Nie daj się oszukać. Fałszywe inwestycje wciąż zbierają żniwo

(fot. KPP Tczew)
Nie daj się oszukać. Fałszywe inwestycje wciąż zbierają żniwo
Oszuści wymyślają coraz bardziej wyrafinowane sposoby, by wyłudzić pieniądze. Zachęcają do inwestycji w kryptowaluty, złoto czy ropę naftową, obiecując szybkie zyski. Niestety, w rzeczywistości ich celem jest tylko jedno - opróżnić Twoje konto. Dowiedz się, jak działają przestępcy i jak nie stać się ich ofiarą.

Jak działają oszuści?

Przestępcy często podszywają się pod doradców finansowych, maklerów czy analityków inwestycyjnych. Kontaktują się telefonicznie, przez e-mail, media społecznościowe lub reklamy w Internecie. Ich metody działania są różne, ale najczęściej:

- Obiecują szybki i duży zysk - twierdzą, że wystarczy wpłacić niewielką kwotę, by w krótkim czasie pomnożyć majątek.


- Tworzą fałszywe platformy inwestycyjne - zakładają profesjonalnie wyglądające strony internetowe, które imitują legalne firmy finansowe.

- Manipulują ofiarą - przekonują, by instalować aplikacje dające im dostęp do komputera czy telefonu, skąd przejmują kontrolę nad kontem bankowym.

- Stosują presję czasu - mówią, że to "ostatnia szansa" na skorzystanie z "niepowtarzalnej okazji".

- Proszą o kolejne wpłaty - gdy ofiara wpłaci pierwsze pieniądze, oszust twierdzi, że dla większych zysków konieczna jest kolejna inwestycja.

Jak nie dać się oszukać?

- Nie ufaj "zbyt dobrym" ofertom - jeśli ktoś gwarantuje wysokie zyski bez ryzyka, prawdopodobnie to oszustwo.

- Sprawdzaj firmę - zanim wpłacisz pieniądze, zweryfikuj, czy dana instytucja inwestycyjna istnieje i ma odpowiednie licencje (np. na stronie Komisji Nadzoru Finansowego).

- Nie instaluj podejrzanych aplikacji - oszuści mogą w ten sposób przejąć kontrolę nad Twoim kontem bankowym.

- Nie udostępniaj danych do logowania - prawdziwe firmy inwestycyjne nigdy nie proszą o hasła czy kody autoryzacyjne.

- Rozmawiaj z bliskimi - jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z rodziną lub specjalistą przed podjęciem decyzji o inwestycji.


Pamiętaj, że oszuści wykorzystują naiwność i chęć szybkiego zysku. Nie daj się zwieść pięknym obietnicom, bo możesz stracić wszystkie oszczędności! Jeśli masz podejrzenia, że padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na Policję.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA