Europejskie Dni Dziedzictwa w Fabryce Sztuk

Europejskie Dni Dziedzictwa (fot. D. Wałaszewski, N. Kuśmierczuk)
Tczew - Europejskie Dni Dziedzictwa w Fabryce Sztuk

zobacz galerię zdjęć: 6
Pod hasłem "Smaki Dziedzictwa" odbywają się w tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa. Głównym ich celem jest edukacja historyczna i kulturalna. Fabryka Sztuk włączyła się do akcji i zorganizowała wydarzenie, którego motywem były słodkie karmelki. Skąd ten wybór?

- Zamierzaliśmy nawiązać do historii siedziby naszej placówki. W latach międzywojennych, w zabytkowych obiektach przy obecnej ul. 30 Stycznia 4, działała wytwórnia wyrobów metalowych "Arkona". Katalog produktów tej fabryki był ogromny i obejmował przedmioty gospodarstwa domowego, m.in. tarki i kotły do prania, wanny, wiadra, polewaczki, czyli konewki, klozety pokojowe, a także... puszki do karmelków. I tak zaczyna się nasza "słodka" historia, którą chcieliśmy przybliżyć tczewianom - wyjaśniają pracownicy Fabryki Sztuk.


W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci projektowały etykiety na puszki do karmelków. Wzięły też udział w grze muzealnej. Z kolei dorosłym zaproponowano spacer nowym "słodko-słonym" szlakiem. Podczas wspólnej wędrówki po Starym Mieście została przybliżona historia sklepów i fabryk branży spożywczej, browaru i restauracji z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ciekawostką okazało się, że przy ul. Chopina (dawnej Królewieckiej) działała fabryka pierników.

Do 19 września trwa konkurs, który polega na zaprojektowaniu puszki do karmelków oraz wymyśleniu sloganu reklamowego dawnej Arkony. Do wygrania gadżety promocyjne Europejskich Dni Dziedzictwa i Fabryki Sztuk, w tym oczywiście puszka do karmelków. Więcej informacji na stronie internetowej Fabryki Sztuk, w aktualnościach: https://tiny.pl/9trv1

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w drugi i trzeci weekend września. Zestawienie wydarzeń odbywających się w całej Polsce dostępne na: https://edd.nid.pl/wydarzenia/

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -1

  Łupaszko_gość_gość

  13.09.2021, 13:42

  "a 'la long"

  Fabryka Forsy( Fabryka Sztuki) do likwidacji !!!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx4 
 • +1

  ... _gość

  13.09.2021, 19:02

  Baran j**uszenko

  Fabryka Sztuk to exkluzywna sztuka. osioł to osioł j**uszenko...

  Cytuj
  IP: 79.198.xx6.xx9 
  -2

  x_gość

  13.09.2021, 20:00

  wymyślone sztuki

  Dla działalności tej fabryki to koniec co i ile można sztuk wymyślać .dzieci i młodzież omijają tą placówkę ,która nic nie wnosi w kulturę i edukacje. Zamienić na coś lepszego ,które będzie przydatne społeczności Tczewa.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx9.xx0 
 • +1

  , _gość

  14.09.2021, 01:19

  Przykre jak rodzice nie znają sztuki to

  Wiele dzieci, młodzieży ma defict z zrozuminiem Kultur, wytwarzaniem sztuk życia!!! BA kiedyś było malutko pracy nad tworzeniem sztuk Kultur tradycji.... Dużo baranów, dzbanów krytykę,-przemoc, agresje, niechlujstwo ma sercach o takie przykład daje dzieciom młodzeży!!! Sztuk? kulturę wytwarzają pokolenie a nie źle zaprogramowane komputery,,,,,, Sala Skala darwina,,,,,,,,

  Odpowiedz
  IP: 79.198.xx6.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.