KO złoży specustawę w sprawie przejęcia Mostu Tczewskiego [AKTUALIZACJA]

Most Tczewski (fot. Tcz.pl)
Tczew - KO złoży specustawę w sprawie przejęcia Mostu Tczewskiego [AKTUALIZACJA]
Na trwającym właśnie posiedzeniu sejmu posłanka KO Małgorzata Chmiel, złoży specustawę w sprawie przejęcia Mostu Tczewskiego i stworzenia tam oddziału Muzeum Mostów Tczewskich. Nie ma wielkich szans na jej przyjęcie, bo zdaniem PiS specustawa ws. Mostu Tczewskiego nie jest potrzebna, tak jak to miało miejsce w przypadku Westerplatte. Jednocześnie politycy rządzącej partii zapowiadają, że most zostanie wyremontowany w całości ze środków centralnych.

Jeszcze przed wyborami Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, zapowiedział na specjalnym briefingu w Tczewie, że w najbliższych dniach Platforma Obywatelska złoży w Sejmie projekt specustawy, na mocy której to Skarb Państwa miałby przejąć Most Tczewski. "Ten most powinien być wizytówką Polski" - mówili parlamentarzyści PO, przyrównując potencjał obiektu do słynnego Tower Bridge w Londynie. Most Tczewski, mimo 75 lat od zakończenia II wojny światowej, wciąż nie został odbudowany z wojennych zniszczeń, a ciężar jego utrzymania i odbudowy spoczywa na barkach biednego samorządu powiatowego. To jedyny tak duży i cenny obiekt na Wiśle, za którego stan odpowiada samorząd.

- Ten most powinien być wizytówką Polski - mówiła Małgorzata Chmiel - Od lat mówimy, że starostwo nie jest w stanie sfinansować remontu tego mostu. Składamy tę ustawę, bo prosili nas o to mieszkańcy - liczymy na to, że politycy PiS wreszcie zmienią zdanie i przychylą się do głosu tczewian.

Projekt na trwającym właśnie posiedzeniu trafi do Sejmu - zakłada, podobne rozwiązanie jak w przypadku przejęcia przez Skarb Państwa Westerplatte. Oprócz przywrócenia mostowi funkcji drogowej, w przyczółku miałoby powstać muzeum upamiętniające wydarzenia z czasów II wojny światowej, zwane Muzeum Obrony Mostu Tczewskiego.

Czy specustawa zostanie przyjęta przez Sejm? Nie ma na to wielkich szans - ostatnio tczewski poseł PiS, Kazimierz Smoliński, który składał specustawę w sprawie przejęcia Westerplatte, informował media, że nie potrzeba stosowania takiego rozwiązania w tym przypadku, bo w przeciwieństwie do władz Gdańska, tczewskie
Starostwo Powiatowe samo chce przekazać most rządowi. Jak zapowiadał polityk partii rządzącej na specjalnej przedwyborczej konferencji, wypracowywane jest już specjalne rozwiązanie dla ratowania mostu. Z zapowiedzi wynika, że Most Tczewski zostanie wyremontowany w całości ze środków rządowych, ale nadal pozostanie własnością powiatu. Prace powinny ruszyć na początku przyszłego roku. Przeprawa przez rzekę ma zostać przywrócona w ciągu 3 lat - a w przyczółku powstanie Muzeum Mostów Tczewskich.

- Jest nowe rozwiązanie w postaci włączenia w tę inicjatywę Muzeum II Wojny Światowej - tutaj ma powstać oddział tej placówki. - mówił poseł Kazimierz Smoliński - Odbudowa mostu będzie finansowana przez Skarb Państwa w 100 procentach - bez wkładu własnego samorządu. Wszyscy wiemy, że samorząd nie jest w stanie partycypować w tak drogim przedsięwzięciu. Prace związane z wypracowaniem koncepcji trwały już od dłuższego czasu.

Na razie rozwiązanie nie zostało jeszcze sformalizowane.

Przypomnijmy, jesienią 2019 r. to tczewscy społecznicy i dziennikarze zainicjowali akcję #MostTczewskiJakWesterplatte. To apel do władz Polski, aby Most Tczewski potraktować w sposób specjalny, skoro istniejące przepisy nie są w stanie zapewnić efektywnego dokończenia odbudowy tego obiektu. Zaproponowali zastosowanie specustawy, dzięki której Most Tczewski mógłby zostać przejęty przez Skarb Państwa, w przyczółku mostu mogłaby powstać filia Muzeum II Wojny Światowej. Do tej pory na odbudowę wydano już ponad 70 mln zł, przy czym potrzeba jeszcze od ok. 150 do 200 mln zł, aby tę inwestycję dokończyć.

Aktualizacja:

Projekt trafił dzisiaj do Sejmu. Do tematu będziemy wracać.

 
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

 • +15

  ._gość

  16.07.2020, 10:31

  To czysty polityczny marketing, nic więcej. Specustawę stosuje się gdy druga strona nie chce współpracować , tak jak było z miastem gdańsk i westerplatte. W przypadku mostu obie strony są zgodne Co do konieczności dokończenia remontu w wariancie hist.. Grilowanie tematu specustawy nie ma sensu, Gdyż sama specustawa nie ma tu zastosowania- no chyba że chodzi o inne cele niż wyremontowanie mostu

  Odpowiedz
  IP: 91.212.xx3.xxx 
 • -1

  Ewa_gość_gość

  16.07.2020, 12:06

  Polnische folklore ...

  Należy pozostawić most zwolennikom i fanatykom PiS oraz posłowi którego Motto brzmi - jak PiS dojdzie do władzy ?! Wzmocnionemu poparciem Andrzeja Dudy , gdyż wsparcia ze strony Prezesa poseł Smoliński pewnie nie ma ?!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx9.xx1 
  +4

  Rafał_gość

  16.07.2020, 16:53

  To ty jesteś folklorem tego forum

  Deklu piszący wszędzie "Polnische folklore ..." jeśli widzę taki początek wypowiedzi pod każdym artykułem, to dalej nie czytam. Myślę, że tak ma większość czytających. To taki podpis i zapowiedź typu: "Patrzcie to ja forumowy głupek, którego nie stać na normalną rzeczową wypowiedź" To ty jesteś folklorem tego forum.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx4.xx2 
 • -5

  Rowerowy_johny_gość

  16.07.2020, 10:43

  A może by tak ogłosić ....

  .... przetarg, która partia złoży lepszą ofertę na odbudowę mostu? Oczywiście wraz z podpisaniem umowy, a mieszkańcy będą na tę partię głosować. Brzmi absurdalnie, tak, ale trochę tak to wygląda :)

  Odpowiedz
  IP: 157.25.xx0.xx6 
 • +7

  MIKE_gość

  16.07.2020, 10:51

  Po co ona piszę tą specustawę skoro nie ma na to wielkich szans i nie potrzeba stosowania takiego rozwiązania w tym przypadku? Rząd i tak wyremontuje ten most ze środków Skarb Państwa.

  Odpowiedz
  IP: 31.186.xx5.xx4 
 • +12

  Łupaszko_gość_gość

  16.07.2020, 10:52

  '' a'la long"

  Teraz wam sie podoba specustawa???? Przy westerplatte była beeeeeeee. Platforma oszustów jak chorągiewka na wietrze - przypomina mi też dzieciaki w piaskownicy. Śmieszne to bardzo :)

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx0 
 • +2

  Łupaszko_gość_gość

  16.07.2020, 10:56

  '' a'la long"

  Ta chmiel widać że już nie ogarnia.... A zachowuje sie jak by wszystkie rozumy pozjadała emerytka - do domu wnuki bawić do polityki przeterminowana już jesteś!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx0 

  Gośc_gość_gość_gość_gość_gość

  16.07.2020, 12:09

  Łupaszko ?!

  Głupcom należałoby wymyśleć trudniejszy sposób rozmnażania się! Wypociny twoje pozostawia wielu bez komentarza !!! Chyba że sam to czynisz !!!!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx9.xx1 
 • +2

  MIKE_gość

  16.07.2020, 12:35

  "Głupcom należałoby wymyśleć trudniejszy sposób rozmnażania się! Wypociny twoje pozostawia wielu bez komentarza !!! Chyba że sam to czynisz !!!!!!"

  Zmień płytę bo ta już zdarta.

  Odpowiedz
  IP: 31.186.xx5.xx4 
 • ..._gość

  16.07.2020, 13:37

  To zwolennicy usypiania starców...

  ... i zakazu polowań. Ich mentor Zygmunt Bauman po prostu wsadzał przesłuchiwanemu jądra w szufladę i zgniatał. Dzięki temu wrogowie ludu nie mogli już się rozmnażać. Widocznie chcą powrotu do tych praktyk.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
  -3

  ups_gość

  16.07.2020, 13:58

  zacznij od siebie pismaku

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx7 
 • +5

  Natenczas Wojski_gość_gość_gość

  16.07.2020, 15:47

  KO

  KO może co najwyżej złożyć projekt ustawy a nie ustawę. KONSTYTUCJA ! K O N S T Y T U CJ A !!!!

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx7.xx3 
 • +1

  uwaga..._gość

  16.07.2020, 20:01

  taka sytuacja...

  Sam Sekretarz Generalny ONZ dzwoni do naszego prezydenta celem pogratulowania wygranej, a PO chce specustawy podwazajacej powage kraju!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx0 
 • +4

  Krystyna gosć_gość_gość_gość_gość

  16.07.2020, 20:36

  Dajcie spokoj z tym mostem ile to lat mozna jedno i to samo pierdo.ic i tak nie zrobi a i tak za 5 lat znów przyjadą i będą obiecywac

  Odpowiedz
  IP: 78.20.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.