Poradnik wyborczy - co, gdzie, kiedy

Urna wyborcza (dg.pl)
Poradnik wyborczy - co, gdzie, kiedy
Już w najbliższą niedzielę (09.10) pójdziemy głosować. Poniżej podajemy kilka praktycznych porad dla wyborców.

Głosowanie odbywa się w godz. 7.00-21.00 w 33 obwodowych komisjach wyborczych (w tym 3 obwody zamknięte, a 7 przystosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych). Liczba uprawnionych do głosowania w Tczewie: 46 971 osób (stan na 3 października br., bez szpitali). Podczas wyborów w Tczewie będą pracować ankieterzy OBOP. Można będzie ich spotkać przed pięcioma obwodami: nr 9, 11 (Gimnazjum nr 1), nr 13 (Tęczowe przedszkole, ul. Chełmońskiego 1a), nr 24 i 25 (SP 8).

Co zebrać do lokalu?

W dniu wyborów w lokalu wyborczym (siedzibie obwodowej komisji wyborczej) musimy okazać dokument ze zdjęciem, przy pomocy którego możliwe będzie sprawdzenie naszej tożsamości. W przeważającej ilości przypadków będzie to dowód osobisty, niemniej może to być także paszport, prawo jazdy.


W przypadku, gdy wyborca nie jest ujęty w spisie wyborców może okazać dokument ze zdjęciem stwierdzający miejsce zamieszkania np. dowód osobisty, prawo jazdy lub np. zaświadczenie zameldowania. W takim przypadku przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z wydziałem spraw obywatelskich (lub jednostką wykonującą zadania z tego zakresu) urzędu gminy (miasta) celem weryfikacji faktu zamieszkiwania wyborcy na terenie obwodu.

Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna, wyborca zostanie dopisany do spisu wyborców w obwodowej komisji wyborczej. Następnie wyborca otrzymuje dwie karty do głosowania - jedną z wykazem list kandydatów na posłów (w formie wielostronicowej broszury) oraz drugą - listę kandydatów na senatorów, najpewniej będzie to jedna strona. Po dokonaniu wyboru odpowiednich osób (por. linki: "Jak głosować na senatora" i "Jak głosować na posła") karty należy wrzucić do urny wyborczej.

Tajność głosowania

Jedną z głównych zasad prawa wyborczego jest zapewnienie tajności głosowania. Czuwa nad tym przewodniczący komisji obwodowej.

Wyborcy powinni przede wszystkim korzystać z miejsc zapewniających tajność głosowania (kabiny wyborcze, miejsca oddzielone przepierzeniem). Innymi słowy, należy unikać wciąż spotykanej praktyki zakreślania naszych kandydatów tuż po otrzymaniu karty wyborczej, na oczach komisji i innych wyborców. Takie zachowanie nie jest karalne, ale godzi w zasadę tajności głosowania i powinno spotkać się z delikatną, acz zdecydowaną reakcją przewodniczącego komisji obwodowej.

Jak głosować na senatora?

Należy postawić dwie krzyżujące się kreski (znak x lub coś, co x przypomina), tak aby przecięcie kresek nastąpiło w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Zaznaczenie większej ilości kandydatów niż jednego spowoduje, że nasz głos będzie głosem nieważnym.

Jak głosować na posła?

Zasadniczo należy dokonać wyboru jednego kandydata, stawiając znak x w kratce obok jego nazwiska, tak aby przecięcie dwóch linii nastąpiło w kratce. Ustawa pozwala także na zaznaczenie większej ilości kandydatów z tej samej listy, niemniej w takiej sytuacji oddany głos będzie traktowany jako głos na tego z zaznaczonych kandydatów, który jest najwyżej na liście. Wolno zaznaczyć jedynie kandydatów z tej samej listy. Innymi słowy z listy tylko jednego komitetu wyborczego. Zaznaczenie kandydatów z różnych list wyborczych sprawi, że nasz głos będzie głosem nieważnym.

Więcej na www.maszglos.pl


 
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +1

  _gość

  07.10.2011, 01:00

  Dlaczego mieszkańcy Czyżykowa z Orzeszkowej mają tak daleko do lokalu, komu przeszkadzał okręg na całe osiedle w gimnazjum? Może ktoś nie lubi jak głosuje zbyt dużo emerytów. EDi

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx9.xx1 
 • dawid_gość

  07.10.2011, 14:59

  ..

  peszek:)

  Cytuj
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • Jożin z Bażin_gość

  08.10.2011, 07:24

  Chromolić takie wybory!

  Że niby moim patriotycznym obowiązkiem ma być wybranie kolejnej świni przy korycie zasilanym moimi pieniędzmi?! Jasne! Już biegnę wybierać jakieś mniejsze zło i kolejnego kłamce z mordą pełną obietnic, co zapomni o wszystkim, jak już dostanie te swoje krzyżyki. Walcie się!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx2 
 • +1

  stef_gość

  09.10.2011, 10:27

  widać jakim jesteś prostakiem ,możesz im służyć.......za koryto!!

  Cytuj
  IP: 83.11.xx3.xx5 
 • _gość

  08.10.2011, 16:04

  co za poradnik skoro nie ma listy lokali wyborczych. ciekawe gdzie ludzie z bajkowego mają glosować????????????????

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx3 
 • +1

  patrz, a potem komentuj_gość

  08.10.2011, 16:24

  do pobrania jest plik "obwody głosowania" - pobierz i sprawdź, gdzie jest Twój lokal

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.