Lew Północy znów Gniew najechał

Bitwa dwóch Wazów (fot. UMiG Gniew)
Tczew - Lew Północy znów Gniew najechał
Szwedzkie oddziały zaciężne podeszły pod Gniew od północy, zajmując miasto i zamek. Bitwa Dwóch Wazów była więc nieunikniona. 13. sierpnia król szwedzki Gustaw II Adolf i król Zygmunt III Waza, dowodząc oddziałem polskim stoczyli bój na nadwiślańskich łąkach, rozcierających się u stóp krzyżackiej twierdzy.

Rozegrana na oczach licznej gawiedzi bitwa polsko-szwedzka była głównym punktem imprezy. Ujrzeć ją przyjechali Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, wicestarosta tczewski Mariusz Wiórek oraz inni samorządowcy. Licznie przy polu bitwy oraz na wzgórzach zamkowych zebrali się też turyści, których liczba w tym roku prawie dwukrotnie przekroczyła zeszłoroczną frekwencję.

Dowódcą wojsk polskich był kasztelan gniewski Jarosław Struczyński, zaś po stronie szwedzkiej, jako Gustaw II Adolf stanął Krzysztof Urban, prezes fundacji Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew. Tak jak w roku 1626 doszło do wielkiego starcia, nie zapominając o prawdziwym kunszcie walki, z użyciem broni palnej i białej. Było to największa współczesna szarża husarii w wykonaniu członków Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego.

Wieczorem wszyscy zebrali się na Placu Grunwaldzkim, by tam podziwiać jak zawsze niesamowity pochód wojsk z pochodniami. W scenerii trzydniowego XVII-wiecznego obozu wojennego zobaczyć można też było musztry i egzercerunki wojsk, Gniewski Turniej Husarski oraz wiele innych atrakcji zgotowanych dla turystów przez organizatorów wydarzenia. Codziennie w południe przy Salwie Armatniej na Anioł Pański dało się słyszeć wybuch XVII-wiecznego działa, w czym swój udział mieli nowo zwerbowani do Żółtego Regimentu turyści. Wieczorem zaś nie mogło odbyć się bez biesiadowania i muzyki, a w dni świąt, by ducha walecznego w sobie ostudzić bez mszy świętej w Kaplicy Zamkowej, przy śpiewie chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis.

Organizatorem głównym imprezy była fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew. Patronat honorowy nad imprezą objął Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego. Patronat medialny objęli TVP Historia oraz Radio Gdańsk. Sponsorem głównym imprezy była Grupa POLMLEK.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • GryFFF

    22.08.2011, 11:17

    Ciekawi mnie dlaczego pani Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall wolała jechać do Gniewu niż do Tczewa na imprezę disco polo. Unika rzeczywistości i woli rzucić się w wir historii? Może dlatego, że są wakacje i pijani 10latkowie nikomu nie przeszkadzają.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.