Samochód zostaw w garażu - jutro (18.09) przesiądź się na rower

Dzień bez samochodu
Tczew - Samochód zostaw w garażu - jutro (18.09) przesiądź się na rower
Już jutro (18. września) w Tczewie odbędzie się happening rowerowy związany z "Dniem bez samochodu" i Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Tego dnia organizatorzy zapraszają rowerzystów z całego Tczewa i nie tylko. Zaplanowano przejazd rowerowy ulicami miasta i mnóstwo atrakcji na bulwarze nadwiślańskim.

W tym roku, ze względu na zamknięty wiadukt przy ul. Wojska Polskiego oraz inwestycję przy dworcu PKP, zbiórka odbędzie się w innym miejscu niż zwykle. Start w samo południe z kanonki - od strony ul. Warsztatowej (dojazd od ul. Gdańskiej). Trasa przejazdu: ul. Warsztatowa, ul. Wojska Polskiego, ul. Grunwaldzka, ul. Bolesława Chrobrego, ul. Kazimierza Wielkiego, al. Kociewska, ul. Jagiellońska, ul. Władysława Jagiełły, ul. Żwirki, ul. Armii Krajowej, al. Solidarności, ul. Gdańska, ul. Jedności Narodu, al. Zwycięstwa, ul. Gdańska, wiadukt 800-lecia, ul. 1 Maja, Skwer Bohaterów Szymankowa, ul. Jana z Kolna, Bulwar Nadwiślański.

- Do udziału w przejeździe zapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Mile widziane będą grupy z tczewskich szkół. Zapraszamy osoby indywidualne i grupy zorganizowane. - zachęca Małgorzata Mykowska z Biura Promocji tczewskiego magistratu - Wiele atrakcji czeka na uczestników przejazdu na mecie na Bulwarze Nadwiślańskim. Tam realizowane będą działania w ramach projektu "PRESTO. Promocja codziennego korzystania z roweru" w ramach Programu Inteligentna Energia-Europa. Będzie okazja wykonać własną koszulkę z nadrukiem rowerowym oraz przypinkę promującą jazdę rowerem (koszulki i tzw. badziki). Planujemy pokazy jazdy ekstremalnej (rowery, rolki, deskorolki), wernisaż graffiti promującego formy aktywności w przestrzeni miejskiej (autorstwa kolektywu Marcin&Tomek z Tczewa i Sopotu), gry i zabawy animacyjne, konkursy.

REGULAMIN HAPPENINGU ROWEROWEGO:


1. Przejazd zgodnie z zasadami ruchu drogowego
2. Młodzież do 18. roku życia może wziąć udział w przejeździe pod warunkiem posiadania karty rowerowej.
3. Wszyscy uczestnicy muszą poddać się obowiązkowi rejestracji przed startem.
4. Uczestnicy zobowiązani są do przejazdu w dostarczonych przez organizatora kamizelkach odblaskowych koloru żółtego.
5. Na trasie obowiązuje zakaz ścigania się.
6. Żaden z uczestników nie może wyprzedzać pilotów w pomarańczowych kamizelkach, prowadzących kolumnę.
7. Kolumnę kończy rowerzysta w pomarańczowej kamizelce.
8. Należy jechać w zwartej kolumnie.
9. Podczas jazdy w kolumnie należy bezwzględnie przestrzegać bezpiecznej odległości między rowerami.
10. Wszyscy uczestnicy muszą bezwzględnie dostosować się do poleceń policji.
Działania te realizowane będą, gdy rowerzyści dotrą na Bulwar Nadwiślański, zaś wieczorem od 20.00 organizatorzy zapraszają rowerzystów w wieku od 14 - do 100 lat do udziału w Nocno-Terenowym Rajdzie Rowerowym ŚWIETLIK wokół Tczewa - start: Rokicka 1 (plac przed pomnikiem Jana Pawła II), godz. 20.00 (organizatorem jest Tczewska Grupa Kolarska, więcej informacji pod adresem: www.grupakolarska.pl)

Organizatorem "Europejskiego dnia bez samochodu" w Tczewie jest Urząd Miejski, z którym współpracują Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa - partner Tczewa w projekcie PRESTO, Fundacja Pokolenia, Lokalne Centrum Wolontariatu, Tczewska Grupa Kolarska, Tczewska Grupa Freeriderowa, Rugby Club Tczew, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie, Zarząd Miejski Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Tczewie, Powiatowa Komenda Policji w Tczewie, Straż Miejska, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Zakład Usług Komunalnych w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • -1

  TCZEWIAK5

  17.09.2010, 00:06

  . . .

  Ja ogólnie niewiele z samochodu korzystam więc... He mnie tylko ciekawi czy przy następnej okazji pojawi się zdjęcie Witusia na rowerze z notą +10 do lansu :D

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  _gość

  17.09.2010, 07:44

  Dzień pieszego pasażera.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +3

  tzcewianin_gość

  17.09.2010, 08:28

  .

  super impreza, tylko żeby ścieżek rowerowych było więcej :)

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx3.xx9 
 • -1

  mieczyslaw

  17.09.2010, 10:10

  Co robi oficer rowerowy w Tczewie?

  Od czasu powołania tego stanowiska nie zmieniło się nic w zakresie infrastruktury rowerowej w mieście, nie wspomnę o głośnym projekcie rowerów miejskich, który na szczęście nie wypalił, a o którym Tczew "trąbił" na całą Polskę.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  ka_gość

  17.09.2010, 11:23

  nic z tego

  Mieci, w Tczewie może coś wypalić tylko in minus. Pozdrawiam ka

  Cytuj
  IP: 79.189.xx0.xx0 
  -8

  czegewara

  17.09.2010, 13:05

  Projekt rowerów miejskich

  Mieczysław, a co stanęło na przeszkodzie realizacji przedsięwzięcia ,bo nie jestem w temacie ?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +3

  mieczyslaw

  17.09.2010, 13:44

  Dokładnie nie pamiętam/ nie wiem.

  Ale wyglądało to trochę tak, że projekt gotowy, kasa jest, ale nic się nie stało. Prawdopodobnie zbiegło się to z ogólnoświatowym kryzysem i dzięki temu można było się wycofać z projektu rakiem, bez słowa krytyki ze strony społeczności tczewskiej. Jednak podejrzewam, że projekt nie został należycie: 1--> przemyślany, 2 --> przygotowany, 3 --> nie posłuchano opinii zwykłych ludzi, którzy nie wróżyli wielkiej kariery takim rowerom, ponieważ biorąc pod uwagę infrastrukturę, kulturę jazdy kierujących pojazdami mechanicznymi oraz ilość chętnych n cudzą własność w tym mieście, dobrze że nie został on w rezultacie zrealizowany. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że niedługo po tym, powołano stanowisko "pani oficer rowerowego" i od tego momentu w kierunku poprawy życia rowerzystów nie wydarzyło się absolutnie NIC - poza konferencją, na którą wywalono 200 tys. PLN (dla porównania 50 tys. PLN z tej samej puli przeznaczono na "jakieś" akcje - podobno infrastrukturę, ale szczerze mówiąc nikt z rowerzystów nie odczuł aby za pomocą choćby złotówki cokolwiek się zmieniło na plus).

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • pierre.dzoncy

  18.09.2010, 00:46

  Albo mi się zdaje, albo ostatnio jakby widzę więcej rowerzystów, szczególnie na Wojska Polskiego (po zamknięciu wiaduktu). Może kilka osób przesiadło się na rowery z powodu tego remontu? Dziś widziałem korek od Wieży Ciśnień do Wiaduktu 800-lecia! Jakby nie patrzeć, na piechotę i rowerem będzie w tych warunkach szybciej (aż spadnie śnieg). A co do infrastruktury rowerowej - zadbajcie o parkingi i bezpieczne miejsca gdzie można zostawić rower. Wielu ludzi ma dwa kółka, ale nie korzystają na co dzień, bo zostawiając je pod sklepem albo urzędem nie ma gwarancji, że ktoś pojazdu nie ukradnie. Nie ma obaw - rowerzyści sobie poradzą - kawałek ścieżką, kawałek ulicą, przez park - ale dojadą na miejsce... jednak co z tego, skoro roweru nie można spuścić z oka i jedyne praktyczne zastosowanie to jazda dla rekreacji. Przypominam, że program PRESTO ma skłonić mieszkańców do codziennego korzystania z roweru jako środka transportu, a nawet wytyczenie ścieżek po całym mieście bez parkingów zda się psu na budę...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • _gość

  18.09.2010, 18:48

  Trochę Was tam jechało. Widziałam. Szkoda, że wyleciało mi to z głowy, bo też chętnie bym pojechała.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xxx.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA