Ferie w wojskowych barwach

(fot. 7 PBOT)
Ferie w wojskowych barwach
Na początku 2021 roku, podobnie jak w latach poprzednich, Wojska Obrony Terytorialnej przygotowują propozycję szkoleń podstawowych dopasowanych do terminu ferii zimowych. Również na Pomorzu, przyszli żołnierze Wojska Polskiego będą mieli możliwość spędzenia ferii w wojskowym mundurze.

W najbliższą sobotę w Malborku odbędzie się ostatnie w tym roku wcielenie ochotników w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Najbliższa rekrutacja przyszłych żołnierzy przeprowadzona zostanie na poczet styczniowego szkolenia podstawowego w ramach corocznego projektu "Ferie z WOT". Inicjatywa ta jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej uczniów oraz nauczycieli, którzy zimową przerwę od obowiązków szkolnych będą mogli spędzić w wyjątkowy sposób - w mundurze, wojskowych butach i z żołnierskich ekwipunkiem na plecach.

Zainteresowanie służbą w WOT osób młodych potwierdzają statystyki, które wskazują, że co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby wstępując w szeregi 5 Rodzaju Sił Zbrojnych mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach. To właśnie dlatego Dowództwo WOT w czasie przerw w nauce (podczas ferii lub wakacji) przygotowuje oferty szkoleniowe, które są dopasowane do tej grupy potencjalnych ochotników.

Podobnie będzie w 2021 roku. Ale żeby skorzystać z tej oferty należy się spieszyć i już teraz złożyć wniosek o dołączenie do naszej formacji. Zmiana terminu ferii zimowych spowodowała konieczność zmiany terminu szkoleń, które były dopasowane do poprzednich terminów ferii.


Wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych terytorialsów, brygady OT wypracowały nowe rozwiązania i zaplanowały nowe terminy szkoleń podstawowych - "szesnastek". Po zmianach projekt "Ferie z WOT" będzie realizowany w dziewięciu brygadach OT, większość z nich zaplanowała szkolenie podzielone na dwie części (2 + 14 dni) - to oczywiście wyjście naprzeciw oczekiwaniom ochotników, tak aby szkolenie nie odbywało się kosztem nauki. Z tego powodu właśnie również w naszym województwie ochotnicy zostaną powołani już w grudniu w celu wydania wyposażenia, zaewidencjonowania oraz odbycia szkoleń stanowiskowych, zasadnicza część szkolenia zakończona przysięgą odbędzie się w styczniu.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.
Aby wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej należy złożyć wniosek o powołanie do służby, można to zrobić na cztery sposoby: 1) bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień; 2) za pośrednictwem portalu zostanzołnierzem.pl; 3) za pośrednictwem ePUAP; 4) u rekrutera WOT. Rekomendowanym sposobem rekrutacji jest skorzystanie z pomocy rekruterów WOT - są to żołnierze ochotnicy, którzy pomogą w procesie rekrutacji, ale co najważniejsze odpowiedzą na wszystkie pytania, bo sami są żołnierzami - ochotnikami. Kontakty do rekruterów WOT można znaleźć na stronach brygad OT, pod adresem: www.wojsko-polskie/[numer brygady]bot/, np. www.wojsko-polskie.pl/7bot/.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 26,5 tys. żołnierzy, blisko 23 tys. to ochotnicy, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Dzięki temu mogą zostać żołnierzami bez rezygnowania ze swojej dotychczasowej aktywności zawodowej czy osobistej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +2

    ***** ***_gość

    21.12.2020, 11:51

    trochę szkoda....

    Nie mam nic przeciwko organizowaniu zajęć dla pupilków władzy, bo takie ich "zbójeckie prawo". Ale dlaczego jednocześnie uniemożliwia się organizowanie zimowego wypoczynku dla inteligentnych dzieci i młodzieży! Czy państwo czuje potrzebę fraternizowania się , li tylko i wyłącznie, z istotkami o ilorazie IQ nieznacznie wyższym od źdźbła wyschniętej trawy? Jestem gotów pominąć stan zagrożenia wynikający z faktu pozwalania tym "komandosom" używania broni z ostrymi nabojami w miejsce zdecydowane bardziej do nich pasującej łopaty lub szpadla, ale zachowanie proporcji byłoby mile widziane w odniesieniu do wszystkich mieszkańców kraju nad Wisłą!

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xxx.xx6 
  • -2

    P1990_gość

    21.12.2020, 15:32

    Widzę, że od Tej Twojej samozwańczej inteligencji to chyba niedługo pękniesz:) no ale sekta anty pis to tak naprawdę za dużo nie umie więc przez pół dnia pisze nic nie wnoszące komentarze... a co do artykułu to... Chłopaki chcą się doszkalać zgodnie z swoimi zainteresowaniami to się doszkalają. A jeżeli ma na tym zyskać Państwo to tym lepiej:) im więcej ludzi przeszkolonych z bronią tym lepiej! Brawo:)

    Cytuj
    IP: 83.8.xx5.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.