ZUS: Nowe tablice GUS korzystne dla przyszłych emerytów

Starość, emeryt
Tczew - ZUS: Nowe tablice GUS korzystne dla przyszłych emerytów
Najnowsza tablica średniego dalszego trwania życia pozwala obliczyć emeryturę wyższą niż na podstawie poprzedniej tablicy. Dzięki temu osoba, która przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat otrzyma o 3,7 proc. więcej, a w wieku 65 lat - o 4,1 proc. Nie wszyscy mogą jednak skorzystać z nowych tablic GUS.

W ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r. oraz o 111 tys. więcej niż w 2019 r. W rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Dane mają odzwierciedlenie w ogłoszonej przez GUS tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie zawartych w niej danych ZUS obliczy wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożyły wniosek o świadczenie.

Aby obliczyć wysokość świadczenia należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy.

- Najnowsza tablica średniego dalszego trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Dla przykładu 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2092,51 zł, czyli większej o 74,36 zł. Z kolei 65-latek z kapitałem 500 tys. zł uzyska emeryturę w kwocie 2548,42 zł, czyli większej o 101,04 zł. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS od 1 kwietnia. Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego. - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Nie wszyscy mogą jednak skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

Drukuj
Prześlij dalej