowa drogi nr 224 na odcinku od Godziszewa do Stanisławia zgodnie z planami Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku powinna się zakończyć w maju 2022 roku. Na razie ZDW rozpoczyna prace na skrzyżowaniu dróg 222 i 224 w Godziszewie:

- Dzięki rozbudowie Godziszewo będzie bezpieczniejsze zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Stanie się to realne m.in. poprzez: poszerzenie jezdni do 7m, przebudowę poboczy, rozbudowę i przebudowę skrzyżowań, powstaną też odpowiednie zatoki autobusowe, wyspy kanalizujące ruch, przejścia dla pieszych, azyle, chodniki oraz ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe, nie zapomniano również o budowie i przebudowie oświetlenia drogowego oraz zjazdów. - czytamy na fanpagu Skarszew .


W sumie przebudowa obejmuje odcinek drogi o długości ok. 9,4 km wraz ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 222 w miejscowości Godziszewo. Część prac ruszyła jesienią 2017 roku - i według wstępnych założeń miała zakończyć się pod koniec sierpnia 2018. Termin przedłużono do końca 2019 - ale ta data też stała się nierealna - umowę z wykonawcą - firmą Trakcja w końcu rozwiązano. Całość miała trafić do sądu, ale stronom udało się porozumieć - zawarto ugodę przedsądową. W ramach ugody z poprzednim wykonawcą, dokończył on dwa odcinki drogi o długości 1,5 km. Na początku roku ogłoszono kolejny przetarg dotyczący tylko remontu skrzyżowania DW222 z DW224 w Godziszewie i ok. 2 km. trasy. Przeprowadzeniem robót było zainteresowanych aż 8 firm. Najtańszą ofertę złożyła firma Trakcja, która wcześniej została wyrzucona z placu budowy. Umowy nie podpisano - a całość trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. Procedury ciągnęły się ze względu na pandemię. Teraz całość się zakończyć.


2 listopada została podpisana umowa z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg S.A. na realizację Zadania pn. "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł Autostrady A1 Stanisławie - etap 1". Wartość umowy na roboty budowlane wynosi 12 664 749,60 zł brutto.

Zakres prac obejmuje przebudowę 380 m drogi wojewódzkiej nr 222, ok. 1,3 km drogi wojewódzkiej nr 224 (od km 94+893 do km 96+200), poszerzenie jezdni do 7m, przebudowę poboczy, rozbudowę i przebudowę skrzyżowań, przebudowę oraz budowę urządzeń i elementów związanych z bezpieczeństwem ruchu (zatoki autobusowe, wyspy kanalizujące ruch, przejścia dla pieszych, azyle, chodniki oraz ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe), przepustów pod zjazdami. Elementem inwestycji jest też budowa mostu nad rz. Styną w ciągu drogi wojewódzkiej nr 222, budowa i przebudowa systemu odwadniającego (kanalizacja deszczowa, rowy drogowe, w tym retencyjno-infiltracyjne, urządzenia podczyszczające, ścieki itp.), oświetlenia drogowego, zjazdów, uzbrojenia podziemnego i naziemnego, rozbiórka budynków i innych obiektów kolidujących z inwestycją oraz wycinka drzew i krzewów oraz zagospodarowanie zieleni (nasadzenia).

- Zgodnie z deklaracją wykonawcy 2 grudnia rozpoczyna się rozbiórka budynków kolidujących z zakresem ww. Zadania. W związku z przebudową obiektu mostowego w miejscowości Godziszewo na początku przyszłego roku zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Ruch pojazdów na drodze wojewódzkiej nr 222 będzie odbywał się wahadłowo i zostanie skierowany na lokalny objazd zlokalizowany równolegle do drogi. Budowa objazdu rozpocznie się 07.12.2020 r. i nie będzie generowała większych utrudnień w ruchu. Wykonawca będzie prowadził roboty drogowe w sposób umożliwiający dojazd do posesji, przejazd komunikacji zbiorowej, zaopatrzenia do funkcjonujących na terenie budowy zakładów czy instytucji, przejazd służb ratowniczych komunalnych. W ramach zmiany organizacji ruchu zostanie wprowadzony ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną bądź w miarę potrzeb ręczne kierowanie ruchem. O zmianach w organizacji ruchu będziemy informowali na bieżąco na stronie internetowej ZDW Gdańsk. Intensywne prace rozpoczną się na początku przyszłego roku i wtedy też będziemy zalecali w miarę możliwości wybieranie alternatywnych dojazdów do Starogardu Gdańskiego i Gdańska. Obecnie trwają czynności związane z przygotowaniem postępowania przetargowego na 2 etap Zadania "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł Autostrady A1 Stanisławie". Postępowanie rozpocznie się jeszcze w tym roku kalendarzowym. - wyjaśnia Anna Mątewska, Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.


Zadanie potrwa aż do maja 2022, bo ze względu na ważnych charakter obu dróg nie będzie można prowadzić prac przy całkowitym wstrzymaniu ruchu. Jeszcze w grudniu ZDW planuje ogłoszenie przetargów na dwa kolejne odcinki (do miejscowości Turze i z Turza do Stanisławia). Remont ma obejmować przebudowę jezdni oraz budowę ciągów pieszo-rowerowych. Mają być realizowane równolegle z przebudową w Godziszewie - całość ma zakończyć się w maju 2022.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +6

  Adam P._gość

  05.02.2021, 12:40

  Jola już mamy luty a ty piszesz że do gr

  (...)Jeszcze w grudniu ZDW planuje ogłoszenie przetargów na dwa kolejne odcinki (do miejscowości Turze i z Turza do Stanisławia) (...) Jola już mamy luty a ty piszesz że do grudnia... ŻENADA!!!

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx6.xxx 
 • +1

  Abc_gość_gość_gość

  05.02.2021, 13:16

  Hm

  Teraz całość się zakończyć...bravooo

  Odpowiedz
  IP: 77.16.xx0.xx4 
 • lula_gość_gość

  06.02.2021, 08:11

  Powinni jeszcze ulepszyć i udrożnić drogę z Tczewa w stronę Godziszewa ,to jest tylko 15 km a przy tej drodze czujesz jakbyś jechał 30 km .

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA