Zasiłki dla rodziców do 3 maja

Szkoła (fot. TV Tczew & Tcz.pl)
Tczew - Zasiłki dla rodziców do 3 maja
W związku z pandemią koronawirusa zajęcia w szkołach nie zostaną wznowione wcześniej niż 24 maja. Na razie zasiłki opiekuńcze na dzieci przedłużono do 3 maja. Kolejne rządowe decyzje na ten temat mamy poznać w tym tygodniu.

W związku z zamknięciem z powodu koronawirusa placówek, do których na co dzień uczęszczają dzieci, przedłużono okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek do których uczęszczają dzieci, nie dłużej niż do 3 maja. Dotyczy to rodziców dzieci do 8 roku życia, ale także opiekunów starszych dzieci niepełnosprawnych.

- Rodzice muszą być objęci ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe w przypadku pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne jak to jest przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej. O świadczenie mogą się starać także rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 roku życia w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też opiekunom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie dostaną również rodzice osób pełnoletnich niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki ponieważ została zamknięta z powodu koronawirusa. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS. - Aby otrzymać zasiłek, wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast prowadzący własną działalność lub osoby z nimi współpracujące powinny złożyć takie oświadczenie w ZUS. Można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), pocztą lub wrzucić do specjalnej skrzynki w placówce Zakładu. Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie na nowy okres nie muszą tego robić ponownie. Na jego podstawie otrzymają kolejny zasiłek.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Na razie nie wiadomo, co z wypłatami zasiłków po 3 maja. Z medialnych informacji podawanych przez premiera Mateusza Morawieckiego, wynika, że szkoły, przedszkola i żłobki będą przygotowywać ofertę opieki na specjalnych zasadach dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas 1-3 i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Prawdopodobnie jeśli rodzić nie będzie mógł skorzystać z tej oferty, zasiłek będzie kontynuowany. Szczegóły rządowego pomysłu mamy poznać w tym tygodniu.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -3

  Gh_gość

  27.04.2020, 13:07

  Rodzice powini miec odlozona kase na opiekunke.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx9 
 • +5

  Tczewianin_gość

  27.04.2020, 13:48

  niby tak

  ale weź znajdź opiekunkę, poza tym jest pandemia, zakaz odwiedzin :)

  Cytuj
  IP: 5.172.xx7.xx1 
 • +4

  DS_gość_gość

  27.04.2020, 13:31

  Idiotyzm

  Czyli, jak taka obieka miałaby wyglądać :D dzieci w grupach po 15 osób w maseczkach/klasę sztywno zachowująć odległość ? Bzdura totalna ;D a dzieci w przedszkolach :D ? Oni sami nie wiedzą co i jak ma wygladac, jak dziecko we mgle, szukaja rozwiazan po omacku.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx7 
 • +1

  __gość

  27.04.2020, 14:05

  Masz jakieś rozwiązania 100% ? Pisz. W tej sytuacji nie ma rozwiązań idealnych. Trzeba wyważyć z jakich swobód rezygnujemy na rzecz powstrzymania wirusa, a z jakich nie. W zależności od rozwoju sytuacji te granice będą się zmieniać. Do tej pory można powiedzieć , że przechodzimy tą pandemię obronną ręką porównując z tym co dzieje się w innych krajach.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx3.xx9 
 • stebus 67_gość

  28.04.2020, 07:51

  szkoła

  NO niestety budżet pusty i dzieci od poniedziałku do szkoły do lat ośmiu a matki do pracy o ile ją mają w szkołach ruszają przygotoweania bez lekcyjne ale muszą być!

  Odpowiedz
  IP: 79.190.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.