Pakiety OC i AC droższe już o 13%! Podwyżki AC rekompensują straty z OC?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Pakiety OC i AC droższe już o 13%! Podwyżki AC rekompensują straty z OC?
Rekordowa inflacja w Polsce nie przełożyła się wprawdzie na podwyżki cen OC w 2021 roku, jednak mogła uderzyć w kierowców kupujących dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Średnia cena pakietu OC AC wzrosła w całym kraju średnio o 13%. Niechlubny tytuł lidera podwyżek przypadł Kielcom i Bydgoszczy, a w rankingu marek wygrała Toyota.

W 2020 roku za ubezpieczenie samochodu OC z AC polscy kierowcy płacili średnio 1283 złote - wynika z danych porównywarki. W 2021 roku do takiej polisy trzeba już było dopłacić 164 złote (+ 13%).

Największe podwyżki cen pakietów ubezpieczeń dotyczyły samochodów wyprodukowanych po 2015 roku (wzrost średnio o 11,4%). Na największą przychylność ubezpieczycieli mogli natomiast liczyć właściciele kilkunastoletnich pojazdów. Co istotne, wyłącznie w ich przypadku odnotowano obniżkę średniej składki, ale zaledwie o 0,3% (2020 r. vs 2021 r.).

W ubiegłym roku średnie ceny ubezpieczenia OC AC wzrosły w każdym mieście wojewódzkim. Największe podwyżki w stosunku do 2020 r. dotyczyły Kielc (15,8%), Bydgoszczy (14,2%) oraz Rzeszowa (13,7%), a najmniejsze Wrocławia (5,6%) i Warszawy (8%). Jednocześnie jednak, w stolicach województw, w których doszło do najmniejszych wzrostów cen, kierowcy płacili jedne z najwyższych stawek za ubezpieczenie samochodu.


Koszt likwidacji szkody, zarówno z polisy OC, jak i AC, cały czas wzrasta. Dlatego kolejne podwyżki cen ubezpieczenia samochodu są nieuniknione. Choć po 2021 roku eksperci porównywarki rankomat.pl nie odnotowali wzrostu średniej składki obowiązkowego ubezpieczenia, ich zdaniem regulacji składek można spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy. Oprócz rekordowej inflacji przyczynić do tego mogą się zmiany prawne dotyczące np. dostępu ubezpieczycieli do rejestru mandatów za wykroczenia drogowe oraz punktów karnych. Przed podwyżkami oraz przepłacaniem za OC i AC będzie można się jednak uchronić, porównując oferty wielu towarzystw i wybierając najkorzystniejszą z nich.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Cyge bok_gość_gość

    16.03.2022, 08:31

    Ja już 6 lat bez przeglądu i oc jeżdżę

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA