Młodzi kierowcy płacili za OC ponad 20% więcej niż rok wcześniej

(fot. mat .prasowe)
Tczew - Młodzi kierowcy płacili za OC ponad 20% więcej niż rok wcześniej
Średnia cena ubezpieczenia OC w 2020 r. wyniosła 672 zł i była niższa o 2% niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Jednak nie wszyscy kierowcy mogli cieszyć się obniżką cen obowiązkowej polisy. Najmłodsi, 18-letni kierowcy płacili za OC ponad 20% więcej niż przed rokiem.

Średni koszt ubezpieczenia OC dla osób w grupie wiekowej 18-25 lat wyniósł 1473 zł i był tylko o 1,3% wyższy niż rok wcześniej. Część młodych kierowców musiała jednak zmierzyć się z dużo wyższą ceną polisy. 18-latkowie płacili bowiem aż 2125 zł za OC. 19-latkowie niewiele mniej, bo 2037 zł. Eksperci porównywarki rankomat.pl przeanalizowali, jak kształtowały się ceny polis dla poszczególnych grup wiekowych kierowców.

Najmłodsi kierowcy wciąż płacą najwięcej


Od wielu lat najdroższe oferty ubezpieczenia OC otrzymują najmłodsi, a tym samym najmniej doświadczeni właściciele pojazdów. Jednak nie wszyscy młodzi kierowcy ponoszą takie same koszty obowiązkowego ubezpieczenia. W grupie wiekowej 18-25 lat, to 3 najmłodsze roczniki są w najgorszej sytuacji i niemal co roku muszą mierzyć się z podwyżkami cen OC. W 2020 r. 18-latkowie płacili za obowiązkową polisę ponad 20% więcej niż przed rokiem i aż 4-krotnie więcej niż starsi, 62-letni właściciele samochodów. Osoby w wieku 19 i 20 lat, również dotknęły podwyżki, choć nie tak drastyczne. W ubiegłym roku płacili oni za OC odpowiednio 3,7% i 3,9% więcej  niż przed rokiem.


Dla niewielkiej części najmłodszych użytkowników aut, ubezpieczyciele są jednak nieco bardziej łaskawi. Kierowcy od 22. do 25. roku życia płacą za OC mniej niż ich odrobinę młodsi koledzy. Jednak również w ich przypadku cena polisy wciąż jest zdecydowanie wyższa niż dla starszych wiekiem kierowców.  

- Średnia cena OC dla najmłodszych kierowców wyniosła w ubiegłym roku 2125 zł. Oferty, które otrzymują młodzi kierowcy, często przewyższają jednak tę kwotę i sięgają nawet 5 tys. zł. Różnice cen obowiązkowej polisy w poszczególnych towarzystwach mogą więc wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Warto zatem odpowiednio porównać oferty różnych ubezpieczycieli, by nie przepłacić za tę samą polisę.  - mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

Tańsze OC dla starszych kierowców

W najlepszej sytuacji pod względem cen OC znajdują się nieco starsi właściciele pojazdów. Grupa, która może liczyć na atrakcyjne stawki OC, jest bardzo obszerna i mieszczą się w niej kierowcy 40-letni, 50-letni i 60-letni. Średnio kierowcy ci płacili za OC w 2020 r. mniej niż 600 zł. Najniższą ceną mogli cieszyć się 62-latkowie. Płacili oni za polisę jedynie 557 zł.

Kierowcy płacący za OC najmniej, znaleźli się w grupie wiekowej (56 lat i więcej), dla której obniżka między 2019 i 2020 r. była największa i wyniosła 1,7%. Obniżki i podwyżki dla pozostałych grup kształtowały się następująco:

? 18-25 lat - +1,3%
? 26-35 lat - -0,3%
? 36-45 lat - +0,3%
? 46-55 lat -  -0,2%
Analiza powstała w ramach raportu RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Jego pełna treść jest dostępna pod adresem:
https://rankomat.pl/files/ranking-ceny-oc-2020.pdf
Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA