Radni będą głosować nad pakietem uchwał pomocowych dla przedsiębiorców

Urząd Miejski w Tczewie (fot. tcz.pl)
Radni będą głosować nad pakietem uchwał pomocowych dla przedsiębiorców
W porządku kwietniowej sesji Rady Miasta jest m.in. pakiet trzech uchwał pomocowych dla przedsiębiorców. Jest to rozszerzenie i uzupełnienie tzw. pakietu prezydenckiego, czyli ulg zaproponowanych przedsiębiorcom przez władze Tczewa 23 marca. Co zakładają nowe pomysły?

O wcześniej przyjętych rozwiązaniach informowaliśmy tutaj - Miasto przygotowało pakiet pomocowy dla tczewskich przedsiębiorców. . W programie kwietniowej sesji jest podjęcie kolejnych uchwał w tej sprawie:

- przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości,
Projekt uchwały zakłada możliwość przedłużenia do 30 września br. terminów płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w maju i czerwcu br. przedsiębiorcom, których nie dotyczy zakaz prowadzenia działalności, związany ze skutkami epidemii COVID-19 wynikający z przepisów szczególnych, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Warunkiem uzyskania pomocy jest złożenie do 15 maja 2020 r.:
1) oświadczenia przedsiębiorcy (stanowiącego załącznik do uchwały),
2) formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 (załącznik do uchwały).

Przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości, o których mowa w uchwale, dotyczy przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług, nie mniej niż o 25% w porównaniu do obrotów ze stycznia 2020.


- zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Projekt uchwały zakłada zwolnienie z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wykonywanej przez przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości, których działalność gospodarcza została ograniczona przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle zajęte na prowadzenie działalności przez organizacje pozarządowe, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Zwolnienie, o którym mowa wyżej, stosuje się za kwiecień, maj i czerwiec 2020 r.
Warunkiem uzyskania zwolnienia z podatku od nieruchomości jest złożenie przez podatnika:
1) korekty informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych lub korekty deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2020,
2) formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 (załącznik do uchwały).


- określenia szczegółowych zasad, sposobu i tryby umarzania i udzielania ulg dotyczących należności pieniężnych przypadających Gminie Miejskiej Tczew  z tytułu oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użytkowanie przypadających za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii,

Projekt uchwały określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania i udzielania ulg dotyczących należności pieniężnych przypadających Gminie Miejskiej Tczew za okres stanu zagrożenia epidemicznego ogłoszonego rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. Umarzanie należności i udzielanie ulg w ich spłacie następuje z uwzględnieniem przepisów dotyczących pomocy publicznej.

Należności z tytułu oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użytkowanie przypadające Gminie lub jednostkom organizacyjnym mogą zostać umorzone w całości lub części jeżeli płynność finansowa podmiotu uprawnionego będącego stroną umowy uległa istotnemu pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Umorzenie należności za okres wskazany we wniosku przysługuje podmiotowi uprawnionemu proporcjonalnie do spadku obrotów gospodarczych, rozumianych jako zmniejszenie wartości sprzedaży towarów lub usług, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii w stosunku do wartości obrotów gospodarczych w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Należności z tytułu oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użytkowanie przypadające Gminie lub jednostkom organizacyjnym mogą zostać rozłożone na raty lub ich termin zapłaty może zostać odroczony, jeżeli płynność finansowa podmiotu uprawnionego będącego stroną umowy uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, przy czym:
okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia zawarcia ugody, a okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 24 miesiące od dnia zawarcia ugody.

Sesja odbędzie się w czwartek. Dyskusję w sprawie uchwał na komisjach można zobaczyć tutaj:



Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • Hshsj_gość

    27.04.2020, 13:09

    Buahahaha ... Zenada. Zero kreatywnosci. Jak przedsiebiorcy padna i skoncza sie wplywy do gmony to wtedy zacznie doceniac przedsiebiorcow...

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx9.xx9 
  • "Hydraulik"_gość

    27.04.2020, 20:30

    bym nie pomstował.....

    ....obecnie administrujący krajem nad Wisłą obsypujący patologię-nierobów wypracowanymi przez nas pieniędzmi potrafili zubożyć samorządy do takiego stopnia, że jakiekolwiek próby pomocy dla potrzebujących wsparcia antykryzysowego mogą być, li tylko i wyłącznie, zabiegami kosmetycznymi na miarę skromnych możliwości nie tylko Tczewa, ale i większości miast/miasteczek naszego kraju! Rząd PiS skoncentrowany na wybraniu prezydenta PiS ma nas podatników w głębokim poważaniu. Wybory PHN (Prezydent Hańby Narodowej) jest ważniejszy od biznesowego prosperity ludzi, którym się po prostu chciało uczyć, pracować i ryzykować. Chociażby dlatego należy poniechać jakiekolwiek sentymenty i ratować na własną rękę to, co uratować się da! Musimy uciekać z oszczędnościami w waluty obce, aby w dogodnym momencie móc się odbić od dna!

    Cytuj
    IP: 37.47.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.