Wydział Ksiąg Wieczystych zostaje. Nie będzie wycieczek do Malborka

Sąd jest zainteresowany przejęciem tej kamienicy (fot. tcz.pl)
Tczew - Wydział Ksiąg Wieczystych zostaje. Nie będzie wycieczek do Malborka
Nie będziemy musieli jeździć po odpis z księgi wieczystej do Malborka. Po długich miesiącach dyskusji na temat konieczności znalezienia budynku, w którym tczewski sąd będzie mógł umieścić Wydział Ksiąg Wieczystych i rozpocząć proces ich digitalizacji, okazało się, że wkrótce rozpocznie się wprowadzanie systemu elektronicznych ksiąg - i to w dotychczasowej siedzibie na ulicy Kołłątaja. Sąd Okręgowy podjął taką decyzję po przedłużających się negocjacjach na temat nowej siedziby

W tym roku w całym kraju wprowadzany jest system elektronicznych ksiąg. Jak tłumaczyli przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, w Tczewie nie ma na to u miejsca - potrzebny byłby dodatkowy metraż na biuro podawcze oraz czytelnię ze stanowiskami komputerowymi. Nasz sąd jest w grupie ostatnich jednostek z naszego okręgu, gdzie system nie został jeszcze wprowadzony. Stąd pojawiała się realna prośba przeniesienia wydziału z Tczewa do Malborka. Dlatego przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości byli zainteresowani przejęciem sąsiadującego z sądem budynku przy ul. Kołłątaja 5. Wciąż jednak nie ma porozumienia, co do zasad jego przejęcia. Starostwo - właściciel kamienicy - zaproponowało sądowi sprzedać budynek za 50 procent wartości (600 tys. zł). Pojawił się też pomysł, by jako rekompensatę w zamian za bezpłatne przekazanie budynku sądowi, oddać powiatowi zarządzaną przez miasto kamienicę przy ulicy Chopina 12. Sprawę w resorcie sprawiedliwości poruszał również starosta Witold Sosnowski i tczewski poseł, Jan Kulas:

- Wystosowałem pismo do ministra sprawiedliwości, by dowiedzieć się, czy w tym trudnym roku budżetowym istnieją środki, które można przeznaczyć na zakup nieruchomości pod potrzeby tczewskiego sądu. Okazuje się, że resort nie dysponuje żadną rezerwą budżetową, a wszystkie środki bieżące zostały rozdysponowane. Pismo ministra potwierdza, że w tej sprawie trzeba szukać porozumienia na linii miasto-powiat. - uważa parlamentarzysta.

Uspokojeniem dla wszystkich powinna być jednak wiadomość, że w związku z przedłużającymi się negocjacjami na temat przekazania budynku na potrzeby jednostki, Sąd Okręgowy w Gdańsku podjął decyzję o wdrożeniu Systemu Nowa Księga Elektroniczna w dotychczasowej lokalizacji i dostosowaniu w tym celu aktualnie zajmowanych pomieszczeń. Takie rozwiązanie nie do końca satysfakcjonuje posła Kulasa:

- Trzeba ponownie usiąść do wspólnych rozmów z przedstawicielami sądu, miasta i powiatu. Wydział będzie powstawał w ciasnocie, trudnych warunkach, przez co wszystko się wydłuży. A powinniśmy stworzyć jak najlepsze warunki dla mieszkańców i przedsiębiorców.- Z kolei starosta dodaje - Propozycja, którą złożyliśmy Sądowi Okręgowemu była bardzo korzystna. Sąd nie chciał jednak z niej skorzystać. Bardzo długo próbowaliśmy znaleźć rozwiązanie dla tej trudnej sytuacji. Dlatego dziś tak ważna jest informacja, że Wydział Ksiag Wieczystych pozostanie w Tczewie. W tej sytuacji pojawia się jednak jeszcze jeden problem: przystosowanie i zmodernizowanie tego obiektu wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. Dobrym pomysłem wydaje się więc budowa nowej siedziby dla sądu, policji i prokuratury. Inwestycja ta wpłynęłaby nie tylko na usprawnienie funkcjonowania, ale także zmniejszyło koszty utrzymania placówki


Dodajmy, że w tczewskim wydziale znajduje się około 50 tysięcy ksiąg wieczystych - na co dzień korzystają z nich nie tylko mieszkańcy miasta i okolic, ale także różne grupy zawodowe - geodeci, firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, czy Urząd Miasta. Rocznie do wydziału wpływa 26 tysięcy wniosków o wydanie wypisu.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +2

  kary_gość

  31.05.2010, 12:00

  skandal

  a skąd te problemy w porozumieniu i opóźnienia w prowadzaniu elektroniki w wydziale Ksiąg Wieczystych?? gratulacje dla takie działania na ręce pani prezes sądu w Tczewie!! dlaczego tak trudno jest pani się dogadać , że musi aż rozmowy toczyć sąd okręgowy?? chyba niedługo pani prezes kadencja wygaśnie i pani miejsce zajmie bardziej otwarta na kompromisy osoba. Są nie jest instytucją charytatywną, a obniżenie o 50% ceny to jest ogromne ustępstwo dla sądu i co? nie-bo pani prezes chce za darmo, a jak nie to... przeniesiemy mieszkańcom księgi do Malborka! toż to jest niemal szantaż dla samorządu i mieszkańców! A Kulas lepiej niech się nie wtrąca, bo jemu jest najłatwiej-to nie jego kamienica, a kampania się robi! Wiadomo, że powiat kasy nie ma , że brakuje na wszytko, dlaczego sądowi ma dawać za darmo tak cenny budynek w centrum miasta?? bo pani prezes chce? a my, którzy musimy chodzić sprawy załatwić do sądu -załatwiamy je za darmo?na każdym niemal papierku "znaki sądowe" potem wpłaty, zapłaty itd... wstyd pani prezes, po prostu.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • +2

  ala_gość

  31.05.2010, 12:58

  Przecież o digitalizacji ksiag sąd na pewno wiedział wcześniej , więc po co było zaczynać całą akcję ?? Inne miasta mają już od jakiegoś czasu księgi wieczyste w formie elektronicznej.Uważam, że ktoś wykazał się tu duża niekompetencją zwracając się do władz miasta/ powiatu o budynek. Sprawę wałkowano na różne sposoby a rozwiązanie okazało się tak proste

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx9 
 • +1

  wacek_gość

  31.05.2010, 18:43

  poseł

  opieszałość Pani Prezes i nieudolność Posła Jana K. znaczy brak problemów. Apeluję do właścicieli strony- mniej posła na "tcz.pl" naprawdę będzie lepiej !

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • -1

  _gość

  31.05.2010, 19:05

  W wielu miastach samorządy pomagają w organizacji funkcjonowania organów niesamorządowych. Tak też było w Malborku, gdzie sąd zyskał dodatkowy dwupiętrowy budynek po byłej szkole. Życzę nam wszystkim takich warunków, jakie są w malborkim sądzie. W Tczewie żaden urząd nie ma takiego wyposażenia. Jest to niewątpliwie efeft współdziałania władz samorządowych i niezwykle operatywnej prezes malborkiego sądu.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx0 
 • +1

  600 tysiecy?_gość

  01.06.2010, 07:57

  Kupilbym chetnie nawet za 1 mln;) Ladna kawiarnie albo restauracje taka stylowa mozna by zrobic:)

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.