Bez przełomu na kolejnej sesji

Starostwo Powiatowe w Tczewie (fot. Tcz.pl)
Tczew - Bez przełomu na kolejnej sesji
Ponad dwie godziny trwała nadzwyczajna sesja Rady Powiatu, która odbyła się w ostatni wtorek (02.02). Nie doszło ani do odwołania wiceprzewodniczącej, ani do wyboru nowego przewodniczącego. "Rozmawiajmy o realnych problemach powiatu, a nie o kwestiach personalnych" - apelowała część radnych.

O kryzysie politycznym w Radzie Powiatu informowaliśmy tutaj: Polityczny impas w Radzie Powiatu trwa. PiS ma szereg zarzutów do wiceprzewodniczącej. Od października niewiele zmieniło się w tej kwestii - Rada Powiatu obraduje zdalnie - a obradom przewodniczy Alicja Gajewska, wiceprzewodnicząca z ramienia PnP. 27 stycznia szef klubu Prawo i Sprawiedliwość Stanisław Smoliński poinformował na facebooku, że wpłynął wniosek o odwołanie Gajewskiej.

- Radni Rady Powiatu Tczewskiego, mając na uwadze poszanowanie prawa i właściwą pracę rady powiatu, wnioskują o odwołanie Pani Alicji Gajewskiej z funkcji Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Tczewskiego. - napisano w uzasadnieniu, w którym wnioskodawcy zwracają uwagę na to, że rada wciąż działa zdalnie, choć w niektórych samorządach sesje odbywają się stacjonarnie, a sama Gajewska ma "ograniczać prawa radych do swobodnych wypowiedzi.".


Odwołanie, czy wybór przewodniczącego musi nastąpić w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym - zatem sesja musiałaby odbyć się stacjonarnie. We wtorek, 2 lutego sesja odbyła się zdalnie. Roman Małecki z PiS wnioskował na samym początku obrad, by prowadzenie objął wiceprzewodniczący Witold Sosnowski, który był jednym z wnioskodawców odwołania Gajewskiej. Po konsultacji z prawnikiem Alicja Gajewska poinformowała, że zgodnie z ustawą samorządową, obrady ma prowadzić przewodniczący najstarszy wiekiem.


Okazało się, też że pod koniec stycznia wpłynęło do biura rady pismo podpisane przez 11 radnych (PnP i PO), którzy wnioskowali o zorganizowanie sesji zdalnie z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

- Polska i inne kraje stosują szereg obostrzeń. Wiele krajów bije na alarm z powodu nowych szczepów koronawirusa. Nie jest znana skala jego rozprzestrzeniania w Polsce. Ze względu na to, że są możliwości techniczne, wnioskujemy o obrady zdalne - napisano we wnisku.


Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska podkreślała z kolei, że z uwagi na to, że wtorkowa sesja była sesją nadzwyczajną, nie powinno tam być w ogóle punktu "wnioski i oświadczenia".

- Obostrzenia w naszym kraju są zdejmowane, nawet Muzeum Wisły, instytucja w której pani pracuje - przyjmuje gości - mówił radny Dariusz Godlewski (IS), co Gajewska prostowała - Muzeum Wisły nie działa do 14 lutego (ona sama jest szefową Fabryki Sztuk).


Alicja Gajewska złożyła też obszerne oświadczenie, w którym m. in. odnosiła się do zarzutów radnych PIS i IS sformułowanych we wniosku o odwołanie.

- Nie prawdą jest, że ograniczana jest komukolwiek możliwość wypowiedzi. Jedyne ograniczenia wynikają z przewidzianego w zapisach czasu wypowiedzi - 5 minut i 1 minuty ad vocem. - mówiła.


Wiceprzewodnicząca podkreślała, że to prowadząca decyduje o sposobie prowadzenia sesji - i jak wskazywała - samorządy z powodu COVID-19 korzystają z sesji zdalnych, by zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom.

- Niezwłocznie zwołam sesję, jak tyko zniesione zostaną obostrzenia co do spotkań. - mówiła.


Radca prawny podkreślał natomiast, że nie ma możliwości głosowania wniosku o przejęcie prowadzenia obrad przez Witolda Sosnowskiego, bo zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, w przypadku braku przewodniczącego jego obowiązki przejmuje najstarszy wiekiem.

- Poddanie wniosku formalnego pod głosowanie byłoby niedopuszczalna próbą obejścia przepisów - mówił Maciej Kosik.


Witold Sosnowski mówił, że można sesję zorganizować np. w szkole. Z kolei Stanisław Smoliński (PiS) apelował do Alicji Gajewskiej, by "jako człowiek honoru" dobrowolnie zrezygnowała z prowadzenia obrad. Na wniosek Jana Kulasa ogłoszono przerwę. Po przerwie przewodnicząca poinformowała, że ze względu na to, że sesja odbywa się zdalnie, nie można zapewnić głosowania tajnego koniecznego do odwołania - bądź wyboru przewodniczącego. Jan Kulas przyjął stanowisko zbieżne ze stanowiskiem PiS i Inicjatywy Samorządowej - i apelował o niezwłoczne zwołanie sesji, zwołanie konwentu i wybór nowego przewodniczącego. Z kolei Krzysztof Korda (PnP) podkreślał:

- Pani Alicja prowadzi te obrady nie na własne życzenia - ale dlatego, że upadł wniosek na wybór pana Małeckiego na przewodniczącego. Później sytuacja epidemiologiczna się pogorszyła. Radni PiS apelują o stacjonarną sesję, a to sami radni PIS apelowali 18 stycznia do tczewskich restauratorów, by się nie otwierali. Zacytuję fragment tego apelu, który odnosi się też do naszej sytuacji - "Rząd robi co może by wygasić pandemie w naszym kraju. Niestety co stwierdzamy z przykrością takim zachowaniem po raz kolejny możemy zostać objęci jeszcze większymi restrykcjami. Każdy z nas chce jak najszybszego powrotu do normalności, do wyjścia razem z domu, do wspólnych imprez, koncertów i wielu innych przyjemności, które pandemia nam odebrała. Pandemia oprócz tego wszystkiego odebrała nam też wielu naszych przyjaciół, krewnych, członków Prawa i Sprawiedliwości, w tym śp. Posła Jana Kiliana. Dlatego choć by przez pamięć o tych wszystkich, którzy odeszli wstrzymajcie się z tą decyzją. Jest wiele podmiotów, które buntują społeczeństwo i zachęcają do nieprzestrzegania przepisów. Ale czy warto ich słuchać, skoro wokół tyle nekrologów?".


Waldemar Pawlusek deklarował, że PO popiera Alicję Gajewską.

- Dziwi mnie, że zwołuje się sesję nadzwyczajną tylko na potrzeby personalne, a nie po to, by debatować o Moście Tczewskim, szpitalu, czy drogach lokalnych.


Jak Kulas apelował m. in. o bliską współpracę między wiceprzewodniczącymi. Były przewodniczący Marek Modrzejewski podkreślał natomiast, że mimo braku przewodniczącego rada działa normalnie - uchwały się procedowane.

- Rada działa, komisje działają. Przyjdzie czas, że będą warunki na wybór przewodniczącego. Mamy tymczasem mnóstwo pracy - sprawozdań do zapoznania, uchwał do podjęcia - tym się zajmijmy. - dodawał Piotr Łaga.


Stanisław Smoliński dodawał z kolei, że można już wybrać komisję skrutacyjną - a głosowanie przeprowadzić np. w taki sposób, że radni przychodzą głosować na określoną godzinę.

- Nikt się nie zakazi, ale głowy bym za to nie położył. Sejm jednak pracuje, Senat pracuje - mówił.


Roman Małecki mówił, że głosował za wyborem Gajewskiej na przewodniczącą, ale teraz "nadużyła jego zaufania". Dodał też, że jego zdaniem Gajewska łamie statut, za co jednocześnie przepraszał.

- Chyba wszyscy wiemy o tym, że pani Gajewska pełni swoją funkcję nie z własnego wyboru - tak to wynika ze statutu. A nie jest to zadanie łatwe. - mówił Marek Modrzejewski.


Głos zabrał także Bogdan Badziong.

- Słucham tej prawie trzygodzinnej dyskusji o niczym. Tyle jest firm w Polsce, które są na skali bankructwa, a nie mogą pracować. Tymczasem powiat normalnie funkcjonuje, możemy działać zdalnie, dlaczego zatem nie możemy poczekać na stosowne rozporządzania rządowe? - mówił Bogdan Badziąg - My mamy żyć problemami powiatu - a nie swoimi i mówić ciągle o tym samym.


Barbara Kamińska zastanawiała się nad tym, że komisje rady pracują normalnie. Dodawała, że normalnie działa też parlament.

- Współpraca z panią przewodniczącą, komisjami, układa się bardzo dobrze. Chciałbym o tym zapewnić o tym mieszkańców. - mówił starosta tczewski, Mirosław Augustyn.


Dodajmy, że do wyboru nowego przewodniczącego PiS potrzebuje 12 głosów. Po myśli radnych z Prawa i Sprawiedliwości będzie zapewne głosować m. in. część radnych z ugrupowania Witolda Sosnowskiego. Czy kolejnym krokiem będzie odwołanie starosty i zarządu? Aby tak się stało, przeciw Mirosławowi Augustynowi musi się wypowiedzieć 14 radnych). Aby do jakichkolwiek zmian doszło, radni muszą spotkać się na sesji stacjonarnej. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (32)
dodaj komentarz

 • +3

  Poldek_gość

  03.02.2021, 08:47

  Rządzą w swoim stylu.

  PiS jak zwykle zajmuje się walką o stołki, tymczasem powiat tczewski w czołówce wzrostu bezrobocia w Polsce. tnij.tcz.pl/?u=f91acc

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx4 
 • +6

  EkO_gość

  03.02.2021, 13:08

  ocknij sie

  Kto walczy o stołki? PnP i świta Mirasa. To oni są przyspawani do stołków.

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 
  +10

  Jupi_gość

  03.02.2021, 14:21

  Ja uważam że mam racje

  Gajewska nie chce zwołać sesji bo ja odwołają!!! Jej zaklad pracy czyli fabryka sztuk muzeum wisly bedzie otwarte dla zwiedzających a ona bredzi o nowej odmianie wirusa co z belgi czy holandi do Polski idzie. Śmiech na sali. I tak js odwołają a wtedy stanie się pośmiewiskiem z powodu tego ze tak stołka swojego bronila

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx3 
  +2

  daft punk_gość

  03.02.2021, 14:51

  jest jakiś bardziej kumaty redaktor?

  Nie doszło ani do odwołania wiceprzewodniczącej, ani do wyboru nowego przewodniczącego bo Gajewska zwołała sesję zdalną na której nie można głosować. Napisz redaktorku o co chodzi a nie ściemniasz tutaj. Gdyby sesja była w starostwie, to od 4 miesięcy byłby nowy przewodniczący rady. Dobrze że radni zawiadomili prokuraturę. Mam nadzieję że Gajewska będzie miała wkrótce taki pasek zamiast okularów, jak kiedyś sami wiecie kto.... i do twarzy mu z nim było. Może znowu ubierze?

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx6 
  +3

  Konrad_gość

  03.02.2021, 15:24

  Już czas opuścić ten las

  Wydaje mi się, że PNP to nic innego jak PO tylko pod lokalnym szyldem. Samorządy to ich ostatni bastion. Pan starosta zamiast samodzielnie rządzić robi wszystko, co mu podrzuci Wielki Brat z UM. O kompetencjach lepiej nie dyskutować, bo ze zgrozą trzeba stwierdzić, że nie wielu tam jest na swoim miejscu.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx2 
  +4

  ..._gość

  03.02.2021, 15:31

  ...

  ..mogła by przekazać Sosnowskiemu który by zwołał sesje stacjonarną. Ale, ona nie boi się zakażeń tylko wie, że musi to przeciągać jak najdłużej się da bo musi bronić swoich jak "k...wa niepodległości" taki syndrom Sławusia.... :) i niech nie wali w człona, że nie zakumała o czym mówił Godlewski, większość na fabrykę sztuk, mówi muzeum Wisły i wszyscy wiedza o co chodzi. Zakończ to kobieto, wstydu oszczędź....

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • -4

  Łupaszko_gość_gość

  03.02.2021, 08:53

  '' a'la long"

  Dziecinada, niektórzy (np. Gajewska) powinni sie jeszcze w piaskownicy foremkami sie bawić, a nie w radach zasiadać i kreować "kulture"...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx6 
 • -6

  Łupaszko_gość_gość

  03.02.2021, 09:03

  '' a'la long"

  Fuj jakie to jest obrzydliwe....

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xx6 
  +3

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  04.02.2021, 20:54

  Łupaszko i trolle !

  Powinniście pójść pod most nad Wisłą i zrobić sobie zdjęcie jak przebiega realizacja rekonstrukcji od momentu sławnej wypowiedzi waszego starosty i posła Smolińskiego - PIS jak dojdzie do władzy będzie zrealizowana rekonstrukcja !? Czy chcą przedstawiciele PiS w Powiecie dalej kompromitować Prezesa ?! Dlaczego wbrew jego sprzeciwu przekształcili Szpital z Publicznego w spółkę SA ?!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx7.xx6 
 • koko_gość

  03.02.2021, 09:16

  Co się stało z Janem Kulasem? Przechodzi do PiS?

  Odpowiedz
  IP: 68.235.xx1.xx8 
 • +10

  EkO_gość

  03.02.2021, 13:09

  Ku zaskoczeniu, Kulas jest głosem rozsądku. I naprawdę nie wierzę sam w to co piszę, ale tak jest!

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 
  +3

  :)_gość

  03.02.2021, 16:36

  :)

  Oczywiście, że nie. To co napisało Tcz w artykule to oczywista manipulacja na zlecenie jego mirościwości.

  Cytuj
  IP: 91.206.xx4.xx9 
 • +12

  zniesmaczony_gość

  03.02.2021, 09:35

  TCZ.PL i STAROSTWEM

  co do TCZ.PL pisownia cyt,by debatowali ,o moście tczewski [ tczewskim ],uchwały się podejmowane [są] ,chcieliby ,o tym zapewnić , o tym mieszkańców .No styl pisowni szkoła specjalna , co do radnych wstyd ,że ludzie taką masę nieudaczników wybierają na swoich reprezentantów .Mam nadzieję, że w kolejnych wyborach dokona się przesiew tych wiecznie samych radnych .

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx9 
 • +3

  Iwa_gość

  04.02.2021, 08:11

  Odp

  Proszę się odpier.....od szkoły specjalnej jak jesteście glupkami bo tam dzieci są mądrzejsze jak całe starostwo

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx0 
 • +3

  Zdzisława_gość

  03.02.2021, 09:50

  opinia-moja

  Uwielbiam Jasia K. - to muj idol.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx1.xx0 
 • +4

  a_gość_gość_gość

  03.02.2021, 13:40

  Muj tesz. Szkoda rze trohe jósz odleciał

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
  -5

  :)_gość

  03.02.2021, 16:41

  :)

  Uważaj, czytamy to. Druki pozwów w gotowości.

  Cytuj
  IP: 91.206.xx4.xx9 

  Gość_gość_gość

  04.02.2021, 23:34

  Zdzisław ??!

  Mój nie muj !!!! Zdzisław ty jak kulas !?

  Cytuj
  IP: 188.147.xx7.xx6 
 • +20

  Widz_gość

  03.02.2021, 13:00

  Przecież to jest śmieszne. Radni z rządzącej koalicji (jeśli takowa w ogóle jeszcze istnieje) non stop powtarzaja jak to wszystko pięknie funkcjonuje bez przewodniczącego, praca wre a opozycja walczy tylko o stołki. To może w ogóle zlikwidować to stanowisko skoro można się bez niego obyć? To chyba jest odwrotnie, to PnP z Panem el Presidento od przeszło trzech miesięcy walczy o utrzymanie stołków. Zaraz może oprócz przewodniczącego stracic też zarząd powiatu i gra toczy się o życie dla co niektórych. Opozycja po prostu normalnie walczy o swoje wykorzystujac do tego wszelkie dostępne środki przwidziane w demokratycznym ustroju. Przecież nie robią jakichś demonstracji czy okuapcji powiatu, co myślę od razu zrobiłaby w podobnej sytuacji obecna opozycja w kraju gdyby przez ponad 3 miesiące nie było demokratycznie wybranego marszałka Sejmu... Wtedy to dopiero by się działo. Pani Gajewska dostała rozkaz nie robic sesji póki co, żeby Pan Prezydent miał czas na znalezienie jakiegoś wyjścia i dlatego nie robi. Tyle i aż tyle w temacie. Nie chodzi tu o żadną pandemię.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx0.xx5 
 • :)_gość

  03.02.2021, 16:43

  :)

  Tcz.pl oczywista kłamliwa manipulacja na temat wypowiedzi Jasia, oczywiście na zlecenie Jego Mirościwości. Jak tam przetargi na dostawę internetu dla UM? A może pozewik za nieścisłości i spotkamy się w sądzie o naruszenie dóbr osobistych?

  Odpowiedz
  IP: 91.206.xx4.xx9 
 • -2

  gość_gość

  03.02.2021, 17:52

  Każdy broni swojej racji, a "stołek" przewodniczącego jest nic nie warty, a oni robią z tego nie wiadomo co. W końcu im się należy :)

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx3.xx0 
 • +5

  ._gość_gość

  03.02.2021, 18:00

  Stacjonarnie zdalnie stacjonarnie ?

  Rada miasta obraduje stacjonarnie, 2 przecznice dalej na piaskowej rada powiatu nie może stacjonarnie. Argumentacja jest po prostu na poziomie dna mułu. Widać rządzący, czyli głównie pnp, po około 2 dekadach u władzy odleciało już całkiem. Brak słów, przewodnicząca dla utrzymania się robi kabaret i w dodatku teraz jak otworzą fabrykę sztuk wypadać będzie pracować stacjonarnie. Dramat jakiś to jest, tylko w Tczewie.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx4 
 • a_gość_gość

  04.02.2021, 03:38

  łżesz.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +3

  Alex_gość_gość

  03.02.2021, 19:07

  po co?

  Debatować o Moście Tczewskim, szpitalu, czy drogach lokalnych? Po co, skoro i tak nie ma na te inwestycje pieniędzy. Lepiej odbyć debatę i zlikwidować to całe Starostwo - dziadostwo. Będą pieniądze na inwestycje.

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx7.xx9 
 • -3

  Hunwejdin_gość

  03.02.2021, 20:13

  odwołanie Augustyna

  Po ewentualnej wygranej Urbana- los Augustyna i nowego Naczelnika Komunikacji może być niepewny.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx9 
 • +1

  Dziadki nie pociągną już _gość

  03.02.2021, 21:45

  bo PNP się kończy

  Tyle policji prokuratorów i sądów w starostwie jeszcze nie było, a bedzie jeszcze więcej i cala kadencja w stresie za 1500 złotych miesięcznie

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx3 
  +1

  a_gość_gość

  04.02.2021, 03:37

  Coooo??? Zbychu, wiedziałem, żeś kretyn, aale żeby do tego stopnia??? Zero szans.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +4

  a_gość_gość_gość

  04.02.2021, 03:35

  "Ku zaskoczeniu, Kulas jest głosem rozsądku. I naprawdę nie wierzę sam w to co piszę, ale tak jest!"

  Zbysiu, nie ośmieszaj się bardziej niż zwykle. Kutas to idiota.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • -3

  Zbysiu_gość

  04.02.2021, 10:15

  Brakuje go wam bo wszędzie go widzicie?

  a aanonimowy pajac puszcza zwieracze... wszystkie klany że starostwa wylatują a na teczkach wywodzą ich emeryci

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx5 
 • +2

  20 tyś_gość

  04.02.2021, 07:46

  znowu kupiliście sędziego

  całe miasto leje z Mikołaja! "Coooo??? Zbychu, wiedziałem, żeś kretyn, aale żeby do tego stopnia??? Zero szans."

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx5 
 • -2

  AA_gość

  04.02.2021, 13:53

  pilnuj tej roboty w ekonomiku z główką

  "łżesz."

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx5 
 • +1

  a_gość_gość

  05.02.2021, 23:52

  Zbychu, robisz coś jeszcze poza pisaniem pozwów, anonimów, donosów i grzebaniem w poszukiwaniu tanich sensacji? Nic ci się jeszcze nie udało, bo i nie mogło. Zgryźliwość i niczym nie poparta żądza władzy cię zeżre, karzełku.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.