Szefowa Kancelarii Prezydenta RP pyta resort kultury, czy na Moście Tczewskim może powstać oddział Muzeum II WŚ

Most Tczewski (fot. Tcz.pl)
Tczew - Szefowa Kancelarii Prezydenta RP pyta resort kultury, czy na Moście Tczewskim może powstać oddział Muzeum II WŚ
Jest odpowiedź szefowej Kancelarii Prezydenta RP na apel społeczników i mieszkańców Tczewa w sprawie ratowania Mostu Tczewskiego. Halina Szymańska pyta m. in. szefa resortu kultury, czy ministerstwo widzi możliwość utworzenia w obiektach Mostu Tczewskiego oddziału Muzeum II Wojny Światowej.

W lutym br. inicjatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte przekazali na ręce Haliny Szymańskiej, szefowej Kancelarii Prezydenta RP, podpisy blisko czterech tysięcy osób, które walczą o to, by państwo wzięło na siebie ciężar odbudowy Mostu Tczewskiego. Kilka dni temu dotarła z Warszawy odpowiedź na postulaty mieszkańców i społeczników.

W odpowiedzi przygotowanej dla Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu czytamy:

Zabytkowy most w Tczewie to unikalne dzieło inżynierów i budowniczych mostów XIX wieku - ówcześnie pierwszy żelazny most tego typu na Wiśle. Obiekt ten także jest niezwykle ważnym świadkiem polskich historii i polskiego bohaterstwa podczas II wojny światowej. Troszcząc się o zachowanie tego niezwykłego miejsca pamięci, z pewnością wyrażamy nasz szacunek i wdzięczność wobec dokonań poprzednich pokoleń.


Na uwagę zasługuje również determinacją, z jaką zarówno władze samorządowe, jak i szeroko rozumiana strona społeczna podejmują wysiłki na rzecz remontu i przywrócenia cech funkcjonalnych obiektu, ale nade wszystko zachowania go przyszłym pokoleniom. Nie ulega wątpliwości, że wiąże się to z wielokrotnie z koniecznością ponoszenia nakładów znacząco przekraczających możliwości finansowe samorządu powiatowego, w którego zarządzie znajduje się obecnie obiekt.

Zakres postulatów przełożonych w niniejszej sprawie zarówno w petycji Społecznego Komitetu Obrony Mostu, jak też apelu Starosty Tczewskiego wykracza poza możliwości działania Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ich ewentualna realizacja może być podjęta w ramach instrumentów posiadanych przez administrację rządową.

Dlatego skierowałam do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Ministra Infrastruktury zapytania w kierunku podejmowanych w tej sprawie działań i proponowanych rozwiązań. Wystąpiłam ponadto do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o stanowisko resortu w sprawie utworzenia w obiektach Mostu Tczewskiego oddziału Muzeum II Wojny Światowej.

Kancelaria Prezydenta RP zamierza wspierać działania zmierzające do wypracowania rozwiązań, które pozwolą w sposób odpowiedzialny uchronić zabytkowy most w Tczewie przed dalszą degradacją i zachować go dla kolejnych pokoleń. Mam nadzieję, że wszelkie ewentualne decyzje, które mogą zostać podjęte w tej sprawie, zostaną wypracowane przy rzeczywistym współdziałaniu wszystkich zainteresowanych podmiotów i partnerów.

Z wyrazami szacunku,
Halina Szymańska





Przypomnijmy, w lutym br. społecznicy i dziennikarze udali się do Warszawy, gdzie spotkali się z szefową Kancelarii Prezydenta RP, Haliną Szymańską i wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. Sygnatariuszy akcji reprezentowali Krystyna Paszkowska, Jolanta Pobłocka-Kuciapska, Łukasz Brządkowski i Bartosz Listewnik. Spotkania ułatwił tczewski poseł PIS, Kazimierz Smoliński, który uczestniczył również w rozmowach z decydentami.

W Kancelarii Prezydenta Łukasz Brządkowski przekazał minister Halinie Szymańskiej makietę mostu wykonaną w technologii wydruku 3D przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Tczewie.

- Przekazujemy na ręce pana prezydenta losy Mostu Tczewskiego - mówił Łukasz Brządkowski.


Społecznicy powołali się na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w 2015 mówił w Tczewie, że to absurd, iż "powiat jest właścicielem pięknego, zabytkowego mostu, którego remont kosztuje dzisiaj więcej niż roczny budżet powiatu". Z ust minister padła również sugestia zabezpieczenia pieniędzy w nowym programie operacyjnym województwa pomorskiego, co wymagałoby rozmów na linii rząd - marszałek.

- Jestem przekonana, że prezydent pamięta swoje słowa. - mówiła Halina Szymańska - Jeśli zostanie wypracowane konkretne rozwiązanie, prezydent je chętnie poprze.


Minister Szymańska przypomniała, że właśnie trwają prace nad nową perspektywą unijnego budżetu - i być właśnie bezpośrednio w funduszach europejskich należy szukać środków na dalsze finansowe remontu Mostu Tczewskiego - pokrycie wkładu własnego powiatu miałoby pochodzić z budżetu państwa. Halina Szymańska zasugerowała również, żeby w rozmowy dotyczące mostu włączyć wiceminister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Społecznicy spotkali się też z wiceministrem infrastruktury, któremu przekazali petycję o przejęcie tczewskiego obiektu przez Skarb Państwa. Podkreślano wielokrotnie, że powiat nie tylko nie jest sam w stanie wyremontować mostu, ale także zapewnić finansowania wkładu własnego - nawet w jego najniższym wymiarze. Zauważono, że skoro wyczerpała się dotychczasowa formuła remontowania w 30-milionowych transzach, należy wypracować nowe rozwiązanie.

Kilka dni później społecznicy spotkali się w Warszawie z Krzysztof Kubowem, szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów i Magdaleną Gawin - Generalną Konserwator Zabytków.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

 • +5

  Gelek_gość_gość_gość

  20.05.2020, 12:12

  :) można zrobić tylko po wyborach nie przed obiecywać a później znów 5 lat omijania tematu

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx9.xx9 
 • +7

  abc_gość_gość_gość

  20.05.2020, 12:21

  idą wybory to i przypomni sobie na chwilę PAD co mówił 5 LAT TEMU

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx2.xxx 
 • +5

  Zgred_gość

  20.05.2020, 13:20

  Cały ten kraj...

  ... to jedne wielkie muzeum i skansen w jednym. Na wuj mieszkańcom kolejne muzeum, mało to nas podatników kosztuje. Racja, podniesiecie daniny i będzie ok. Zrozumcie wreszcie jedno w kwestii tego mostu. My mieszkańcy tego miasta i okolic potrzebujemy wreszcie czynnego, nowoczesnego mostu celem skomunikowania tej okolicy. Wam politykom jedno w głowie. Lansujecie się przy okazji każdego wydarzenia politycznego. Kiełbasa wyborcza, szlag mnie trafia. Ilu było kulasów i innych posłów smoleńskich (pozdrawiam posła prawnika, naszego zbawcę) specjalistów wszelkiej maści i od wszystkiego. Obiecywali, załatwiali, a most jak był, tak jest w czarnej doooopie. Byle konserwator zabytków wstrzymał wam inwestycję, papraki jedne. Ja już was nie mogę słuchać. Schizofrenia i tyle....

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx1 
 • +2

  skom_gość

  20.05.2020, 18:19

  A ile drogi Zgredzie kosztuje "nowoczesny" most ? Jak wytłumaczysz potrzebę "nowoczesnego" mostu w zasięgu wzroku od mostu Knybawskiego? Zrozum wreszcie jedno w kwestii tego mostu. Jeżeli nie odbudujemy go w wersji najbliższej oryginałowi nikt na niego nie da złamanego grosza. Na odbudowę historyczną dostaliśmy 70 mln. Widzisz różnicę?

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx0 
  -1

  Zgred_gość

  20.05.2020, 20:48

  Skomie

  Piasząc nowoczesny miałem na myśli most bez maskarady wieżyczek, przyczółków, kratownic rzekomo jedynych w Europie itp. Czyli w ogólnym kosztorysie na pewno tańszy w realizacji, krótszy w terminie do wykonania. Nas jak widać nie stać na odbudowę historyczną. No chyba, że celem jest jak w filmie pt. "Kler" zbierać na dach i rynny, a nie uzbierać ;)) A jeśli zgodnie z twoją retoryką most w Knybawie jest wystatczający, wtedy pytam. Po co w ogóle go remontować??? Rozebrać, posprzątać, zapomnieć. Przyjdzie wojna, okupant zbuduje go od nowa w mniej niż 6 lat, przy obecnej technologii daję 6 miesięcy. PS. Kto i na jakiej podstawie postawił warunek finansowania odbudowy mostu w wariancie wyłącznie historycznym? Politycy, UE, redemptorysta z Torunia, dyktator z Nowogrodzkiej, ki diabeł??? Ponoć demokracja, naród decyduje. Chyba, że coś przespałem.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xx4 

  skom_gość

  21.05.2020, 15:43

  Zgredzie

  Zgredzie "rzekomo" jedyne w Europie kratownice? Sprawdź proszę i nie pisz bzdur. Ta "maskarada" wieżyczek ma być odbudowana w ostatnim etapie, kiedy most będzie dawno przejezdny. Most to przede wszystkim kratownice i jak znasz wycenę "nowoczesnych" to się nią podziel. Nas nie stać na odbudowę niehistoryczną, bo jak wytłumaczysz fakt postawienia zwyczajnego mostu w pobliżu Knybawskiego? Jedynie wskazywanie na jego wartość zabytkową i historyczną pozwala na uzyskanie jakiekolwiek kasy. Odbudowa rozpoczęła się od dotacji MKiDN, a dzięki rozciągnięciu statusu zabytku na pozostałe części dostajemy 75% a nie 50% dotacji z ministerstwa infrastruktury. To wyraźnie wskazuje, że na odbudowę historyczną można dostać fundusze a na inna nie.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx0 
 • +1

  Marian_gość

  20.05.2020, 14:26

  Przecież mostu nie ma :D

  Odpowiedz
  IP: 85.222.xx0.xx6 
 • +3

  mieszkanka_gość

  20.05.2020, 16:36

  Idą wybory i nagle prezydent przypomniał sobie o obietnicach z poprzednich wyborów a Smoliński pomógł zorganizować spotkanie...Cuda się dzieją :) Tczewianie powinni przejrzeć na oczy i zrozumieć, że ten most jest ważny tylko z punktu widzenia Tczewa i państwo nie dołoży się do jego remontu. Rząd jakby chciał to by już dawno przejął ten most ale z jakiegoś powodu tego nie zrobił. Jedyną osobą, która powinna przedstawić przed Tczewianami dowody na to co robił w sprawie mostu, jest Smoliński. Jest posłem wybranym głosami Tczewian i okolic i mamy prawo żądać od niego działań na rzecz naszego regionu.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx1.xx6 
 • +3

  Tiktak_gość

  20.05.2020, 19:58

  Jest jakiś pomysł ale skończy się pewnie jak zwykle. Co do wyborów- wszelkiej maści społecznicy, kandydaci i posłowie przed wyborami zalali pytaniami kancelarię więc jest i odpowiedź. Trochę śmieszne mieć pretensje o to, że PAD odpowiedział na apel społeczników z Tczewa. Gdyby nie odpowiedział, też byłyby pretensje? No nie dogodzisz jak widać.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx7.xx6 
  +2

  Zgred_gość

  21.05.2020, 06:55

  100/100

  Panie Kaziki, może zabierze pan głos. A nie, nie ma pan czasu, radzicie przecie kogo jeszcze z PR3 posunąć. Tfu

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xx4 
 • ..._gość_gość

  20.05.2020, 20:16

  most

  tradycyjne wyborcze ble ble ble

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx8.xx8 
 • +2

  Zen_gość_gość

  20.05.2020, 21:09

  Minister Gliński,

  oraz "Jego" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze by się znalazły, gdyby chodziło o muzeum żydowskie. Jakiś zabytkowy most i Muzeum II Wojny Światowej dla pana Glińskiego nic nie znaczą.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx2 
 • +3

  Big Bog_gość

  20.05.2020, 23:40

  Most

  Za chwile zmieni sie wladza, nominat pisowski Nawrocki z Muzeum Drugiej Wojny dostanie kopa w d..., a Smolinski w obliczu nadchodzacych zmian powie "co ja moglem".

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx8 
 • Jony von fentyl_gość_gość_gość_gość

  21.05.2020, 07:29

  Lol

  I tory też były zle

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.