ZUS gotowy do realizacji tarczy antykryzysowej

Pieniądze
Tczew - ZUS gotowy do realizacji tarczy antykryzysowej
Celem tarczy antykryzysowej jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstw. ZUS jest przygotowany do realizacji nowych zadań.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się zmiany w kilku ustawach. Ułatwienia obejmują m.in. zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych przez 3 miesiące.

ZUS jest przygotowany na wdrożenie nowych rozwiązań. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS.

Ponadto nowa ustawa przewiduje świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł - dla zleceniobiorców (umowy: zlecenia, agencyjna i o dzieło) i samozatrudnionych. Opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek będzie zniesiona.


- Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą zautomatyzowane i realizowane priorytetowo.
Przedsiębiorcy, w trudnej sytuacji mogą już teraz korzystać z innych rozwiązań proponowanych przez ZUS. Jest to np. odroczenie terminu płatności składek ze względu na epidemię koronawirusa. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS. - Aby wypełnić nowy wniosek wystarczy jedynie podać podstawowe dane. Trzeba również zwięźle wyjaśnić, w jaki sposób epidemia wpłynęła na sytuację finansową. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS. Można go przesłać elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce w placówce ZUS.


Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -11

  Marta_gość

  31.03.2020, 07:11

  Najlepiej dac wszystko prywaciarzom . Oni maja majątki niech sobie radzą. Ile w Polsce jest niesprawiedliwości ludzie maja dzieci,nie maja pracy . Moze jak PO wróci nasz los sie odmieni. To samo lekarze gdyby nie Jurek i wosp wszyscy byśmy juz dawno padli

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx5.xx0 
 • +4

  Yh_gość

  31.03.2020, 08:46

  Słaba prowokacja

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
  +6

  m_gość

  31.03.2020, 08:48

  Kiedys nie mieli pracy i nie mieli socjalow i żyli.a nie mow że pracy nie ma bo pracy jest dużo.tylko trzeba chcieć pracować.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx5 
  +1

  Aha_gość

  31.03.2020, 09:37

  Pracy masz dużo. Wystarczy chcieć. Nie pisz pod każdym artykułem tym swoich głupot bo dzieci się robi dopiero wtedy, kiedy na nie stać. Nikt nie będzie Tobie płacić za Twoje błędy.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.