Policja apeluje - "odblask może uratować życie!"

Noc, pieszy, odblaski
Tczew - Policja apeluje - "odblask może uratować życie!"
Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu, bo długa noc, opady atmosferyczne oraz nagłe zmiany pogody zdecydowanie pogarszają widoczność. Policjanci przypominają, odblask może uratować życie. Niewidoczny pieszy, uderzony przez pędzący pojazd, którego kierowca jest chroniony karoserią, ma znikome szanse na przeżycie.

Długa noc, opady atmosferyczne oraz nagłe zmiany pogody, zdecydowanie pogarszają widoczność na drodze. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Niewidoczny pieszy, uderzony przez pędzący pojazd, którego kierowca jest chroniony karoserią, ma znikome szanse na przeżycie.

Pomorscy policjanci zwracają szczególną uwagę na wykroczenia mające wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez przejścia dla pieszych oraz miejsca, gdzie ruch niechronionych uczestników jest wzmożony. Piesi natomiast powinni dbać o swoje bezpieczeństwo przez noszenie w widocznym miejscu elementów odblaskowych oraz poruszanie się zgodnie z przepisami. Odblaski są obowiązkowe poza obszarem zabudowanym. W miastach nadal są miejsca nieoświetlone. Dlatego zaleca się korzystanie z odblasków także w obszarze zabudowanym. Zdarza się, że kierowca widzi pieszego dopiero w światłach reflektorów. Dobry, certyfikowany odblask powoduje, że pieszy jest widoczny nawet z odległości 200 metrów!

Co robić, aby korzystanie z dróg było bezpieczne?


1. Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości. Jadąc 100 km/h w ciągu sekundy przejedziesz prawie 28 metrów. Pieszy bez odblasków jest widoczny z odległości około 40 metrów. Twoja droga hamowania to także około 40 metrów. Jaki jest Twój czas reakcji?

2. Korzystaj z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.

3. Nie omijaj pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem.

4. Przed rozpoczęciem jazdy rowerem, sprawdź oświetlenie. Zakładaj kask, zachowaj ostrożność na przejazdach rowerowych.

5. Noś odblaski także w mieście. Kup dziecku widoczny plecak, świecące buty, odzież z wszytymi odblaskami.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +7

  ghost_gość

  09.12.2019, 08:20

  hej, policja i straż miejska powinna w końcu wysiąść z samochodów ruszyć swoje szanowne 4 litery i zabrać się w Tczewie za rowerzystów jeżdżących bez oświetlenia po zmroku - często i gęsto takich widać nie tylko na ścieżkach rowerowych i chodnikach ale i na ulicy.... Sam jestem i kierowca i rowerzystą i pieszym i znam sytuacje z każdej perspektywy...i staram się szanować każdego uczestnika ruchu

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx5.xx7 
 • -1

  Hg_gość

  09.12.2019, 13:56

  I za pijanych kierowców niech się wezmą

  Cytuj
  IP: 176.11.xx8.xx5 
  +1

  Kuba_gość_gość_gość_gość

  09.12.2019, 18:58

  Za tych morderców bez prawka

  Cytuj
  IP: 78.20.xx6.xx1 
 • +4

  mieczyslaw

  09.12.2019, 11:11

  Policja i bezpieczeństwo

  To trochę jak łączenie wody z ogniem. Za to policja i statystyka i nabijanie kasy mandatami, to jest rzeczywistość! Policjo kochana, czy wg Was ulica Bałdowska spełnia jakiekolwiek standardy bezpieczeństwa? Czy ta droga powinna być w ogóle dopuszczona do ruchu? To gestia zarządcy drogi, by rozpocząć tam remont, który jest niezbędny dla zdrowia i życia korzystających z tej drogi. Czy wszystkie służby w tym kraju czekają, aż stanie się jakiś wypadek, ktoś zginie, zanim cokolwiek się ruszy w temacie?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  observeur

  09.12.2019, 17:06

  W Tczewie połowa dróg nie spełnia żadnych standardów. Łatwo to sprawdzic, przejechac sie autem, rowerem. Ma się wrażenie jezdy na kwadratowych kołach. Niegdys w zamierzchłych czasach, gdy mieszkało się w Gdańsku tak fatalne drogi to bywały ale w takich dzielnicach jak Orunia Dolna, Letnica czy sw. Wojciech , czyli w największych mordowniach Gdańska. Tutaj cały (prawie) Tczew to jedna wielka mordownia pod kątem dróg. Gdyby nie GDDKIA i wojewoda to nie byłoby nawet Al. Kociewskiej czy wyremontowanej przelotówki 91, a na rondach pasłoby się bydło. Jako ze sam nie mam praw wyborczych w Tczewie to ciagle mnie zastanawia która częscią ciała głosuje tutejszy elektorat na przedstawicieli ratusza i podejrzewam, ze to nie jest głowa, skoro Tczew przypomina zapuszczone PRL-owskie dzielnice.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  mieczyslaw

  10.12.2019, 12:21

  Jesteś w błędzie. Tylko w jednym masz rację, że drogi w Tczewie są fatalne. Tylko nie zastanawiasz się co ma wpływ na taki stan rzeczy. Co roku remontowana jest jakaś ulica. Sporo dróg było powiatowych, które zostały przekazane miastu. Teraz mamy cudowny czas prosperity, kiedy rząd marnotrawi pieniądze milionów Polaków, co skutkuje ograniczeniem budżetów samorządów w całym kraju. Efekt jest taki, że w samorządowych kasach brakuje pieniędzy. Poza tym, drogi w miastach nie są najważniejsze. Są jeszcze inne potrzeby. Popatrz jak Państwo wykorzystało most do kampanii wyborczej 5 lat temu i teraz. Mijają kolejne tygodnie po wyborach i ani pan Sellin, ani Smoliński, żaden z nich nie zajmuje się mostem mimo obietnic.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • observeur

  17.12.2019, 00:12

  "Jesteś w błędzie. Tylko w jednym masz rację, że drogi w Tczewie są fatalne. Tylko nie zastanawiasz się co ma wpływ na taki stan rzeczy. Co roku remontowana jest jakaś ulica. Sporo dróg było powiatowych, które zostały przekazane miastu. Teraz mamy cudowny czas prosperity, kiedy rząd marnotrawi pieniądze milionów Polaków, co skutkuje ograniczeniem budżetów samorządów w całym kraju. Efekt jest taki, że w samorządowych kasach brakuje pieniędzy. Poza tym, drogi w miastach nie są najważniejsze. Są jeszcze inne potrzeby. Popatrz jak Państwo wykorzystało most do kampanii wyborczej 5 lat temu i teraz. Mijają kolejne tygodnie po wyborach i ani pan Sellin, ani Smoliński, żaden z nich nie zajmuje się mostem mimo obietnic."

  W którym miejscu jestem w błędzie, bo nie sprecyzowałeś? Jasne, ze drogi nie są najwazniejsze, ważne są też chodniki, po których sie przemieszczamy, a one też pozostawiają wiele do życzenia. Jak to się mówi koszula najbliższa ciału, a kapelusz wcale nie najwazniejszy. Wydawanie, tfu, trwonienie pieniędzy to nie tylko domena rzadu, lokalnie też władze pozwalają sobie na wodotryski, które słuzą 1/50 społeczesntwa a nie kosztuja mało. Mozna by było spożytkowac te pieniadze dla tych 49/50 spoleczenstwa, zachwyt byłby większy i pożytek publiczny. To są ogólniki, w szczegóły nie ma co się wdawac bez konkretów. A co do kiełbaski wyborczej wszelkiej masci cwaniaków politycznych polujących na frajerów, którzy na nich zagłosują , bo podniesli modny temat (choc ciągle niszowy, skoro juz mówimy o moscie tczewskim, to powiedzmy sobie szczerze - most jest bardzo daleko od ciała niz ta koszula, a koszt jego reperacji względem zdobytego splendoru zbytnio przesadzony. Osobiscie jestem zdania, by ten polityczny wabik na frajerów wyburzyc, choc jako zabytek niewatpliwie byłby okazały, ale poki co nikomu najwyraźniej nie zalezy na jego odbudowie). Wracając do powyzszych cwaniaków i przysłowiowych frajerów to jakis czas temu po głosnej hucpie posłanki zwanej w regionie "Podpaską" pozwoliłem sobie na jej własnym profilu fejsbukowym zadac grzeczne i proste pytanie: co dalej z mostem o który tak przed wyborami wlaczyła? Odpowiedzi ani na jej profilu ani w prywatnej wiadomosci odniesienia się do zapytania nie otrzymałem do dzisiaj, bo najpierw dłuższy czas nic sie nie działo, aż wreszcie zapytanie zostało skasowane (któż wie, przez kogo, przez administratora profilu czy przez samego fejbuka). No cóż, takich mamy polityków, zdaje się że przesłanie płynie z tego proste: Most Tczewski to było narzedzie do zdobycia kolejnych głosów, a po wyborach mozemy elektorat olac.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.