XXI Festiwal Historyczny VIVAT VASA! już za nami

Vivat Vasa 2022 (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - XXI Festiwal Historyczny VIVAT VASA! już za nami

zobacz galerię zdjęć: 16
To był niezapomniany weekend z masą atrakcji. Mieszkańcy i turyści przebywający w Gniewie w dniach 5 - 7 sierpnia byli świadkami brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, zaciętych starć piechoty oraz jarmarcznego zgiełku. Tłumy miłośników historycznych wrażeń wzięły udział w wyjątkowym widowisku historyczno-batalistycznym "Bitwa pod Gniewem 1626".

Przez cały weekend ulice Gniewu tętniły życiem, obyczajami i wojskowością XVII-wieczną. Wszyscy przebywający w Gniewie, mieszkańcy, kowale, wystawcy, muzycy folkowi, turyści w tych dniach przenieśli się w czasie do XVII-wiecznej rzeczywistości. Przemierzając całe miasto, w każdym zakamarku można było poczuć ducha historii.

Okoliczni kowale zaprezentowali swój kunszt podczas IV Pokazu Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina "Gasa" Manikowskiego. Toczyły się musztry i egzercunki piechoty, urozmaicone koncertami, tańcami i rzemieślniczymi warsztatami.

Głównym wydarzeniem podczas XXI Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! było widowisko historyczno-batalistyczne "Bitwa pod Gniewem 1626", która rozegrała się w sobotę 6 sierpnia w godzinach wieczornych. W bitwie udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej z terenu Polski oraz z poza jej granic. Do walki stanęła piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewniły niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Strategicznym punktem obserwacyjnym stało się Wzgórze Zamkowe, skąd widzowie mieli rozciągający się widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworzących niezwykle klimatyczną atmosferę. Wyjątkowym zakończeniem inscenizacji była uroczysta parada z pochodniami po gniewskich uliczkach na czele z kasztelanem Zamku Gniewskiego Jarosławem Struczyńskim oraz Burmistrzem Miasta i Gminy Gniew Maciejem Czarneckim.


Na Rynku w Gniewie odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące. Odbył się kolejny Jarmark Rzemiosł Dawnych. W klimatycznych kramach można było zapatrzyć się w dawne rękodzieło, lecznicze octy czy nawet w stroje z dawnych lat. Nie zabrakło także biesiadowania z muzyką inspirowaną historią. Gniewskie arkady wypełnione zostały dawnymi rzemieślnikami. Można było podziwiać pracę m.in. drukarza, kowala czy tkaczki.

W sobotę odbyło się również wręczenie nagród w festiwalowym konkursie zorganizowanym we współpracy z Hotelem Zamek Gniew. Główną nagrodą był sylwester dla dwóch osób z noclegiem w Zamku w Gniewie.

Mecenasem wydarzenia była Grupa Azoty. Strategicznymi sponsorami zostali Grupa Polmlek, Hotel Zamek Gniew, Cezary Zawadziński oraz Alarm-Tech.

Organizatorzy przesyłają serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w pomoc przy realizacji tego spektakularnego eventu.

Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję tego wspaniałego wydarzenia. VIVAT VASA! VIVAT GNIEW!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • MAG_gość

  09.08.2022, 10:15

  Tyle fajnych rzeczy się dzieje w Tczewie. Pewnie Trójmiasto nam zazdrości.

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • +1

  Gość _gość

  09.08.2022, 17:26

  Pewnie patologi

  Trójmiasto zazdrości patologi na zielonych skwerkach Tczewa! W Tczewie sklep na sklepie z alkoholem, menel, za menelem, to wizerunek miasta! Pijący, pełno petów i stek wulgaryzmu! Brawo włodarze, radni i służby porządkowe! Turysto tu nie przyjeżdżaj!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.