81. rocznica Krwawej Pelplińskiej Jesieni

(fot. pelplin.pl)
Tczew - 81. rocznica Krwawej Pelplińskiej Jesieni
20 października 1939 r. między Rudnem, a Pelplinem w miejscowości Wola Niemcy dokonali zbrodni na trzech kapłanach: ks. Tadeusz Borowski - proboszczu z Wielkiego Garca, ks. Alojzym Deji - proboszczu z Nowej Cerkwi i ks. Janie Bogdańskim - nauczycielu i wychowawcy z Collegium Marianum w Pelplinie.

Ponadto jesienią 1939 r. hitlerowcy wymordowali niemal wszystkich członków kapituły Diecezji Chełmińskiej (jej siedziba mieściła się wówczas w Pelplinie) oraz profesorów Pelplińskiego Seminarium Duchownego i nauczycieli Collegium Marianum. Wydarzenie to nazwano "krwawą pelplińską jesienią". Większość spośród 24 ofiar "krwawej jesieni" zamordowano 20 października 1939 r. na terenie koszar wojskowych w Tczewie.

W każdą rocznicę krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, mieszkańcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół gromadzą się przy krzyżu, który upamiętnia to straszną zbrodnię. Niech pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie gaśnie, aby ta ofiara życia kapłanów w służbie Bogu i ludziom, przyniosła obfite owoce w życiu współczesnych pokoleń.

- W związku z kolejną rocznicą, jako dłużnicy względem tych poległych kapłanów, którzy słowem i przykładem kształtowali osobowość ludzką, uczyli prawdy, miłości i poświecenia dla braci, pragniemy zaprosić na uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Krwawej Pelplińskiej Jesieni. 20 października 2020 r. o godz. 12.00 przy krzyżu w miejscowości Wola k. Pelplina będą miały miejsce uroczystości upamiętniające pomordowanych kapłanów na Woli, na które serdecznie zapraszamy. - informują urzędnicy z Pelplina.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  gość_gość_gość

  14.10.2020, 09:42

  PAMIĘĆ

  Proszę organizatorów aby pamiętali, że ofiarami PELPLIŃSKIEJ KRWAWEJ JESIENI byli nie tylko duchowni i nauczycieli, ale również pracownicy CUKROWNI i zacni mieszkańcy ówczesnego Pelplina. Bo jak na razie zarówno w pow. artykule i w wypowiedziach pana burmistrza nikt ich nie wspomina - przykre.

  Odpowiedz
  IP: 46.204.xx2.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA