Każdy dzień przestoju na Moście Tczewskim kosztuje 111 tysięcy złotych

Most Tczewski w remoncie (fot. Tcz.pl)
Tczew - Każdy dzień przestoju na Moście Tczewskim kosztuje 111 tysięcy złotych
Kiedy ruszą kolejne prace ma Moście Tczewskim? Decyzje powinny zapaść w najbliższych dniach, a każdy dzień przestoju kosztuje 111 tysięcy złotych. Pojawiają się też głosy, że dłuższe wstrzymanie robót może skutkować katastrofą budowlaną.

W poniedziałek w tczewskim Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja prasowa dotycząca sytuacji na Moście Tczewskim.

- Banimex - wykonawca robót - przysłał nam pismo, z którego wynika, że każdy dzień przestoju kosztuje 111 tys. zł. - mówił starosta tczewski, Mirosław Augustyn.


Starosta podkreślał, że jeśli w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin nie zapadnie decyzja o wznowieniu robót, to najprawdopodobniej wykonawca zejdzie z budowy - i teren będzie trzeba zabezpieczyć. Na razie prowadzone są jeszcze prace związane z budową przyczółka i budową filara. W sobotę starosta spotkał się z wojewódzkim konserwatorem zabytków:


- Mam informację od wykonawcy, że wszystkie prace mogą być kontynuowane w nurcie rzeki tylko do końca listopada. To wynika z prawa wodnego. Czas ucieka - pan konserwator został poinformowany, że konsekwencje wstrzymania prac mogą być bardzo poważne. Już raz - w latach 40-tych ub. wieku - doszło do poważnej katastrofy, gdy woda zabrała remontowany most. Jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony przyczółek, na którym prowadzone są prace, może to się powtórzyć. Obok stoi most kolejowy o znaczeniu strategicznym. - mówi Mirosław Augustyn.


Z sobotniego spotkania z konserwatorem wynika, że oczekuje on zabezpieczenia już ściągniętych elementów mostu i jeszcze istniejącego przęsła. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Politechniki Wrocławskiej mieliby znaleźć sposób na taki demontaż istniejącego przęsła, by go nie zniszczyć - a całość miałaby zostać gdzieś wyeksponowana. Nie wiadomo jednak, kto miałby to za zapłacić, a także za opóźnienia związane z urzędową decyzją konserwatora.

- Czekamy na decyzję konserwatora. Zrealizujemy wszystkie zalecenia, ale musimy mieć deklaracje, że będzie na to pokrycie finansowe - mówił starosta.


W akcję dotyczącą Mostu Tczewskiego zaangażował się tczewski poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński.

- Byłem u Generalnej Konserwator, w tej chwili trwają rozmowy między konserwatorem a starostwem. Mam nadzieję, że w ciągu jednego, dwóch dni, najpóźniej we wtorek, zostaną podjęte decyzje co do dalszego kontynuowania prac. Myślę, że te prace będą kontynuowane - mówił w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Przypomnijmy, jak zaczęły się problemy na budowie. 30 września wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku wstrzymał rozbiórkę Mostu Tczewskiego, który ma zostać odbudowany w kształcie sprzed zniszczeń wojennych. Jego zdaniem demontowana powojenna konstrukcja to "unikatowe i prawdopodobnie jedyne zachowane w Europie przęsła mostowe tego typu (jedyne w Polsce)". Tczewski obiekt jest w całości wpisany do rejestru zabytków, jednak wcześniejsza decyzja konserwatora pozwalała na zezłomowanie dwóch przęseł ESTB. Wykonawca robót miał zabezpieczyć ponad 26-metrowy fragment przęsła - i wyeksponować go w pobliżu mostu, bądź w jednostce muzealnej. Kawałek przęsła zdecydowała się wziąć Politechnika Gdańska, na terenie której ma powstać muzeum.

Prace związane z demontażem starego przęsła toczą się od wielu miesięcy, a ponad tydzień temu gruchnęła nagła informacja, że wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku wstrzymał prace remontowe na moście drogowym w Tczewie.

- Nie chcemy, by część zabytkowej konstrukcji została bezpowrotnie zniszczona. Nowe ustalenia w sprawie historii mostu, każą nam bezwzględnie zachować jego fragmenty. - uzasadnia Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków na facebooku - Przęsła mostu nr: 2 i 3 mostu w wykonane konstrukcji angielskiej typu ESTB, stanowią unikatowe i prawdopodobnie jedyne zachowane w Europie przęsła mostowe tego typu (jedyne w Polsce). Należy dążyć do ich zachowania, jako wyjątkowego w skali kraju i Europy dzieła architektury i budownictwa. W latach 1944-48 w Wielkiej Brytanii wyprodukowano przęsła ESTB o łącznie długości około 11,6 km. Zachowane do dnia dzisiejszego tczewskie przęsła ESTB są najprawdopodobniej ostatnim, a zatem unikatowym przykładem zastosowania tego systemu mostowego w Europie. Opieramy się na informacjach pozyskanych w roku 2019 przez dr. inż. Waldemara Affelta z Politechniki Gdańskiej, oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Informacje te pochodzą na podstawie ustaleń przedstawicieli ośrodka naukowego Uniwersytetu w Kaiserslatuern, którzy stwierdzili, że tczewskie przęsła ESTB są najprawdopodobniej ostatnim przykładem historycznego systemu ESTB w całej Europie.

Nie zgadzają się z tym społecznicy ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu. Z ich ustaleń wynika, że w tego typu technologii został zbudowany most na Biebrzy w Osowcu. Obiekt jest cały czas w użyciu i nie jest wpisany na listę zabytków. Społecznicy chcą teraz przekonać do zmiany decyzji ws. wstrzymania robót - ministra kultury. Aktywiści ze Społecznego Komitety Odbudowy Mostu twierdzą, że tutejsze przęsła nie są jednak wcale takie unikatowe.

- Pomorski konserwator stwierdził, że to jedyne zachowane tego typu przęsło w Polsce i prawdopodobnie jedyne w Europie. Rzecznik konserwatora przekazał ten komunikat wielu mediom lokalnym oraz ogólnopolskim. Zaledwie dzień później, we wtorek wieczorem, znaleźliśmy przykład innego istniejącego do dziś przęsła ESTB w Polsce - na rzece Biebrzy w miejscowości Osowiec w województwie podlaskim . Wspomniany 60-kilkumetrowy most kolejowy ESTB istnieje w tym miejscu od 1958 roku, a w 2015 przeszedł generalny remont. Również w 1958 roku (a nie tuż po wojnie jak mylnie sugeruje informator konserwatora) dwa przęsła ESTB zostały zamontowane na moście drogowym w Tczewie - czytamy na profilu SKOM.


Ten argument nie przekonuje jednak konserwatora:

- W Polsce pozostała już tylko jedna tego typu konstrukcja, jak dowiedzieliśmy się z raportu dr inż. Waldemara Affelta, lub jak twierdzą przeciwnicy zachowania tych przęseł, jest jeszcze jeden egzemplarz w województwie białostockim. Uważamy, że ewentualne zachowanie w Polsce nie jednego ale dwóch przykładów mostu ESTB nie powinno być usprawiedliwieniem dla zezłomowania pierwszego z tych zabytków. Fakt że mamy dwa zabytki, nie oznacza chyba że należy zniszczyć jeden z nich?

Starostwo Powiatowe w Tczewie odwołało się od decyzji konserwatora zabytków. Urzędnicy alarmują, że decyzja o wstrzymaniu budowy niesie za sobą nie tylko konsekwencje w postaci strat finansowych. Wstrzymanie prac - które zostały rozplanowane na konkretny termin - może skutkować katastrofą budowlaną. Demontowane przęsło stoi na tymczasowej podporze - jeśli ta runie, może okazać się, że uszkodzi nie tylko most drogowy, ale i kolejowy - po którym przebiera strategiczna linia do Warszawy.

Bardzo groźne jest to, że 900-tonowe przęsło jest utrzymywane na znajdującej się w nurcie rzeki tymczasowej podporze.

- Prace zostały przerwane w najmniej odpowiednim momencie. W znacznej części mamy już rozebraną podporę stałą, czyli filar mostu. Nie jesteśmy w stanie się do niego dowiązać. Wytrzymałość tymczasowej podpory jest obliczona na półtora miesiąca - informuje Wojtka Stobbę z Radia Gdańsk kierownik robót Marcin Znajmiecki z firmy Banimex.


Władze powiatu ratunku szukały u premiera Mateusza Morawieckiego. Do starostwa dotarło pismo, że wniosek o sfinansowanie robót z kasy państwowej został przekazany do ministerstwa kultury.

Również inicjatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte - lokalni dziennikarze i społecznicy - chcą przekonać do zmiany decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

- Obecna decyzja o wstrzymaniu prac przyczyni się do opóźnienia odbudowy Mostu Tczewskiego i zatarcia w pamięci społeczeństwa o bohaterskiej akcji polskiej armii w okresie Wojny Obronnej we wrześniu 1939 r. Wstrzymanie prac nad demontażem przęseł ESTB nie pozwala na należyte upamiętnienie tragicznych dziejów tego miejsca w czasie II Wojny Światowej i jest sprzeczne z polską racją stanu. Wobec powyższego proszę Pana Premiera o bezpośrednią interwencję w przedmiotowej sprawie tak, aby zapobiec dalszej przerwie w pracach. - czytamy w liście skierowanym do prof. Piotra Glińskiego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (26)
dodaj komentarz

 • +26

  Prawda_gość

  07.10.2019, 18:09

  Konserwator niech płaci !

  W końcu to jego decyzja, a takich decyzji nie podejmuje się w trakcie trwania remontu, tylko przed !

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • -5

  Gośc_gość_gość_gość_gość_gość

  07.10.2019, 22:51

  Mieszane uczucia !!

  Głupcom należałoby wymyśleć trudniejszy sposób rozmnażania się! Podłością być trollem PiS i przedstawicielem PiS zajmującym się sprawą Neumanna !! Trzeba było przeprowadzić renowacje na bieżąco to nie było by obecnej sytuacji ! Jak mawiał poseł Smoliński , jak PiS dojdzie do władzy będzie rekonstrukcja mostu !

  Cytuj
  IP: 188.146.xx0.xx0 

  Gośc_gość_gość_gość_gość_gość

  08.10.2019, 11:07

  Powrót do przeszłości !

  Jak PiS dojdzie do władzy będzie zrealizowana odbudowa mostu nad Wisłą - jaka rzeczywistość to każdy widzi !!!!!!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx5.xx6 
 • +2

  Edek_gość

  07.10.2019, 18:20

  Cytuję:

  "Obecna decyzja o wstrzymaniu prac przyczyni się do opóźnienia odbudowy Mostu Tczewskiego" Niby tak, ale wszyscy wiemy jak to będzie wyglądać - zrobią tyle na ile jest kasy i znowu przerwa na miesiące lub lata. Podsumowując opóźnień w sumie nie będzie , ewentualnie opóźnienie jednego z etapów odbudowy.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx6 
 • +18

  Gość Gość_gość_gość

  07.10.2019, 18:57

  Konserwator

  Jak konserwator zmienił decyzję to niech pokryje wszystkie koszty wynikające z jego decyzji oraz niech dołoży w 90% do następnych etapów bo przecież przęsła od strony Lisewa również są zabytkowe przecież są starsze od ESTB. Nie może tak być żeby urzędnik nie podnosił odpowiedzialności za swoje decyzję.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx3.xx2 
 • -19

  Łupaszko_gość_gość

  07.10.2019, 19:30

  '' a'la long"

  Trzeba było myśleć o tym przed rozpoczeciem remontu!!!!!!!!!!! Ale Augustyn wysłał caly most na złom - Augustyn za to powinien zaplacic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xxx 
 • +10

  Misiek_gość

  07.10.2019, 19:48

  Koszty

  Puknij się w czoło pupaszko! Oni robili wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatora, pojawił się nowy i nagle zinerpretował te wytyczne zupełnie inaczej po swojej poprzedniczce! Poczytaj zanim zaczniesz się wypowiadać pupaszko!

  Cytuj
  IP: 94.197.xx0.xx8 
  -19

  Łupaszko_gość_gość

  07.10.2019, 20:04

  '' a'la long"

  Konserwator to też czlowiek, ale jak sie ma taką inwestycję w pupie jak Augustyn, to później robi sie cyrk niemoto

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xxx 
  -8

  rt_gość

  07.10.2019, 20:11

  bgc

  tak jest , teraz zwalają winę na konserwatora, ale to winni wszyscy ci obrońcy , tylko gadać przez lata potrafią i punktować w mediach.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx1 
  -16

  Łupaszko_gość_gość

  07.10.2019, 20:14

  '' a'la long"

  Przychodzi Banimex do Augustyna i mówi słuchaj ten pomysł z zachowaniem fragmentu mostu, jest nam nie na rękę duzo pracy później piaskowanie. AUGUSTYN na to : na złom z tym starociem!!!!!!!! :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xxx 
  +10

  Misiek_gość

  07.10.2019, 22:13

  pupaSzko

  Niemotą to jesteś Ty! Jak byś zagłębił się bardziej w temat to byś wiedział że starosta postępował wedle tego co było w warunkach. Ale siedzieć i pierdzieć w stołek jak i krytykować to każdy potrafi! I naucz się czytać ze zrozumieniem!

  Cytuj
  IP: 94.197.xx0.xx8 
  +5

  Misiek_gość

  07.10.2019, 22:21

  pupaSzko

  Piaskować??!! Ty chyba oszalałeś łosiu! 90% tego przęsła jest skorodowane! Ty lepiej mózg sobie wypiaskuj! Przęsła ESTB nie miało być i nie będzie bo jest za wąskie na obustronny ruch drogowy! Poza tym wczoraj nawet na ten temat mówił konserwator, że nie ma możliwości użycia tego przęsła w odbudowanym historycznym kształcie. Sam konserwator chce żeby wieżyczki jak i portale zostały odbudowane ze starannością tak jak to miało miejsce kiedy one powstawały!

  Cytuj
  IP: 94.197.xx0.xx8 
  -6

  Łupaszko_gość_gość

  07.10.2019, 23:06

  '' a'la long"

  Misiek ty jesteś takim imbecylem, czy tylko sie zgrywasz?

  Cytuj
  IP: 37.47.xx1.xx0 
  +5

  Misiek_gość

  08.10.2019, 00:45

  pupaSzko

  Imbecyl ciebie zrobił! Wypiaskuj sobie felgi w swoim golfie trójce dresiarzu zawszony

  Cytuj
  IP: 86.31.xx6.xx8 
  -4

  Łupaszko_gość_gość

  08.10.2019, 09:41

  '' a'la long"

  Misiek konfident z Krakowa buhaha kto używa takiego Nick-u, kto Ciebie musiał robić Buhaha

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xxx 
 • -6

  Ona_gość_gość

  07.10.2019, 19:35

  kto zarządza tym projektem?

  W jakim my kraju żyjemy... niedouczeni zarządzają projektami w naszym mieście, kraju. za takie błędy popełnione juź w momencie projektowania przedsięwzięcia w normalnym przedsiębiorstwie zarządzający wyleciałby z roboty albo został odsunięty od projektu. a tutaj nic... bo przecież wina konserwatora.. takie rzeczy się sprawdza jeszcze przed rozpoczęciem prac! Kto w ogóle stoi na czele tego projektu i bierze zapewne kupe forsy?

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx0 
 • +9

  Misiek _gość

  07.10.2019, 19:54

  Konserwator

  Mam nadzieje że ten bezczelny konserwator odpowie za to zarówno karnie jak i finansowo za swoją głupotę!

  Odpowiedz
  IP: 94.197.xx0.xx8 
 • +5

  klhgaioaroh_gość

  07.10.2019, 22:02

  "Konserwator to też czlowiek, ale jak sie ma taką inwestycję w pupie jak Augustyn, to później robi sie cyrk niemoto"

  WEŹ TY KOLO WALNIJ SIĘ W CZOŁO NAJLEPIEJ 10 KILOGRAMOWYM MŁOTEM ! JSLI SIŁ NIE STARCZY ZAWSZE ZNAJDĄ SIĘ CHĘTNI BY CI POMÓC !

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx8.xx2 
 • +2

  mis_gość

  08.10.2019, 06:47

  mis

  A może Pan konserwator ma teściową po drugiej stronie Wisły? Dlatego tak opóźnia wykonanie prac na moście heh Ogólnie sytuacja nie jest śmieszna. Niech postawi się w sytuacji mieszkańców, którzy muszą jeździć dookoła. Jego to nie obchodzi, więc wychodzą taie problemy.

  Odpowiedz
  IP: 94.40.xx9.xx3 
 • -2

  MG_gość

  08.10.2019, 08:45

  "Głupcom należałoby wymyśleć trudniejszy sposób rozmnażania się! Podłością być trollem PiS i przedstawicielem PiS zajmującym się sprawą Neumanna !! Trzeba było przeprowadzić renowacje na bieżąco to nie było by obecnej sytuacji ! Jak mawiał poseł Smoliński , jak PiS dojdzie do władzy będzie rekonstrukcja mostu !"

  Halo tu ziemia! PIS jest u władzy od 4 lat!

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx4.xx9 
 • -2

  Łupaszko_gość_gość

  08.10.2019, 09:51

  '' a'la long"

  Trzeba było przez te wszystkie lata, kiedy most był zamkniety odkladać pieniażki,a nie rozpoczynać remont, kiedy nie ma sie środków na jego ukończenie - przecież to jest jakaś schizofremia.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xxx 
 • -1

  Łupaszko_gość_gość_gość

  08.10.2019, 10:12

  '' a'la long"

  Schizofrenia:)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xxx 

  Kris_gość

  08.10.2019, 12:01

  Do łupaszko

  Kończ waść wstydu oszczędź!

  Cytuj
  IP: 86.31.xx6.xx8 
 • +1

  gae_gość

  08.10.2019, 11:30

  ludzie chcą być w stanie przejechać autem czy przejść na pieszo z jednego brzegu rzeki na drugi i mają w dupie wystawianie przęsęł mostu. Niech ten pisowski konserwator weźmie sobie i postawi je w ogródku.

  Odpowiedz
  IP: 77.113.xx7.xx3 
 • alladin_gość_gość

  08.10.2019, 13:58

  PiSowski konserwator wstrzymał prace. PiSowski kandydat rusza z odsieczą. TUŻ PRZED WYBORAMI PiS ocalił prace na moście. Naprawdę nikt nie widzi tu niczego podejrzanego?

  Odpowiedz
  IP: 80.55.xx9.xx0 
 • beka_gość

  09.10.2019, 13:11

  most

  I tak się w Polsce dorabia drodzy Państwo miliony idą na most A gowno jest zrobione.Zaraz się okaże że na nowy projekt brak funduszy i znowu wstrzymaja i będzie git

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx7.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA