Zapomną o politycznych barwach? Będzie "okrągły stół" dla ratowania Mostu Tczewskiego?

Most Tczewski w remoncie (fot. Tcz.pl)
Tczew - Zapomną o politycznych barwach? Będzie "okrągły stół" dla ratowania Mostu Tczewskiego?

zobacz galerię zdjęć: 4
Wciąż niejasna jest sytuacja dalszego finansowania remontu Mostu Tczewskiego. Społecznicy i właściciel mostu - Starostwo Powiatowe - zabiegają o przejęcie go przez Skarb Państwa. Wnioski do budżetu składają posłowie i senatorowie z opozycji. Pomysłów na znalezienie finansowania szuka również lokalny poseł PiS. Czy sprawa mostu połączy wszystkich i sprawi, że samorząd, społecznicy i politycy wszystkich opcji zaczną mówić jednym głosem? "Liczymy na okrągły stół w tej sprawie" - mówią organizatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte.

O Moście Tczewskim w ostatnich dniach znowu jest głośno. Głos z sejmowej mównicy zabrała w te sprawie m. in. posłanka Platformy Obywatelskiej, Małgorzata Chmiel:

- Debatujemy nad budżetem na 2020 rok. Jako posłanka z Pomorza chcę przypomnieć, że w 2015 roku pan Andrzej Duda zapowiedział w kampanii wyborczej, że będzie pilnował sprawy mostu i w Tczewie - i że jest to bardzo ważna inwestycja dla całej Polski. Panie prezydencie, dlaczego tak bardzo okłamał pan mieszkańców Tczewa - ile można? Dobrze pan wie, że starostwo samo nie jest w stanie udźwignąć tego remontu. Potrzeba jest pomoc budżetu centralnego - a tam ani złotówki na ten cel. Złożyłam poprawkę do budżetu o te pieniądze, ale nikt z posłów PiS nie poparł tej poprawki. Ten most jest pięknym zabytkiem architektury inżynieryjnej, ale też ważną przeprawą przez Wisłę dla mieszkańców obu stron.

Posłanka przypomniała, że pierwszy etap remont Mostu Tczewskiego udało się przeprowadzić jeszcze za czasów PO - PSL, a obecny etap został wstrzymany i wciąż nie wiadomo, co z dalszym finansowaniem.

- Prace zostały wstrzymane zostały przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku, a stało się tak, pomimo prawomocnego pozwolenia na budowę. Szanowni państwo z PiSu, z rządu. Nie zasłaniajcie się konserwatorem, bo to ta władza go powołała i cieszycie się wzajemnym dużym zaufaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest przejęcie mostu przez skarb państwa, na co wyraża zgodę obecny właściciel - Starostwo Powiatowe w Tczewie.

Pieniędzy w państwowym budżecie szuka również senator PO, a do niedawna wicemarszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski. We wtorek przygotował specjalne wystąpienie w Senacie i zawnioskował o ponad 12 mln zł z budżetu, które pozwoliłyby na zakończenie obecnego etapu prac (to brakująca kwota, jaką starostwo z powodu wstrzymania prac przez konserwatora zabytków - zamiast na remont - musiało przeznaczyć na zabezpieczenie mostu na czas zimy.)

- Jest rok 1851 - i w Tczewie rozpoczęto budowę epokowego obiektu inżynieryjnego - w tamtym czasie był to najdłuższy obiekt mostowy na świecie. Wybudowano go w 6 lat. Most, który przeszedł do historii, bo to tam padły pierwsze strzały II wojny światowej. To wtedy polscy żołnierze zrobili wszystko, by utrudnić niemieckim - przejęcie tego mostu. Do odbudowy w rzeczywistości nie doszło nigdy - po wojnie rozpoczęto jedynie połowiczną odbudowę. Po reformie samorządowej most przekazano samorządowi tczewskiemu. Powiat nie jest w stanie wyremontować tego mostu. Został zmuszony do zamknięcia tego mostu i ruszyły próby przebudowy ze środków własnych i pozyskanych dotacji. Zwracam się tutaj do pana ministra Bittela (pełnomocnik rządu ds. wykluczenia komunikacyjnego - przyp. red.) - któremu sprawy transportu leżą na sercu. Przypomnę, że 5 lat temu obecny prezydent obiecał, że zrobi wszystko, że ten most zostanie przekazany administracji państwowej. Żeby dać takie koło ratunkowe w zbliżających się wyborach prezydenckich, złożę wniosek o przeznaczanie kwoty 12 mln 200 tys. zł na ten most. Wierzę, że pan minister ten wniosek poprze.

O most walczą też społecznicy. Blisko cztery tysiące podpisów osób, które walczą o przekazanie Mostu Tczewskiego na barki Skarbu Państwa i odbudowę w kształcie sprzed zniszczeń wojennych, przekazali w tym tygodniu w Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwie Infrastruktury społecznicy i organizatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte.

We wtorek społecznicy i dziennikarze udali się do Warszawy, gdzie spotkali się z szefową Kancelarii Prezydenta RP, Haliną Szymańską i wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. Sygnatariuszy akcji reprezentowali Krystyna Paszkowska, Jolanta Pobłocka-Kuciapska, Łukasz Brządkowski i Bartosz Listewnik. Spotkania ułatwił tczewski poseł PIS, Kazimierz Smoliński, który uczestniczył również w rozmowach z decydentami.

W Kancelarii Prezydenta Łukasz Brządkowski przekazał minister Halinie Szymańskiej makietę mostu wykonaną w technologii wydruku 3D przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Tczewie.

- Przekazujemy na ręce pana prezydenta losy Mostu Tczewskiego - mówił Łukasz Brządkowski.

Społecznicy powołali się na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w 2015 mówił w Tczewie, że to absurd, iż "powiat jest właścicielem pięknego, zabytkowego mostu, którego remont kosztuje dzisiaj więcej niż roczny budżet powiatu". Z ust minister padła również sugestia zabezpieczenia pieniędzy w nowym programie operacyjnym województwa pomorskiego, co wymagałoby rozmów na linii rząd - marszałek.

- Jestem przekonana, że prezydent pamięta swoje słowa. - mówiła Halina Szymańska - Jeśli zostanie wypracowane konkretne rozwiązanie, prezydent je chętnie poprze.

Minister Szymańska przypomniała, że właśnie trwają prace nad nową perspektywą unijnego budżetu - i być właśnie bezpośrednio w funduszach europejskich należy szukać środków na dalsze finansowe remontu Mostu Tczewskiego - pokrycie wkładu własnego powiatu miałoby pochodzić z budżetu państwa. Halina Szymańska zasugerowała również, żeby w rozmowy dotyczące mostu włączyć wiceminister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Społecznicy spotkali się też z wiceministrem infrastruktury, któremu przekazali petycję o przejęcie tczewskiego obiektu przez Skarb Państwa. Podkreślano wielokrotnie, że powiat nie tylko nie jest sam w stanie wyremontować mostu, ale także zapewnić finansowania wkładu własnego - nawet w jego najniższym wymiarze. Zauważono, że skoro wyczerpała się dotychczasowa formuła remontowania w 30-milionowych transzach, należy wypracować nowe rozwiązanie.

- Przeanalizujemy państwa petycję i z pewnością się do niej odniesiemy - mówił Rafał Weber.

Rozmowy dotyczyły także wstrzymania prac na moście przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka. Poseł Kazimierz Smoliński podkreślał, że decyzja pokrzyżowała plany inwestora - i prosił o wyrozumiałość w rozliczeniu dotacji z ministerstwa, której część musiała zostać przeznaczona na zabezpieczenie wstrzymanej budowy.


W piątek społecznicy mają spotkać się z Generalną Konserwator Zabytków - i szefem gabinetu politycznego premiera. Poseł Smoliński obiecał również, że zorganizuje spotkanie w Warszawie z decydentami dla władz powiatu. Społecznicy, poseł Smoliński, starosta Mirosław Augustyn - i Zenon Odya mają spotkać się też w tczewskim starostwie, by ustalić dalszy harmonogram działań.

- Liczymy na swego rodzaju "okrągły stół", do którego zasiądą społecznicy, samorządowcy i przede wszystkim przedstawiciele strony rządowej. Trzeba wyjść z patowej sytuacji. Most w Tczewie jest jedyną przeprawą na Wiśle, którą zarządza powiat ziemski. Liczymy na to, że sprawa ratowania mostu połączy wszystkich bez względu na przynależność polityczną. - podkreślają organizatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte.Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (21)
dodaj komentarz

 • +4

  papaleon_gość_gość

  27.02.2020, 11:52

  most

  Brawo Wy !!! Może by tak zrobić zrzutke w necie i nagłośnić to mocno w kraju i za granicą, w mediach, na lokalnych imprezach, bo tylko tak można zdobyć fundusze. Gdyby tak co drugi polak wrzucił na zrzutke.pl na ten cel 5zł to zebrałaby się spora suma. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx7 
 • +4

  ignorant _gość

  27.02.2020, 12:56

  Na most wydano już 60 milionów.

  Za 60 milionów stałby już nowy most, a przęsło Lentza na bulwarze gdzie każdy mógłby je macać i całować i zachwycać się tym kunsztem inżynieryjnym. No ale chcieliśta zabytek to mata. Jakoś w 2030 może przejedzie tam pierwszy rower.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • -8

  Xxx_gość

  27.02.2020, 12:08

  Rezebrać w cholerę to dziadostwo jak i tak was nie stac. Za cene odbudowy można zrobić inne sensowne projekty np. pedalarzom rozłożyć dywany na ścieżkach ????.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx2 
 • +2

  Rozbiórkowy_gość

  28.02.2020, 13:16

  Ty cepie !!! Sam się rozbież ! Ależ cymbałów się namnożyło wym kraju jak pcheł na psie NAwet podpisać się nie potrafisz tylko krzyżyki stawiasz, wykup miejsce na komunalnym i tam sobie postaw . Kretyn!!!

  Cytuj
  IP: 95.40.xx8.xx0 
 • +22

  met_gość

  27.02.2020, 12:17

  6 lat budowy w XIX w !!!! w tym kontekście brak słów

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx3 
 • -2

  vsd_gość

  27.02.2020, 12:37

  to wina PIS

  wszystko niszczą i podnoszą podatki. PiS to partia nienawiści !

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • -17

  Tęczowy Marian_gość

  27.02.2020, 12:51

  Nigdy! Nigdy przenigdy!

  Nie zapomnimy o zdradzie! O zniszczeniu praworządności! Tylko prawdziwy prezydent taki jak Biedroń albo prezydentka taka jak Kidawa Błońska jest godna szacunku! Reszta to zwykła hołota!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +2

  Psychiczny?_gość

  27.02.2020, 16:52

  Wolne w kocborowie

  Wypuścili cię z kocborowa ? Leków nie dali czubie.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx7.xx5 
 • +4

  Żryjcie gruz _gość

  27.02.2020, 13:47

  Cała prawda o PiS

  Myślicie, że pozwoli wam wyremontować most? Na tym nie da się zarobić ! Aktualnie cena paliwa spadła, więc pisiory wpadły na pomysł aby podnieść wysokość opłaty paliwowej. Głosujcie na Dudę, on wie jak podpisywać wszystko co popadnie i obiecywać remont tczewskiego mostu oraz przekazywać miliardy dla Kurskiego i wspierać ojca Rydzyka przekazując mu liczne dotacje.

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx8 
 • +7

  Edek_gość

  27.02.2020, 16:42

  Widzę okrągły stół haha - wy macie tak sprane mózgi że wszędzie PIS i PIS . To już naprawdę musi być jakaś choroba.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx4 
 • +1

  McGyver_gość

  27.02.2020, 15:40

  Wina Smolińskiego

  Najwięcej winy w tym całym bałaganie przypisuję Smolińskiemu. Kiedy następowała zmiana władzy w Polsce on był w ministerstwie infrastruktury i wręcz przyczynił się do cofnięcia pieniędzy przyznanych na odbudowę mostu w Tczewie. Nie przypominam sobie aby zainicjował jakiekolwiek działania na rzecz odbudowy tegoż mostu, a wręcz przeciwnie głosował jak cały pis - przeciwko.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx2.xx9 
 • +10

  wgb_gość

  27.02.2020, 16:32

  Dobrze powiedziane !

  Ja przestałem już się kłaniać Panu Smolińskiemu. Żaden z niego lokalny patriota i nic nigdy dobrego dla Tczewa nie zrobił ! Dziwię się tylko, kto na niego głosuje i dlaczego, bo z PiS-u?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
  +4

  Edek_gość

  27.02.2020, 16:43

  Przepraszam . Nikt nic nie zrobił przez tyle lat ale to wina Smolińskiego? Gratuluję logiki.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx4 
 • +6

  AntyPIS_gość

  27.02.2020, 20:30

  Prezydencie Duda

  Zapraszamy do Tczewa, już kiedyś Pan obiecywał odbudowę mostu i co z tego wyszło? Na mój głos proszę nie liczyć!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx9 
 • +4

  Zenek_gość

  27.02.2020, 20:58

  ~`

  Jak jarek pozwoli to przyjedzie.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx6.xx8 
 • +2

  Hhh_gość

  27.02.2020, 21:07

  Ggg

  "Za 60 milionów stałby już nowy most, a przęsło Lentza na bulwarze gdzie każdy mógłby je macać i całować i zachwycać się tym kunsztem inżynieryjnym. No ale chcieliśta zabytek to mata. Jakoś w 2030 może przejedzie tam pierwszy rower."

  Bez kitu k***a, burzyć to w ch** i postawić pontonowy xd

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx8.xx1 
 • +1

  do Ggg_gość

  28.02.2020, 14:04

  Muzgu to ty nie używasz i nie sil się bo go poprostu nie masz. co do mostu pontonowego , rozumiem że masz dobre skojarzenia. Prawdopodobnie na takim cudzie techniki cię zrobiono!

  Cytuj
  IP: 95.40.xx8.xx0 
 • +2

  Gelek_gość_gość

  27.02.2020, 22:54

  60 milionów? Dajcie mi ta kasę będę przewoził łódka do końca mojego zycia

  Odpowiedz
  IP: 78.20.xx6.xx1 
 • +1

  60 Baniek _gość

  28.02.2020, 13:57

  Ok 60 baniek jest twoje, ale jest warunek, nie używasz żadnego silnika spalinowego ani elektrycznego tylko wiosła. Łódka musi mieć 6 m dł. i 2,5m szerokości i nie może mieć płaskiego dna. Reflektujesz cy odeszła ci ochota ? ...

  Cytuj
  IP: 95.40.xx8.xx0 

  Hazik_gość

  02.03.2020, 16:51

  a najprostsze rozwiazania?

  A system bloczkowy i liny z obu stron wbite w brzeg ,wszystko rzecz jasna na przekładniach ,by się nie męczyć i zwijanie liny szło jedną ręką...może już być,czy to nadal za skomplikowane? Łódka rzecz jasna bez płaskiego dna,a więc katamaran. Prostota panie i nawet z twoich warunków te 80 baniek uciułam bez wysiłku nadmiernego.

  Cytuj
  IP: 178.235.xx3.xx5 
 • dick_gość

  03.03.2020, 08:51

  Pan Smoliński już chyba raz zapomniał...

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.