Samorządy negocjują z ZUOSem ws. stawek odbioru odpadów

ZUOS Tczew (fot. Tcz.pl)
Tczew - Samorządy negocjują z ZUOSem ws. stawek odbioru odpadów
Włodarzom miast i gmin nie podoba się propozycja nowego, wyższego cennika, którą przedstawił Zakład Utylizacji Odpadów Stałych. Samorządowcy podkreślają, że z powodu rządowych rozwiązań - m. in. niższych wpływów z CIT i PIT - do ich kas trafia znacznie mniej środków niż do tej pory. Dlatego nie chcą płacić więcej za odbiór odpadów. Negocjacje w tej sprawie trwają.

Niedawno informowaliśmy, że ZUOS od czerwca planował wprowadzić nowy cennik odbioru odpadów. Dotyczył przyjęcia poszczególnych frakcji odpadów od podmiotów, które korzystają z tczewskiego składowiska. Wstępnie zaproponowane podwyżki dotyczyły m. in. odbioru papieru i makulatury (zamiast 0,93 zł netto miało być 200 zł za tonę), tworzyw sztucznych (do 168 zł za tonę), szkła (z 30 do 100 zł), czy starych opon (z 270 na 800 zł). Czym wtedy zakład tłumaczył wprowadzenie nowego cennika?

- Zmiany cennika spowodowane są zmianą morfologii dostarczanych do spółki odpadów, spadku ilości odpadów komunalnych zmieszanych, a wzrostu ilości odpadów selektywnie zbieranych oraz zmian cen za dalsze zagospodarowanie surowców. Z niektórych gmin zanotowano nawet 50% spadek ilości dostarczanych odpadów komunalnych zmieszanych - wyjaśniał Marcin Cejer, prezes ZUOS - W chwili obecnej przekazanie makulatury do finalnego recyklera generuje dla spółki wyłącznie koszty. Koszt zagospodarowania papieru/makulatury wynosi obecnie 150 - 180 zł netto/ Mg. Jeszcze w listopadzie 2019 roku generowała przychody w kwocie 150- 200 zł netto/Mg
.

Jak wyjaśniał ZUOS, dodatkowym problemem są trudności w przekazaniu tych odpadów do dalszego zagospodarowania - na rynku jest coraz mniej firm zajmujących się ich profesjonalnym recyklingiem lub unieszkodliwieniem. Argumenty nie trafiły jednak do samorządów, które dostarczają tu swoje śmieci. Ci podkreślają, że z powodu pandemii i rządowych zmian - głównie mniejszych wpływów z tytułu PIT i CIT ich kasy i tak już są puste.


- Wpływy z podatku PIT zmalały o 40 procent. Wciąż nie wiemy dokładnie, jakie będą ostateczne wydatki związane z koronawirusem. Najgorsza jest właśnie ta niewiedza - nie wiadomo, kiedy ruszy gospodarka i jak głęboka będzie recesja. O 160 tys. zł obcięto nam też subwencję oświatową, a dodatkowo w ramach tych obciętych środków mamy uwzględnić od września 6-procentową podwyżkę dla nauczycieli. Rosną ceny śmieci. Dlatego nie czekamy i już oszczędzamy - tniemy budżety sołeckie, zamrażamy inwestycje - mówił nam niedawno burmistrz Pelplina, Mirosław Chyła.

Podobnie wygląda sytuacja w budżetach innych samorządów, dlatego włodarze chcą negocjować stawki z ZUOSem, a także z władzami Tczewa (ZUOS to miejska spółka):

- Spotkanie odbyło się we wtorek. Zostały podczas niego przedstawione kalkulacje i wyjaśnione powody wprowadzenia nowego cennika. Dla części gmin koszty za
przyjęcie odpadów wzrosną, ale dla większości będą niższe. (część gmin dołoży do odpadów segregowanych, których jest więcej, ale zaoszczędzi na zmieszanych, jednak w gminach takich jak Pszczółki lub Trąbki Wielkie segregacja wygląda nieco gorzej - przyp. red.). W ciągu kilku dni odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Na spotkaniu ustalono, że na razie nowy cennik nie będzie wprowadzany:

- Trwają negocjacje - rozumiemy sytuację ZUOSu, widzimy też wolę zrozumienia naszego stanowiska. Będą dalsze rozmowy, jest wola współpracy i liczymy, że uda się wypracować consensus. - mówi burmistrz Pelplina.


Kolejne spotkanie przedstawicieli ZUOS z samorządami powinno odbyć się w ciągu najbliższych dwóch tygodni:

- Na razie wprowadzenie nowego cennika zostało zawieszone. Trwają rozmowy i negocjacje. My przedstawiliśmy swoją sytuację, rozumiemy także stanowisko gmin, którym mocno spadły wpływy. Jest wola współpracy. Rozumiemy, że kryzys jest wszędzie, musimy teraz się tym kryzysem podzielić, by wspólnie potrwać ten ciężki czas. - mówi Marcin Cejer, prezes ZUOS.


Czy mieszkańcy muszą się obawiać, że ewentulana podwyżka w ZUOS przełoży się na stan naszych portfeli? Stawki są określone w uchwale, ich zmiana wymagałaby zmiany uchwały.

- Nie ma to wpływu na koszty ponoszone przez gminę. Stawki płacone przez mieszkańców się nie zmieniają. - dodaje Mykowska.


Dodajmy, że ZUOS zatrudnia około 200 pracowników.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (20)
dodaj komentarz

 • +3

  qq_gość

  28.05.2020, 07:51

  smieci kazdy robi w domu. jakies opakowania, butelki po mleku, czy inne folie. ale najgorsze są te wszystkie paniusie z kundlami co srają gdzie im sie zachce.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +7

  Pan_gość_gość_gość

  28.05.2020, 15:23

  Bareja

  Skoro za mało im śmieci niesegregowanych to nie ma sensu segregować to jakaś kpina i żart

  Cytuj
  IP: 84.38.xx4.xx8 
 • +12

  Aga_gość_gość

  28.05.2020, 07:58

  A miało

  Być tak cudownie jak gminy przejmą śmieci. Miały być niższe opłaty i miał płacić każdy, a teraz mamy co mamy..... Niedługo dojdzie do tego że będziemy za śmieci płacić więcej jak za prąd. Ciekawe że w innych państwach są dopłaty jak oddaje się makulaturę, szkło i plastik. A u nas można odwrotnie.

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx2.xx8 
 • +7

  _gość

  28.05.2020, 08:07

  Kwoty wyssane z palca

  Czy oni są poważni?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx3.xx8 
 • +5

  Tczew_gość

  28.05.2020, 15:27

  Smieci

  Nie ma sensu segregować skoro im za mało niesegregowanych śmieci to im dostarczmy

  Cytuj
  IP: 84.38.xx4.xx8 
 • +11

  stary tczewiak_gość_gość

  28.05.2020, 08:09

  Chciałoby się spytać panią Mykowską do kiedy? bo podwyżki cen odbioru śmieci zapewne leżą w szufladzie,a teraz czeka się na odpowiedni moment

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx7 
 • +8

  Xd_gość_gość_gość

  28.05.2020, 08:11

  Jak tak bardzo chcą podwyższać to wypowiedzieć im wszelkie umowy i wyje... z terenu miasta gminy powiatu tczewskiego !?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx1 
 • +16

  Aaa_gość_gość

  28.05.2020, 08:41

  Aaaaa

  Czegoś nie rozumiem, podwyżka idzie bo za dużo ludzie segregują? Przecież o to chodziło co nie?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx3 
 • +10

  Aga_gość_gość

  28.05.2020, 09:43

  He he

  No pewnie, że o to chodziło i miało byc taniej a teraz wyjdzie na to że taniej bedzie nie segregować. Wszystkie punkty poboru śmieci robią sobie co chcą i windują ceny, i nikt nic z tym nie robi .

  Cytuj
  IP: 77.254.xx2.xx8 
 • +5

  ???_gość_gość

  28.05.2020, 09:51

  Pytanie brzmi czemu w Polsce nie funkcjonuje opłata produktowa. W innych krajach można np. Niemcy, a u nas się nie kalkuluje. Potem PAD mówi, że on daje 13-stki emerytom, a opłatę za śmieci podwyższają samorządy.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx1.xx8 
 • +4

  gość _gość

  28.05.2020, 10:07

  Śmiech na sali

  No tak poszli z dymem nie dawno to trzeba gdzieś kase nadrobić. A tak to w dobie kryzysu to można by było wstrzymać wypłaty nagród i bonów światecznych a nie kupę kasy wydawać na każde okazje bo to z budrztu państwa jest . A na dni komunalnika zaś kasę się przytuli każdemu pracownikowi. I sie dziwić z kąd zawsze podwyżki są.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx2.xx1 
 • +2

  Tczew_gość_gość

  28.05.2020, 15:28

  śmieciowy Pożar

  ten pożar to celowy był , robili wolną przestrzeń na śmieci

  Cytuj
  IP: 84.38.xx4.xx8 
 • -2

  gość_gość_gość_gość_gość_gość

  28.05.2020, 12:08

  Śmieci

  Miały być za darmo. Dobry kit nam ciskali w czasie kampanii szczególnie w gm.Tczew Może cytat z "samych swoich" Uwierzyła..... . wyborcy gm. Tczew .....

  Odpowiedz
  IP: 83.13.xx3.xx6 
 • +5

  observeur_gość

  28.05.2020, 13:28

  Proponuję rozpocząc podwyzki od zleceniodawców smieciarzy roznoszacych ulotki, gazetki i foldery po domach, klatkach schodowych. Rocznie liczba tych papierowopodobnych smieci idzie w setki ton. W dzisiejszych czasach to wlasnie oni generują tą makulaturę, przecietny Kowalski rzadko czytuje prase papierową, nie spotyka sie tez raczej, żeby wyrzucano ksiązki na smieci. Drugimi smieciarzami generujacymi makulaturę sa firmy, tony Wuzetek, faktur, papierzysk, bez których by sie obeszło, gdyby jeden z drugim zaiwestował w infrastrukture IT. Mamy XXI wiek, ale niektórzy dalej w czasach Gutenberga tkwią. I tu nalezy przykrecic śrubę, a nie demokratycznie wszystkim przyj.bac nowe opłaty. Iksinski nie ma warsztatu wymieniajacego opony 4 razy w roku na jednym samochodzie, ani składu góry opon za domem. Zostawic Iksinskiego w spokoju, a dowalic wulkanizatorowi. To jego problem, zarabia kase na usłygach, to niech teraz mysli jak zarobic kase na utylizację opon.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx0.xx9 
 • +5

  observeur_gość

  28.05.2020, 13:37

  " a teraz wyjdzie na to że taniej bedzie nie segregować"

  Bo tak jest. Tylko ludzie naiwni, dali sie złapac na kit o segregacji, chcieli byc porządni, ekologiczni i tym podobne bzdury, a tymczasem segregacja miała wprowadzic kuchennymi drzwiami metodę, zeby przecietny Kowalski odwalał robotę za zakłady utylizacyjne (i udało sie to znakomicie, przecietny Kowalski ma w kuchni teraz podłoge usłaną gównem, torbami w róznym kolorze, siedzi i porzadkuje jak ten osioł). Teraz, gdy juz ładnie sie przyzwyczailiscie (mówiac jezykiem biznesu: daliscie sie zrobic w balona) pod pozorem wyzszej koniecznosci bedziecie płacic drozje za to samo. A czubki dalej beda układac swoje smieci do kolorowych siateczek. Nie segregowałem nigdy, mam swiety spokoj i czas, który musialbym poswiecic na ten dziwaczny proceder. Porządek w kuchni i smieci w kontenerze. Płace wiecej? No tak, ale jak idę do kina a Ty tkwisz pod zlewem i myjesz swoje słoiki po majonezie (zamiast wziac dzieci i pojsc do kina, manikiurzystki, fryzjera). Kto tu sie szanuje?

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx0.xx9 
 • +1

  gośśćć_gość_gość

  28.05.2020, 15:28

  Nic za darmo

  Za wiele jest firm w gospodarce odpadami. Gospodarz miasta powinien posiadać firmę, która zajmowalaby się całokształtem tego problemu. Byłaby możliwość kontroli ale nie byłoby możliwości dla wielu stanowisk wysoko opłacanych, nie byłoby możliwości tworzenia kosztów, na które obecnie Gosppdarz nie ma wpływu.

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx2.xx0 
 • snake_gość

  28.05.2020, 18:54

  a Subkowy?

  A Subkowy też negocjują aby śmieci zmieszane były odbierane częściej niż raz na 2 tygodnie? - czy wójt ma to w życi ?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx9 
 • Antek bosy_gość

  28.05.2020, 19:22

  Gość

  dla tych co nie wiedzą gdzie znikają nasze pieniądze niech odwiedzi stronę nagrody prezesów spółek miasta Tczew wzięli za 2014/2016 365000 ciekawe ile biorą teraz do tego dochodzi kasa dla kumpli którymi się obstawili szczebel średni do tego dochodzi elektorat tzn kapusniaki i ci wszyscy jeszcze dostają bonusy w postaci premi świątecznej komunalnika i nagrody z zysku przerażające gdzie są ci wszyscy radni którzy powini dbać o to by nasze pieniądze nie były rozgrabiane

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx1 
 • +4

  rydz_gość

  28.05.2020, 19:44

  Pretensje do tow.prezydenta Dudy,to on podpisał ustawę o segregacji odpadów która nakłada wysokie kary za brak segregacji,a mógł zawetować gdyby chciał,będę pamiętać przy wyborach.

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
 • +1

  nick_gość

  28.05.2020, 23:03

  PODWYZKA ŚCIEKÓW

  WY TEZ DALIŚCIE WCZORAJ INFO O 2 ZŁ PODWYŻCE ZA ŚCIEKI ??? NO K...A NIKT NIE INFORMOWAŁ - POŁOCKI LUBIAŁEM CIĘ ALE ODPIER...SZ ,,,WPIERW DAŁ PRZYŁUBICE A TERAZ ZABIERA !!! JAK PIS...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA