Demografia w metropolii - starzejemy się i wyprowadzamy na wieś

Tczew z lotu ptaka (fot. mat. prasowe)
Demografia w metropolii - starzejemy się i wyprowadzamy na wieś
Starzejemy się i wyprowadzamy na wieś, gdzie kuszą nas tańsze mieszkania - to w olbrzymim skrócie wnioski z lektury "Diagnozy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot". Miasta, w których następuje odpływ mieszkańców, to przede wszystkim Gdynia, Sopot, Wejherowo i Kartuzy oraz wszystkie miasta południowo-wschodniej części Obszaru Metropolitalnego - w tym Tczew.

Diagnoza to zestawienie głównych informacji stanowiących podstawę dla wyboru celów działania dla trójmiejskiego obszaru metropolitalnego. Cały dokument możemy znaleźć tutaj. Poniżej cytujemy ciekawe fragmenty dotyczące demografii:

W 52 gminach należących do OMGGS liczba mieszkańców wynosi 1,57 mln osób. Biorąc pod uwagę całe powiaty należące do Stowarzyszenia jest to 1,67 mln mieszkańców. Rdzeń (Gdańsk, Gdynia, Sopot) zamieszkuje ponad 760 tys. osób, a więc niemal połowa wszystkich mieszkańców Obszaru Metropolitalnego. Warto podkreślić, że aż 1,1 mln osób OMGGS mieszka w miastach, co stanowi około 70% ogółu.

Główne skupiska ludności w OMGGS zlokalizowane są wzdłuż wielofunkcyjnego pasma osadniczego od Wejherowa, przez Rumię, Redę i Trójmiasto aż do Pruszcza Gdańskiego.


Obszarem największej koncentracji ludności jest rdzeń obszaru metropolitalnego. Pozostałe istotne skupiska miejsc zamieszkania to miasta Tczew, Lębork, Malbork oraz mniejsze ośrodki miejskie. Wysoką w skali OMGGS gęstością zaludnienia charakteryzują się też obszary strefy podmiejskiej położone na zachód od Zachodniej Obwodnicy Trójmiasta, które są obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem OMGGS pod względem liczby mieszkańców.



Przyrost naturalny

Największym łącznym przyrostem naturalnym w latach 2016-2021 charakteryzowały się dwie grupy gmin. Pierwsza to gminy zlokalizowane najbliżej rdzenia Obszaru Metropolitalnego. Najwyższe wartości osiągnęła gmina Żukowo oraz gmina wiejska Pruszcz Gdański. Istotnym przyrostem naturalnym w tej grupie charakteryzowały się również gmina wiejska Wejherowo, Kartuzy, miasto Pruszcz Gdański, gmina miejska Luzino oraz gminy wiejskie Puck, Kosakowo i Szemud. Druga grupa to gminy Pojezierza Kaszubskiego, charakteryzujące się wysoką dzietnością. To przede wszystkim gmina Sierakowice, Stężyca, Somonino, Przodkowo i Chmielno. Dodatnim bilansem charakteryzuje się również Miasto Gdańsk.

Zestawienie danych dla gmin, które w latach 2016-2021 osiągnęły najniższe wyniki przyrostu naturalnego, wskazuje dwa szczególne obszary. Pierwszy to większość miast metropolii. Poza Pruszczem Gdańskim, Kartuzami oraz Władysławowem w miastach OM liczba zgonów zdecydowanie przewyższała liczbę urodzeń lub ich bilans był bliski zeru. Najniższy wynik osiągnęła Gdynia, a kolejne pozycje zajmowały Sopot, Lębork, Puck oraz Wejherowo. Sytuacja ta związana jest ze wzrostowym trendem ucieczki młodych ludzi na obrzeża miast lub poza ich granice, spowodowana w dużej mierze rosnącymi cenami mieszkań zarówno na rynku najmu, jak i sprzedaży, a także ogólnym wzrostem kosztów życia, w szczególności w rdzeniu obszaru metropolitalnego. Drugi obszar to gminy i miasta południowo-wschodniej części obszaru metropolitalnego.

Najniższe wartości w tym obszarze osiągnęły miasta i gminy miejsko-wiejskie: Malbork, Tczew, Gniew, Nowy Staw i Nowy Dwór Gdański. Najniższe wartości wśród gmin wiejskich osiągnęły Stegna, Sztutowo i Miłoradz. Ujemnym przyrostem naturalnym charakteryzował się również obszar Półwyspu Helskiego. Obszar Metropolitalny w okresie 2016-2021 charakteryzował się dodatnim przyrostem naturalnym. Analiza danych rocznych z tego okresu wskazuje jednak na stopniowy spadek wartości przyrostu naturalnego w latach 2016-2019 oraz jego drastyczne obniżenie do wartości ujemnych w latach 2020-2021. Nagła zmiana prawdopodobnie spowodowana jest
skutkami pandemii COVID-19. Podobne zjawisko zauważalne jest zarówno w danych dla całego województwa, jak i dla całego kraju. Należy również podkreślić, że województwo pomorskie charakteryzuje się jednymi z najwyższych w kraju wartościami przyrostu naturalnego.

Analiza salda migracji w obszarze OMGGS wskazuje na przeważający kierunek przepływu ludności z miast na tereny podmiejskie. Zjawisko to utrzymuje się już od kilkunastu lat i jest najbardziej zauważalne w gminach bezpośrednio graniczących z Trójmiastem, Wejherowem oraz Tczewem. Ujemne saldo migracji charakteryzuje miasta, w otoczeniu których następuje dynamiczna suburbanizacja oraz obszary peryferyjne, oddalone od prężnie działających ośrodków miejskich. Miasta, w których następuje odpływ mieszkańców, to przede wszystkim Gdynia, Sopot, Wejherowo i Kartuzy oraz wszystkie miasta południowo-wschodniej części Obszaru Metropolitalnego. Gminy wiejskie, w których odpływ mieszkańców jest największy, to gminy Łęczyce, Sierakowice oraz, podobnie jak w przypadku miast, większość gmin południowo-wschodniej części OMGGS.

Diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej OMGGS

Bazując na wynikach raportu poświęconego jakości życia można wskazać, że w przypadku:

- napływów do województwa pomorskiego głównym kierunkiem jest miasto Gdańsk, a miasta, z których pochodzą nowi mieszkańcy OMGGS, to przede wszystkim Elbląg,

Olsztyn, Warszawa, Bydgoszcz oraz Toruń;
- odpływów - największymi gminami odpływu w OMGGS są miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot, dominującym kierunkiem odpływu mieszkańców poza OM jest Warszawa;
- migracji wewnętrznych - głównymi miastami odpływu są miasta rdzenia (Gdańsk, Gdynia, Sopot) oraz Tczew i Wejherowo, a największymi beneficjentami gminy wiejskie przyległe do tych miast i miasta okołordzeniowe. Zauważalny jest również istotny przepływ mieszkańców pomiędzy miastami rdzenia.

Starzenie się społeczeństwa

Jednym z głównych wyzwań demograficznych, niezależnie od prognozowanej, docelowej liczby mieszkańców metropolii, jest kwestia starzenia się społeczeństwa. Zwiększająca się liczba osób w wieku poprodukcyjnym niesie ze sobą wzrost zapotrzebowania na usługi opiekuńcze i zdrowotne oraz wzrost zapotrzebowania na usługi transportu zbiorowego. W gminach podmiejskich, o słabszym poziomie obsługi transportowej może to prowadzić do wykluczenia społecznego. Starzenie się społeczeństwa będzie najsilniej obserwowane w miastach. Gminy "najmłodsze" demograficznie, czyli takie, w których odsetek ludności w wielu poprodukcyjnym jest najniższy, znajdują się w bezpośrednim otoczeniu Trójmiasta.



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

  • +18

    jaaa_gość_gość_gość_gość_gość

    25.07.2023, 10:43

    Nie dziala?

    500+ nie dziala, mysle ze 800 lub 1000 zadziala!!! Wiecej , WIECEJ!!!!

    Odpowiedz
    IP: 158.116.xx5.xx1 
  • +22

    jest jeszcze gorzej_gość

    25.07.2023, 10:46

    dane nie obejmują 2022 roku

    Prezydent Pobłocki pisze, że zgodnie z ewidencją ludności według stanu na 31-12-2022 roku miasto Tczew zamieszkiwało 53.982 mieszkańców. (słownie pięćdziesiąt trzy tysiące dziewięćset osiemdziesiąt dwa) Zanim zaczął "rządzić" było ponad 61.000 to jest DRAMAT !! Natomiast deklaracje śmieciowe złożyło 47.697 mieszkańców. Nie raz pisałem, że Pobłocki robi z tego miasta wieś. Dlaczego ludzie uciekają z Tczewa? Tylko nie piszcie, że to taki krajowy trend :-) Ja twierdze, że to wina Pobłockiego i tego, jak zarządza miastem.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx8.xx0 
  • -17

    ula_gość

    25.07.2023, 11:13

    Codziennie, jedna i ta sama osoba, nawala komentarze jak tylko pojawi się coś o Pobłockim. daj se już siana. I tak nikogo nie przekonasz - widzimy, że Tczew się zmienia na plus. Masz do niego problem? Idź i powiedz mu to w twarz

    Cytuj
    IP: 88.181.xx6.xx7 
    +19

    ula_gość

    25.07.2023, 11:41

    nawaliłaś się?

    tobie i tobie podobnym zmienia się na lepsze tylko kasa z miasta. Powiedz czy tak Tczew zmienia się na plus?: Aquapark, basen, komunikacja, kultura i rozrywka, koncerty, sport ogólnie i drużyny nożna, kosz, lekka atletyka, amfiteatr, przebudowa ulic, WYMIEŃ SUKCESY POBŁOCKIEGO ula... dajesz:

    Cytuj
    IP: 5.173.xx8.xx0 
    -9

    Gość_gość_gość

    25.07.2023, 13:31

    Codziennie jakiś typek nawala na RM albo na Pobłockiego . Zluzuj gumę w gaciach chłopie. Każdy widzi jak wygląda Tczew teraz, a jak 10 lat temu:(:((

    Cytuj
    IP: 83.21.xx4.xx7 
    +7

    Ktoś _gość

    25.07.2023, 16:36

    Jest na minus a nie plus

    Ja bym napisał że codziennie ktoś napisze kilka prawdziwych słów o Prezydencie. Niestety nie są to dobre opinie ale prawdziwe

    Cytuj
    IP: 192.166.xx4.xx1 
    -1

    Łupaszko_gość_gość

    25.07.2023, 17:57

    "a 'la long"

    Precz z Pobłockim tą miernotą !!!!!!!!!!!!!!!

    Cytuj
    IP: 37.47.xx9.xx0 
  • +10

    dick_gość

    25.07.2023, 11:34

    To jest zdjęcie metropolii?

    Odpowiedz
    IP: 83.18.xx8.xx0 
  • +16

    Przepraszam redaktorku_gość

    25.07.2023, 11:52

    Ale

    Do metropolii brakuje nam conajmniej metra a bynajmnie nie brakuje nocnych połączeń PKP z Trójmiastem hahaha dobranoc wiosko hahaha

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx0.xxx 
  • +23

    Ziomek z Tczewa _gość_gość

    25.07.2023, 11:59

    w tym Tczewie to wszystko zawija się...

    Miasto nic nie rozwija się . Nie ma żadnych atrakcji . Ludzie jeżdzą na zakupy czy czas spędzać do Starogardu czy do Trójmiasta. Tczew jeszcze troche to będzie dziura zabita dechami. Tylko coraz więcej bandziorów i degustatorów alko na ulicach.

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx4.xx6 
  • -6

    Gość_gość

    26.07.2023, 08:55

    Może warto popatrzeć na ofertę Fabryki Sztuk , TCK i Biblioteki a nie tylko narzekać

    Cytuj
    IP: 195.191.xx1.xx8 
    +1

    Pan Winnicy_gość

    26.07.2023, 21:22

    Władze miasta nie zajmują się prowadzeniem galerii handlowych, sklepów, restauracji, barów czy klubów. W żadnym mieście tak nie ma. Od tego są prywatni inwestorzy. Z jakiegoś powodu nikt nie chce inwestować w Tczewie, i to jest temat do zastanowienia dla władz miasta.

    Cytuj
    IP: 5.173.xx6.xx3 
  • +18

    janusz_gość

    25.07.2023, 12:21

    rumcajs oszczędź wstydu

    Najbardziej podobał mi się komentarz rumcajsa, w którym zaznaczył, że Tczew się nie rozwija bo leży za blisko trójmiasta (xD). Później spojrzałem na Pruszcz Gdański, następnie znowu na rumcajsa i kolejny raz potwierdziło się z kim mamy do czynienia...

    Odpowiedz
    IP: 165.225.xx6.xx2 
  • +14

    pixel_gość

    25.07.2023, 13:40

    "Codziennie, jedna i ta sama osoba, nawala komentarze jak tylko pojawi się coś o Pobłockim. daj se już siana. I tak nikogo nie przekonasz - widzimy, że Tczew się zmienia na plus. Masz do niego problem? Idź i powiedz mu to w twarz"

    Sorry, ale Tczew nie zmienia się na plus! Wszystko się zwija, zamyka, betonuje się ostatnie skrawki natury. Jedyne co tu się robi to ścieżki rowerowe. Co to miasto ma do zaoferowania mieszkańcom? Co możesz zrobić w wolnym czasie oprócz pójścia nad śmierdzącą Wisłę?

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx1.xx6 
  • +14

    a_gość

    25.07.2023, 15:56

    Prawda rumcajs to taki rozbójnik jak w bajce co rujnuje to miasto pospaceruj po 20 wymarłe miasto, ale jak nie ma żadnych atrakcji to po co chodzić po mieście ,a kto do tego doprowadził zgraja leśnych dziadków i ich przewodnik .Jedyne co mu w miarę wyszło to ścieżki chociaż też można dyskutować nad projektowaniem ich bo większość do du...y w innych miastach nie do pomyślenia żeby tak poprowadzić ,ale tu zawsze ktoś podpisze się pod bublem.

    Cytuj
    IP: 46.5.xxx.xx9 
  • +12

    Grzegorz_gość

    25.07.2023, 16:17

    Nawet galeria w Tczewie to jakaś porażka.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx2 
  • +5

    Xxx_gość

    26.07.2023, 05:02

    Taczka dla prezydęta ?

    Kiedy otwarcie wiaduktu?!

    Odpowiedz
    IP: 188.47.xx4.xx1 
  • +6

    Poldek_gość

    26.07.2023, 08:04

    Tczew

    Wyludnianie się Tczewa to samo napędzająca się machina, samo spelniajaca się przepowiednia. Działa to tak, że średnio atrakcyjne miasto nie oferuje nic poza sypialniami, brak atrakcyjnych miejsc pracy, społeczeństwo się starzeje, brakuje młodych ambitnych i dobrze zarabiających ludzi, którzy wspierali by budżet -w budżecie pustki, brak kasy na inwestycje, a jeśli już to dla obecnych mieszkańców -coraz starszych i koło się zamyka. Mniej pracujących -mniej podatki w- mniej inwestycji-mniej miejsc pracy... Budując dom świadomie wybrałem gminę perspektywiczną, która przy podobnej liczbie mieszkańców co gmina Tczew, od lat 2-3 razy więcej wydaje na inwestycje -z czysto egoistycznych pobudek to tam moje dzieci będą miały lepsza szkole i to tam szybciej mi wybudują drogę. Proste!

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx9.xx2 
  • +9

    Łupaszko_gość_gość

    26.07.2023, 09:16

    "a 'la long"

    Jesteś w błędzie - Tczew to super miasto i ma do dyspozycji niezły budżet . Poprostu jest źle zarządzane ,dlatego nie remontuje się tu podstawowych dróg ,chodników ,zabytków czy wizytówek miasta . Tworzy się za to nieproduktywne miejsca pracy takie jak :10 filii bibliotek , dwa ośrodki kultury ,tworzy się spółki miejskie do spraw sportu.Napycha się kieszenie lokalnym oszustom ,którzy w dowód wdzięczności wyremontują mały odcinek drogi lub chodnika .Tak na dłuższą metę nawet największe miasta w Polsce ogłaszały by upadłość -ot całą filozofia....

    Cytuj
    IP: 37.47.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.