Małże czuwają nad jakością tczewskiej wody

Małże w ZWiKu (fot. mat. prasowe)
Małże czuwają nad jakością tczewskiej wody

zobacz galerię zdjęć: 1
Czy wiesz, że nad czystością naszej wody czuwają m. in. małże? A dokładnie osiem osobników małży, które znajdują się w specjalnym zbiorniku z ujmowaną wodą. Zakład Wodociągów i Kanalizacji tłumaczy, jak wygląda "praca" małż w tczewskiej placówce.

Do muszli małż przytwierdzone są magnesy współpracujące ze specjalnymi sondami pomiarowymi. Sondy pomiarowe rejestrują stopień rozwarcia muszli małża i dzięki specjalnemu oprogramowaniu, co sekundę informują nas o jakości wody.

- System który wykorzystujemy to SYMBIO. Jak to działa? Ogólna zasada jest bardzo prosta - gdy małż wykryje zmianę ogólnej toksyczności wody, zamyka muszlę. Jakie małże wykorzystujemy ? Skójka zaostrzona - jest to gatunek krajowy, który spełnia wszystkie warunki stawiane organizmom wskaźnikowym: reaguje szybko i jednoznacznie na nagłe zmiany w środowisku. Małże "pracują" dla nas przez 3 miesiące i po tym czasie wracają do swojego rodzimego zbiornika wodnego. - wyjaśnia ZWiK na swoim fanpagu.

Takie metody, wykorzystujące organizmy żywe do oceny stanu środowiska, zwane są metodami bioindykacyjnymi. Są one znane i wykorzystywane od wielu wieków. Reakcja małży nie dostarcza nam informacji o tym co i w jakich ilościach znajduje się w wodzie, ale nagłe zamknięcie muszli sygnalizuje zmianę warunków w środowisku parametrów wody, rozpoznaną przez nie za szkodliwą i niebezpieczną, co pozwala podjąć natychmiastowe działanie.


- Jak widać w różnych dziedzinach, matka natura zapewnia nam odpowiednie narzędzia aby nas chronić, dlatego powinniśmy wspólnie jej podziękować, dbając o środowisko. - dodaje ZWIK.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +3

  Mieszkaniec_gość

  22.05.2023, 13:00

  Malże kontrolują?

  Dlaczego woda ma bardzo dużo kamienia? Czy jest ktoś, kto nie zgodzi się ze mną ?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx2 
 • qq_gość

  23.05.2023, 10:49

  bo masz stare rury i sie kamień odkleił ze ścianek

  Cytuj
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • -1

  x_gość

  22.05.2023, 14:06

  szkoda ze te małże nic nie wiedzą o kamieniu który pijemy,nie wspomnę już o kranach bo żadna chemia nie działa

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx4.xx5 
 • +2

  Luc_gość

  22.05.2023, 15:17

  No i?

  Tak się akurat składa, że twarda woda jest lepsza dla zdrowia niż taka bez kamienia, więc małże wiedzą co mówią.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx8.xx8 
 • +1

  co to ma być?_gość

  22.05.2023, 18:03

  co na to zielone ekolodzy? - toż to znęcanie się nad zwierzętami, one są żywe , to prawie ludzie, - do ataku na ZWIK,--- uwolnić gnębione stworzenia ,

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx3.xx2 
 • +3

  Małże _gość

  22.05.2023, 18:04

  Małże

  No tak małże pokazują czy woda wydobywana jest dobra i nie przeczę taka wpływa do wodociągów a to co jest w wodociągach to druga strona medalu

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA