Reparacje wojenne. Most Tczewski symbolem polsko-niemieckiego pojednania?

Most Tczewski (fot. Dawny Tczew)
Tczew - Reparacje wojenne. Most Tczewski symbolem polsko-niemieckiego pojednania?
Trwają prace zespołu parlamentarnego ds. reparacji, któremu przewodniczy poseł Arkadiusz Mularczyk. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że posłowie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec oraz Zielonych są otwarci na rozmowy z polską na temat zadośćuczynienia za II wojnę światową. Nie chodzi jednak o spłatę wyliczonych przez Polaków kwot - ale np. partycypację w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego. Społecznicy zrzeszeni w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte uważają tymczasem, że to właśnie odbudowany Most Tczewski mógłby stać się najlepszym symbolem polsko-niemieckiego pojednania. Bowiem to tutaj spadły pierwsze bomby II wojny światowej.

Most Tczewski powstał w latach 1851-1857 i był wówczas najdłuższym mostem na świecie.

- Most, jest nie tylko światowej klasy zabytkiem inżynieryjnym - porównywalnym do słynnej wieży Eiffela, ale przede wszystkim świadkiem historii - i to tej wielkiej. To tu padły pierwsze strzały drugiej wojny światowej. Na 11 minut przed atakiem na Westerplatte - 1 września 1939 roku - o godzinie 4.34 - niemieckie Junkersy Ju 87 Stuka - rozpoczęły bombardowanie mostu i sąsiadującej z nim stacji kolejowej. Na moście wywiązała się walka - żołnierze 2 Batalionu Strzelców podjęli zdecydowany opór i robili wszystko, by do Tczewa - od strony Malborka nie wjechał niemiecki pociąg pancerny. Mimo wysiłków Niemców o godzinie 6.00 Polakom udało się wysadzić podminowany już kilka miesięcy wcześniej most. Po tym szef sztabu niemieckiego dowództwa naczelnego, generał Franz Halder, napisał wtedy w swoim dzienniku bojowym: "Tczew, wyraźnie nie udało się. Most wyleciał w powietrze". Niestety, chociaż w przyszłym roku minie 75 lat od zakończenia wojny - to obiekt wciąż nie został odbudowany, a co więcej - perspektywy jego remontu są coraz bardziej pesymistyczne. Dlatego jeśli w ramach pojednania Niemcy mieliby partycypować w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego, uważamy, że lepiej przekonać ich do tego - by środki w ramach tej częściowej rekompensaty zostały przeznaczone na Most Tczewski. Nie ma piękniejszego symbolu pojednania - most połączyłby wreszcie Niemców i Polaków. - mówią społecznicy i lokalni dziennikarze zrzeszeni w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte.


Temat nie jest nowy. Już jakiś czas temu tczewski poseł Kazimierz Smoliński mówił o tym, że to rząd Niemiec mógłby partycypować w kosztach remontu. Wtedy się nie udało - teraz jednak szansa może być większa, bo temat reparacji przewija się coraz częściej. Niedawno poseł w rozmowie z nami deklarował, że będzie usiłował zainteresować sprawą zespół Arkadiusza Mularczyka.


- Kluczem jest dla nas publikacja w najbliższych miesiącach raportu o stratach wojennych, wyjaśnienie jaka był metodologia liczenia strat, jakie obszary zbadaliśmy oraz pokazanie, gdzie Polska mogłaby dzisiaj być, gdyby nie II Wojna Światowa. Niemcy muszą wiedzieć, że są nam dłużni znaczną kwotę z tytułu różnych start i cierpień, że sprawa reparacji nie jest załatwiona - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Arkadiusz Mularczyk.


Przypomnijmy, pod koniec września wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku wstrzymał rozbiórkę Mostu Tczewskiego, który ma zostać odbudowany w kształcie sprzed zniszczeń wojennych. Jego zdaniem demontowana powojenna konstrukcja to "unikatowe i prawdopodobnie jedyne zachowane w Europie przęsła mostowe tego typu (w ciągu kilkunastu godzin społecznikom udało się odnaleźć inne przęsło ESTB na Podlasiu, ale to nie przekonało konserwatora). Tczewski obiekt jest w całości wpisany do rejestru zabytków, jednak wcześniejsza decyzja konserwatora pozwalała na zdemontowanie dwóch przęseł ESTB, które zostały wyprodukowane po wojnie i zamontowane w 1958 roku. Wykonawca robót miał zabezpieczyć tylko fragment przęsła - i wyeksponować go w pobliżu mostu, bądź w jednostce muzealnej. Fragment miał trafić do Politechniki. Nowy konserwator dąży natomiast do ochrony całości konstrukcji (zanim wydał decyzję, wykonawca robót zdemontował już znaczną część) i nie podziela opinii byłej konserwator, że przęsła mają "niewielką wartość historyczną i estetyczną". Od miesiąca prace na moście stoją, a każdy dzień przestoju to olbrzymie straty finansowe, a nawet możliwość katastrofy budowanej (tymczasowa podpora demontowanego przęsła jest bowiem konstrukcją przygotowaną tylko na czas demontażu zaplanowanego na krótki okres czasu). Konserwator zabytków postanowił też zawiadomić Prokuraturę Rejonową w Tczewie o możliwości popełnienia przestępstwa, jakim jest według niego niszczenie przęsła ESTB. Śledczy już kilka miesięcy temu zajmowali się analogiczną sprawą zgłoszoną przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - pod koniec czerwca prokuratura umorzyła postępowanie - śledczy ustalili, że demontaż przęseł ESTB odbywał się zgodnie z prawem i zgodnie z wcześniej wydanymi pozwoleniami.

Wkrótce do prezydenta RP, szefa rządu i resortu kultury trafią też podpisy zebrane w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte Petycję online poparło 3,5 tys. osób. Trwa cały czas zbiórka za pośrednictwem papierowych kuponów, drukowanych co piątek w "Dzienniku Bałtyckim". Sygnatariusze akcji domagają się, by to Skarb Państwa wziął na siebie ciężar odbudowy mostu i stworzenia tam oddziału Muzeum II Wojny Światowej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (29)
dodaj komentarz

 • -5

  historyk_gość

  07.11.2019, 11:19

  Drang nach Osten

  Lokalsi skupieni wokół tcz.pl i dawnegotczewa.pl robią sobie dulkiewiczowską hucpę, przyklejając w haniebny sposób pruskie wspomnienia do historii Bohaterów Westerplatte. Jeśli Niemcy samodzielnie bądź za pomocą środków UE nie chcą odrestaurować swego dziedzictwa, to ten most niemający obecnie żadnych walorów użytkowych, a będący jedynie symbolem i reliktem pruskiej "Drang nach Osten" powinien zostać rozebrany do końca.

  Odpowiedz
  IP: 195.47.xx1.xx0 
 • +14

  Tomek_gość

  07.11.2019, 12:59

  To zamek w Malborku , w Gniewie , w Piasecznie i wiele innych tez trzeba rozebrać bo po co marnować kasę na utrzymywanie niemieckich zamków , na ch... to komu. To oczywiście ironia jak byś się nie zorientował . Masz bardzo krótkowzroczne myślenie , pewnie pochodzisz ze wschodniej strony Wisły , albo szukasz pracy w spółce skarbu państwa ;)

  Cytuj
  IP: 83.21.xx7.xx3 

  Alexis_gość_gość

  07.11.2019, 12:59

  Bosz, gdzie ty sie nauczyles bycia tak głupim?

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xxx 
  +1

  PIERNIK_gość

  07.11.2019, 14:16

  PANIE HISTERYK

  TY HISTERYK WOALI OD CIEBIE KOMUNA NA KILOMETRY, IDŹ SIĘ UMYJ ALBO SIĘ PO PROSTU ZAKOP, BO GADASZ JAK POTŁUCZONY !!!

  Cytuj
  IP: 37.249.xx3.xx5 
  -17

  Historia _gość

  07.11.2019, 15:05

  Do Tomka

  Pewnie jesteś folksdojczem albo chcesz być cieciem u "niemca".

  Cytuj
  IP: 31.0.xx9.xx6 
  -7

  Wigry3_gość_gość

  07.11.2019, 17:20

  Racja!

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx6 
  -6

  hm_gość

  07.11.2019, 19:51

  Ty to zapewno pokoleniowiec sljedzika zza Buga, którzy zostawili ziemianki, chałupy słomiane i nieurodzajne stepy wschodnie a zastali murowane domy i ziemię żyzne

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx2 
  +4

  Gość_gość_gość_gość_gość

  08.11.2019, 06:43

  Urojenia !?

  Głupcom należałoby wymyśleć trudniejszy sposób rozmnażania się! Podłością być trollem PiS i przedstawicielem PiS jak Smoliński !!!!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx9.xx7 
 • -14

  Orp żożeł_gość_gość_gość

  07.11.2019, 11:24

  Na dobrą sprawę to niemiecki most bo to oni go zrobili po co mieliby go bombardować skoro pociąg panc. Miał po nimprzekechac Wkońcu polacy go zniszczyli co i tak w sumie sie nikomu nie opłacało A problem ciągnie się do dziś jutra i za miesiąc też Najlepiej niech go polacy rozwalo do końca a prawnuk karola lanza niech zrobi nowy od początku

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx8 
 • +5

  PIERNIK_gość

  07.11.2019, 14:20

  TY ŻOŻEŁ, A Z NIEMIECKICH AUT KORZYSTASZ ?! TO MOŻE MY JAKO POLACY CI JE ROZWALIMY CO ?

  Cytuj
  IP: 37.249.xx3.xx5 
 • -8

  gosc_gość_gość

  07.11.2019, 11:52

  oburzajace

  łapy precz od polskiej krwi przelanej w czasie 2 wojny.Zwłaszcza łapska których przodkowie nie walczyli o Polske wowczas i nie byli poddani ani przesladowaniom hitlerowskim,ani działaniami przekletych folksdojczów ani sowieckich desantów z nkwd co siedzą w cudzych piórkach i udaja nowych lepszych Polaków.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • +3

  LOL_gość

  07.11.2019, 12:05

  STOP HEJT

  Zawsze będę miał obrazę dla narodu, który wywołał dwie wojny światowe !

  Odpowiedz
  IP: 91.212.xx2.xx0 
 • +5

  PIERNIK_gość

  07.11.2019, 14:24

  TY LOL, A DO KOŚCIÓŁKA CHODZISZ ? A PACIOREK OJCZE NASZ ZNASZ ? CO TAM JEST NAPISANE /" I ODPUŚĆ NAM NASZE GRZECHY JAK I MY ODPUSZCZAMY NASZYM WINOWAJCOM. CZYLI, JEŚLI TY IM NIE ODPUŚCISZ TO I BÓG TOBIE TEŻ NIE ODPUŚCI . KUMASZ DZIDKU ?

  Cytuj
  IP: 37.249.xx3.xx5 
 • -6

  teraz_gość

  07.11.2019, 14:07

  jest czas zburzyć ten most

  może już czas zburzyć ten most , który przynosi tylko wstyd miastu. Wszyscy politycy i radni wycierają nim sobie odbyt . Przez tyle lat zbudowali by nowy. Miasto szczyci się , mając logo tej ruiny. Mam nadzieję ,że przyjdzie surowa zima i kra pokaże co potrafi. Od Niemców nic nie chcemy , to wrogi nam kraj . Tylko patrzą jak nas wykorzystać i to rękami Judaszów -polaczkuf.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +4

  PIERNIK_gość

  07.11.2019, 14:27

  KURNA CHATA! KOLEJNY DESTRUKTOR I PROPAGATOR NIENAWIŚCI SKĄD WY SIĘ BIERZECIE WIATR WAS ROZSIEWA CZY CO ? A MOŻE CO GORSZA RODZICIE SIĘ Z TAKĄ WADĄ ?!

  Cytuj
  IP: 37.249.xx3.xx5 
 • -11

  Raus_gość

  07.11.2019, 14:07

  Won nigdy się nie pogodze z niemcami za obozy za śmierć za wojnę ,dobry niemiec to martwy niemiec pluje na nich niech się palą tfu w te ich mordy szfabskie niech się palą i umierają milionami tfu deptam ich zgliszcza tfu

  Odpowiedz
  IP: 176.11.xx6.xx5 
 • +3

  PIERNIK_gość

  07.11.2019, 14:30

  ALBO MASZ SIECZKĘ W BANI ALBO PO PROSTU SIĘ TAKI URODZIŁEŚ. GADASZ JAK SYN WIATRU I KURZU, CZYLI JAK TUMAN ALE NIC TO DZIWNEGO SKORO MACIE TU W POLANDI TAKĄ WŁADZĘ A JAKA WŁADZ TAKIE I TUMANY LUDU

  Cytuj
  IP: 37.249.xx3.xx5 
  -2

  Ups _gość

  07.11.2019, 19:55

  Psychiatra tobie kłania się

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx2 
 • -6

  DOROTA _gość

  07.11.2019, 15:52

  DO PIERNIKA

  WITAM CZYTAM TU SIE WYMADRZASZ A OJCZE NASZ MUSISZ SOBIE PRZYPOMNIEC POZDRAWIAM

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx9 
 • -1

  PIERNIK_gość

  07.11.2019, 18:52

  DOROTKA Z ZA PŁOTKA

  JESZCZE MI TYLKO POWIEDZ DOROTKO , ŻE TY CAŁE 10 PRZYKAZAŃ PRZESTRZEGASZ I DZIEWICĄ JESTEŚ :) PODEJRZEWAĆ ŻE NIE MASZ POJĘCIA O CO W TYM CHODZI I NIE ZNASZ BIBLII WIĘC SIĘ NIE WYCHYLAJ ZE SWOIMI MĄDROŚCIAMI . NAKRYJ GŁÓWKĘ BERETEM Z ANTENKĄ I IDŹ NA SPACEREK TO CI DOBRZE ZROBI. :)

  Cytuj
  IP: 178.37.xx7.xxx 
 • -1

  PIERNIK_gość

  07.11.2019, 19:01

  CIEMNA HISTORIA

  CIEBIE KOLEGO, CHYBA PRZEWOŻONO CZOŁGIEM W STANIE PŁYNNYM BO , BO GADASZ TAK JAKBY NIECO MÓZGU CI SIĘ ULAŁO NA PEDAŁ GAZU :) LEPIEJ NIE ODPISUJ I SIEDŹ CICHO A DOBRZE NA TYM WYJDZIESZ :)

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx7.xxx 
 • +8

  Gośc_gość_gość_gość_gość

  07.11.2019, 21:30

  Urojenia !?

  Głupcom należałoby wymyśleć trudniejszy sposób rozmnażania się! Podłością być trollem PiS i przedstawicielem PiS jak Smoliński !!!!

  Cytuj
  IP: 37.30.xxx.xx1 
 • -7

  No ja _gość

  07.11.2019, 20:27

  "ALBO MASZ SIECZKĘ W BANI ALBO PO PROSTU SIĘ TAKI URODZIŁEŚ. GADASZ JAK SYN WIATRU I KURZU, CZYLI JAK TUMAN ALE NIC TO DZIWNEGO SKORO MACIE TU W POLANDI TAKĄ WŁADZĘ A JAKA WŁADZ TAKIE I TUMANY LUDU"

  Co ty mi o twojej władzy gadasz widać że bronisz ich folksdojczu powiedziałem że nie nawidze niemców tzn nie nawidze a ty pałeczkę strzelasz nazistom kula w łeb zdrajcom POLSKIEJ krwi

  Odpowiedz
  IP: 77.18.xx2.xx0 
 • PIERNIK_gość

  07.11.2019, 23:24

  Z CIEBIE TAKI POLAK JAK Z KOZIEJ D**Y REISETASCHE !! TY A MOŻE TWÓJ DZIADEK ALBO PRADZIADEK BYŁ NIEMIACHEM I TERAZ SIĘ CHCESZ MŚCIĆ BO CZĘSTO DO KĄTA MOŻE STAWIALI CO? KTO WIE KOGO TY W SWEJ UROCZEJ RODZINIE MIAŁEŚ MOŻE KRÓLOWĄ BONĘ ?!!! . OK A TAK NA SERIO DZIADKU, TO POWIEM CI TAK, ZŁOŚĆ I GŁUPOTA WRAZ Z NIENAWIŚCIĄ TO CECHY LUDZI MALUCZKICH, SŁABYCH Z KOMPLEKSAMI O NIECO BARDZIEJ PRZYTĘPIONYM UMYŚLE, KTÓRZY ZAWSZE WIDZĄ PROBLEM W OKÓŁ SIEBIE ALE NIGDY W SOBIE. NO TO POZDROWAŚKI DZIADKU.

  Cytuj
  IP: 178.37.xx7.xxx 
 • -1

  zaratustra83

  08.11.2019, 06:56

  pojdnanie :)

  Nie ma żadnego polsko-niemieckiego pojednania, ponieważ Niemcy nie poczuwają się do odpowiedzialności za to co wyczyniali w Polsce. Jak ktoś poczuwa się do winy, to stara się zadośćuczynić a nie licytuje z poszkodowanym. Niemcy też siedzą cichutko gdy Polaków opisuje się mianem nazistów, przypisuje się im Obozy Zagłady i kreuje nową zakłamaną historię II WŚ. Nie zmieniło się też nadal nastawienie Niemiec jako państwa, do Polski. Nadal jest to nasz główny przeciwnik polityczny, z zajadłością szkodzący Polsce w każdym możliwym przypadku. Niemcy doprowadzili jedynie do tego, że Polacy pojednali się z Bogiem i jak by mogli to takie pojednanie zafundowali by nam wszystkim. Pojednanie między narodami mamy ale niemiecko-rosyjskie a jego pomnik leży na dnie Bałtyku. Mają zapłacić reparację za IIWŚ a nie wybierać sobie, co dofinansują a co nie. Czymś obrzydliwym jest kupczenie ofiarami IIWŚ i wieczna hańba dla każdego kto tak robi i tych pseudo organizacji historycznych. W pogoni za szmalem już chyba zgubili dumę narodową.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  PIERNIK, NIE DRZYJ SIĘ!_gość

  08.11.2019, 07:40

  Do PIERNIKA by nie PIERNICZYŁ!

  Czemu ty tak się DRZESZ na tym forum? Poza KRZYKIEM i obrażaniem innych nie wnosisz żadnych rzeczowych argumentów w poruszanych tu tematach

  Odpowiedz
  IP: 195.47.xx1.xx0 
 • PIERNIK_gość

  08.11.2019, 09:43

  ZEBRAŁO CI SIĘ NA MOLRALKI ?! BĘDĘ SIĘ DARŁ BO GY MÓWI SIĘ SPOKOJNIE TO TACY LUDKOWIE JAK TY MACIE TO W NOSIE I ZATYKACIE USZY. WPIENIAJĄ MNIE LUDZIE, KTÓRZY PO ZA NIENAWIŚCIĄ ŚWIATA NIE WIDZĄ! NIC WIĘC DZIWNEGO ZE JAKO NARÓD CIĄGŁE JESTEŚMY SKŁÓCENI, NIENAWISTNI NA WZAJEM DO SIEBIE I INNYCH, OBCOJĘZYCZNYCH LUDZI TYLKO DLA TEGO BO ŻE SA NP. NIEMCAMI CZY ROSJANAMI, FRANCUZAMI. PRAWDA JEST TAKA ZE TO POLACY CIĄGLE DRĄ GĘBĘ IZ TAMCI TO CZY OWO, ALE SAMI U SIEBIE PROBLEMU NIE WIDZIMY. JAKO NARÓD SIEJEMY ZGORSZENIE, WIEC NIE DZIWIĘ SIĘ ZE "UE" CHCE NAM UTRZEĆ GARBATEGO NOCHA. NIC TYLKO WSPOMINKI O TYM JAKA WIELKA KRZYWDA SIĘ NAM DZIEJE. NARÓD KSENOFOBÓW OSZUKANYCH PRZEZ SYSTEM POLITYCZNO- RELIGIJNY. CO DO OBRAŻANIA, NIE ZAUWAŻYŁEŚ/AŚ ŻE SAMI SIEBIE OBRAŻACIE!!!

  Cytuj
  IP: 37.249.xx3.xx5 
  -5

  Piernik, wróć do szkoły!_gość

  08.11.2019, 10:07

  Myślisz, że myślisz?

  Piernik, nie zaśmiecaj internetu swoimi "piardami" - wróć do podstawówki i powtórz gramatykę oraz ortografię.

  Cytuj
  IP: 195.47.xx1.xx0 
 • +1

  Piernik_gość

  08.11.2019, 13:03

  Jesteś żałosny/a

  Odpowiedz
  IP: 37.249.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.