Uczczą pamięć ofiar rozstrzeliwań na "świńskim rynku"

(fot. Beata Górska/Fabryka Sztuk)
Uczczą pamięć ofiar rozstrzeliwań na "świńskim rynku"
24. stycznia mija 85. rocznica mordu, dokonanego na trzynastu Polakach przez niemieckich funkcjonariuszy nazistowskich. Jak co roku Dawny Tczew zaprasza na uroczystość upamiętniającą pomordowanych, która odbędzie się przy tablicy na ul. Lecha.

-W piątek, 24 stycznia, będziemy obchodzić 85. rocznicę rozstrzelania 13 Polaków przez niemieckiego okupanta, które miało miejsce w 1940 roku na tzw. "świńskim rynku" .
Zapraszamy o godz. 17.00, tradycyjnie przed tablicę poświęconą zamordowanym przy ul. Lecha, gdzie zapalimy symboliczne 13 zniczy. - mówi Przemysław Zieliński z Dawnego Tczewa.

Co wydarzyło się przed 85. laty? Hitlerowcy rozstrzelali 13-tu Polaków, których ukarano za rzekomy sabotaż w fabryce Arkona (dzisiaj "Fabryka Sztuk"). W nocy z 23 na 24 stycznia 1940 roku w garażach na terenie fabryki Arkona (obecnie Fabryka Sztuk i Muzeum Wisły) wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęło 7 lub 11 (różnice w źródłach) samochodów pocztowych.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zbyt bliskie ustawienie koksowników ogrzewających pomieszczenie przy zatankowanych autach. 24 stycznia na pogorzelisku zebrała się grupa wyższych miejscowych funkcjonariuszy nazistowskich: szef SS Walter Becker, starosta powiatowy i szef NSDAP Isendick, dowódca Gestapo Adolf Leister oraz szef SA Simens. Bez przeprowadzenia żadnego dochodzenia stwierdzili, że pożar był wynikiem sabotażu. Jak po wojnie zeznał kierowca Isendicka postanowiono za każdy spalony samochód rozstrzelać jednego Polaka. Ostatecznie stworzono listę 13-tu niewinnych osób, które następnie aresztowano. Rodzinom powiedziano, że aresztowani zostaną zwolnieni po przesłuchaniu. Po godzinie 13tej przywieziono ich na tzw. świński rynek - plac przy ul. Lecha, który obecnie zajmuje Straż Pożarna. Tam czekał na nich pluton egzekucyjny złożony z miejscowego oddziału SS oraz grupa gapiów.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się egzekucja, ofiary ustawiano czwórkami pod ścianą, kolejni aresztowani musieli zabierać ciała rozstrzelanych na ciężarówkę. Zwłoki ofiar zawieziono do Lasu Szpęgawskiego, gdzie ze względu na niską temperaturę nie wykopano dołu i pozostawiono je niepogrzebane. Po egzekucji rozwieszono na terenie miasta odezwę do mieszkańców, w której grożono dalszymi prześladowaniami.

Po wojnie polskie władze przystąpiły do ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie. Zgromadzone materiały i zeznania świadków wysłano do Niemiec.

W latach 60-tych Niemiecka Prokuratura Generalna oskarżono szefa tczewskiego SS Waltera Beckera o morderstwo. Ostatecznie sprawę zamknięto w 1964 roku, uniewinniając oskarżonego ponieważ nie on wydał komendę "ognia".

W latach 70-tych polska prokuratura jeszcze raz wysłała uzupełnione materiały, ale błędy w tłumaczeniu popełnione przez stronę niemiecką spowodowały odrzucenie ich przez niemiecki sąd jako niewnoszące nic nowego do sprawy. Od wielu lat tematem tej i innych nazistowskich zbrodni, popełnionych na terenie powiatu tczewskiego zajmuje się pochodzący z Tczewa historyk - amator Tomasz Rajkowski.

Więcej na temat tych wydarzeń - tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • -9

    5 kolujmna PO_gość

    23.01.2025, 09:02

    aldi znakiek germani

    Za rok w tę rocznicę z pompą i radością otworzą Nowy niemiecki aldi na znak zwycięstwa Niemców nad Polakami w 1945... wy głupie polaczki nadal służycie wielkiej 5 rzeszy . Germania żyje. Kupujecie wszystko obce....

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx5 
  • -9

    znicz_gość

    23.01.2025, 11:04

    RIP

    na tej imprezie prezydent sprawdzi się znakomicie i będzie się czuł jak ryba w wodzie

    Odpowiedz
    IP: 192.166.xx4.xx1 
  • -1

    ..._gość

    23.01.2025, 12:01

    .

    Z tego co mi wiadomo obecny Prezydent przychodzi co rok i to od ładnych paru lat. Natomiast jego poprzednik z UM miał za daleko i nie kojarzę aby był kiedykolwiek.

    Cytuj
    IP: 37.31.xx8.xx2 
    +5

    ._gość

    23.01.2025, 13:29

    ?!

    .....nie odpowiada ....nie pasuje ..... szkoda komentowania .....!!!!

    Cytuj
    IP: 193.239.xx7.xx9 
  • -3

    X_gość

    23.01.2025, 18:34

    NIE musiał!

    "Z tego co mi wiadomo obecny Prezydent przychodzi co rok i to od ładnych paru lat. Natomiast jego poprzednik z UM miał za daleko i nie kojarzę aby był kiedykolwiek."

    Poprzednik nie musiał może w tym czasie miał inne zadania samorządowe .W UM jest wiele pracowników ,które też mają zadania w kwestii pamięci o pomordowanych i rzetelnie wykonały by taki ukłon pamięci tamtego czasu. Natomiast ten włodarz od lat jego zajęciem było uczestniczyć w tego typu wspomnień o tamtym czasie .

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx2.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.