Blisko 400 młodych artystów zmierzyło się z twórczością kociewską

(fot. Martyna Link/UM Tczew)
Tczew - Blisko 400 młodych artystów zmierzyło się z twórczością kociewską
Niecałe 400 młodych artystów z trzech powiatów wzięło udział w XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego.

Imprezę rozpoczęto odśpiewaniem hymnu kociewskiego przy udziale zespołu "Besztefrantne Dziouchy" działającego przy Kole Gospodyń Wiejskich w Brzuścach.

Na wstępnie zaprezentowano projekcję krótkiego filmu z wypowiedziami autora Romana Landowskiego - poety, pisarza, wydawcy, regionalisty, który na stałe wpisał się w region całego Kociewia, a szczególnie jest kojarzony z Tczewem.

Głównym celem Festiwalu jest pielęgnowanie tożsamości regionalnej poprzez promowanie utworów twórców związanych z Kociewiem. Adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, w tym do placówek oświatowych wszystkich poziomów edukacyjnych, domów kultury i placówek wychowania pozaszkolnego. - Festiwal ma łączyć tradycję z nowymi trendami w kulturze oraz oczekiwaniami dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że jest duże zainteresowanie konkursem wśród instruktorów i animatorów kultury, co daje nam poczucie, że warto go organizować. - powiedział Janusz Landowski prezes TMZT.


- Składam podziękowania za organizację XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej. To doskonała impreza promująca kulturę Kociewia, dorobek twórczy regionalistów i piękno naszej tradycji. Wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością, gromadząc miłośników Kociewia w różnym wieku. - gratulował Adam Urban Zastępca Prezydenta Tczewa.


Na scenie zaprezentowali się wybrani laureaci XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej:

- kategoria recytacje (pięć grup wiekowych):

- Adam Ciosek - Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie, "Ślimak" wiersz Andrzeja Grzyba ze zbioru "Bajeczny ogród"

- Agata Kolaska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie, "Antoś" - wiersz , ks. Franciszka Kameckiego ze zbioru "Borowiackie językowanie"

- Bartosz Cejer - Szkoła Podstawowa nr 12 w Tczewie, Zgłoszenie indywidualne, "Jak żam dostał łostatnie łoleje" tekst Konstantego Bączkowskiego

- Zuzanna Dziedzic - Szkoła Podstawowa nr 4 w Tczewie, "Najpiękniejsza jest Wisła", wiersz Romana Landowskiego

- Eunika Sierant - Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie "O upartym wole", proza Romana Landowskiego ze zbioru "Jasna i Dersław"

W ramach festiwalu odbywa się również konkurs plastyczny, konkurs juweniliów literackich, a także prezentacje sceniczne (inscenizacje i programy słowno-muzyczne). W tej ostatniej grupie zwyciężyła młodzież z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim, która zaprezentowała spektakl zatytułowany "Kamień" - na podstawie tekstów ks. Janusza St. Pasierba, reż. Piotr Weintz.

W imprezie uczestniczyło 384 wykonawców, którzy przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem 139 opiekunów. Reprezentowanych było 53 placówki z trzech Kociewskich powiatów (tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego):


- 5 przedszkoli,

- 28 szkół podstawowych

- 13 szkół ponadpodstawowych

- 5 placówek kulturalno - oświatowych

- 2 zgłoszenia indywidualne

Zgłosiło się:

- 190 uczestników z powiatu tczewskiego

- 132 uczestników z powiatu starogardzkiego

- 62 uczestników z powiatu świeckiego

Oceniono:

- 8 młodzieńczych prac literackich

- 147 prac plastycznych

- 78 recytatorów w eliminacjach rejonowych

- 54 recytatorów w finale

- 2 programy słowno - muzyczne

- 6 inscenizacji

W drugiej części festiwalu wystąpiła Orkiestra Kameralna "Progress" pod dyr. Szymona Morusa z gościnnym udziałem Magdaleny Chmieleckiej, która zaprezentowała publiczności melodie ludowe i pieśni kociewskie.

Festiwal odbył się pod patronatem Prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego.

Głównym organizatorem i koordynatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, a współpracują z nim: Centrum Kultury i Sztuki, Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Skulteta, Fabryka Sztuk w Tczewie oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd.

Sponsorzy festiwalu: Starosta Tczewski, Prezydent Miasta Tczewa, Prezydent Miasta Starogardu Gdańskiego, Marszałek Woj. Pomorskiego, Marszałek Woj. Kujawsko-Pomorskiego.

Patronat medialny: TV TeTka Tczew, Radio Tczew, Radio Głos, Dziennik Bałtycki, Panorama Tczewa, Kurier Tczewski, Kociewski Magazyn Regionalny, Gazeta Tczewska, portal Wrota Tczewa.pl, Portal Tcz.pl

Więcej zdjęć tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  Gość_gość_gość_gość_gość

  29.11.2019, 17:03

  Dziękuję za promocje Kociewia.

  Odpowiedz
  IP: 95.40.xx4.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA