Sprawdź, ile dostaniesz emerytury

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Sprawdź, ile dostaniesz emerytury
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) specjalny kalkulator, który pozwala obliczyć symulację wysokości przyszłej emerytury przyznawanej na nowych zasadach. Mogą ją przygotować osoby, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

Do tej pory kalkulator emerytalny "Emerytura na nowych zasadach" dostępny na PUE ZUS pozwalał wyliczyć prognozowaną emeryturę wyłącznie na kolejne lata. Symulację świadczenia przyznawanego w roku kalendarzowym, w którym wykonywane były obliczenia, klienci mogli uzyskać tylko w placówkach ZUS, podczas e-wizyty oraz u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT).

- Nowy kalkulator mężczyznom, którzy kończą w tym roku 65 lat, oraz kobietom, które kończą w tym roku 60 lat automatycznie podpowie jako miesiąc przejścia na emeryturę bieżący miesiąc - jeśli w momencie obliczeń już skończyli 60 lub 65 lat, albo miesiąc urodzin, jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego. Gdy klient wybierze kolejny rok, np. 2024 lub następne lata, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora, w którym będzie mógł przygotować prognozę emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Kalkulator emerytalny dostępny na PUE ZUS i u doradców emerytalnych przeznaczony jest dla osób, które nie mają jeszcze przyznanego świadczenia emerytalnego.


Nowy kalkulator to dodatkowe narzędzie, które pomaga w podjęciu świadomej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +3

  Yhuu_gość

  16.03.2023, 08:21

  Proponuję obniżyć wiek emerytalny do 40 roku życia. Wtedy świadczenia będą ogromne. Zart. I oczywiście wiem, że ZUS to ściema ściema nie ma jak z niej uciec bo to piramida. Jednak obniżęnie wieku emerytalnego to był ogromny błąd którego polacy nie ogarniają k nie wybiegają w skutkach 30 lat do przodu

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • -7

  Wujek samo zło_gość

  16.03.2023, 08:58

  Możesz pracować aż do śmierci - kto ci broni? Chyży Rój - podwyższył wiek emerytalny Polakom a sam przeszedł na emeryturę w wieku, który wprowadził PiS

  Odpowiedz
  IP: 157.245.xx0.xx8 
 • +6

  jaaa_gość_gość_gość

  16.03.2023, 10:21

  odpowiedz

  Wyłącz TVP, poczytaj o ekonomii i tego jak wpływa długość pracy na społeczeństwo i emerytury. Wiem ,ze teraz powinno się wszystko należeć za free - jednak tak świat dział tylko w tvp :) I nie, nie czytaj w necie:)

  Cytuj
  IP: 109.197.xx3.xx3 
 • +6

  Sol_gość_gość

  16.03.2023, 09:30

  żenada

  Szkoda, że ludzie nie rozumieją podstaw - nie widzą związku między zmianami wieku emerytalnego, a wysokością świadczeń, nie wiedzą, że obecne rozdawnictwo na prawo i lewo zwiększa inflację, itp...

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx9.xx7 
 • +4

  zulugula_gość

  16.03.2023, 11:42

  " automatycznie podpowie jako miesiąc przejścia na emeryturę bieżący miesiąc ....." - język polski trudny język.....

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx6.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.