Obligacje za 14 mln zł na budżetowy deficyt

Obligacje spełniają funkcję kredytu
Tczew - Obligacje za 14 mln zł na budżetowy deficyt
Starostwo powiatowe wyemituje obligacje komunalne na łączną kwotę 14 mln zł - papiery wartościowe mają pomóc w sfinansowaniu planowanego deficytu budżetu miasta na ten rok. Władze powiatu liczą na to, że papierami zainteresują się nie tylko banki, ale także sami mieszkańcy.

Uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu podjęli tczewscy radni powiatowi. Dlaczego starostwo zdecydowało się na emisję papierów? Ma to ułatwić sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego w 2010 roku, wynikającego w szczególności z realizacji zadań inwestycyjnych. Powiat wyemituje obligacje powiatowe na okaziciela w łącznej liczbie 14 tys. sztuk o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, na łączną kwotę 14 mln zł.

Obligacje zostaną wykupione w ośmiu seriach (pierwsza po trzech latach) z dochodów własnych Powiatu Tczewskiego według wartości nominalnej.


- Obligacje powiatowe w swej istocie spełniają funkcję kredytu, jednak są dla Powiatu bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, głównie z uwagi na swoją elastyczność. Ich emisja daje możliwość określenia takich terminów wykupu, które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu. Przeprowadzone analizy finansowe przez firmę Inwest Finance Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu wykazały, że emisja obligacji na kwotę 14 mln zł, po zachowaniu pewnych warunków, pozwala zachować płynność finansów Powiatu we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania - uważa starosta tczewski, Witold Sosnowski.

Obligacje powiatowe to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Powiat Tczewski otrzyma od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sam będzie zobowiązany do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie. Obligacje emitowane zostaną w 2010 r. w ośmiu seriach. Emisja zostanie dokonana w trybie oferty niepublicznej i zostanie skierowana do inwestorów krajowych i zagranicznych w liczbie mniejszej niż 100 osób.
Uchwała Rady Powiatu w sprawie emisji obligacji powiatowych została podjęta 24 sierpnia br. Banki mogą teraz przygotowywać oferty. Po przeprowadzeniu postępowania i wybraniu agenta emisji zostanie podpisana umowa z bankiem-agentem emisji. Uchwała upoważnia również zarząd do podjęcia decyzji o wprowadzeniu obligacji do zorganizowanego systemu obrotu, co m.in. stwarza możliwość zakupu obligacji przez mieszkańców powiatu i innych inwestorów.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • -1

  Jac_gość

  17.09.2010, 07:35

  Inwestują wreszcie w tym POWIECIE

  Widać że mają chęć i pomysły na inwestycje - wreszcie się coś dzieje. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 178.56.xx3.xx5 
 • -1

  ja pier***_gość

  17.09.2010, 10:38

  to juz sie robi załosne, ze kazdy post dotyczacy "pochwal" starostwa otrzymuje odrazu minusy :/

  Cytuj
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • -4

  C>K>M

  17.09.2010, 08:03

  Perpetum mobile

  Ludzie kupią obligację, będzie kasa, a za parę lat trzeba je będzie wykupić z %, na co środki będą pochodzić z podatków od ludzi:)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • mieczyslaw

  17.09.2010, 10:11

  CKM,

  ale nie przejmuj się, przecież właśnie o to chodzi, żeby "ciemny lud to kupił". A kadencja się skończy, więc martwił się będzie następca, a ten co długów narobi nie odpowie przed nikim i niczym.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Tczewa_mieszkaniec_gość

  17.09.2010, 10:57

  Standardowe dzaiałenie

  To że samorzady emitują obligacje to normalna rzecz na całym świecie. Bo pewnie warszawka wiekszość budżetu państwoego przejada a w miastach i powiatach dostaje się to co z tego zostanie. Jakiś trzeba to inwestować a obligacje w tym pomagają

  Odpowiedz
  IP: 91.94.xx6.xx8 
 • +1

  roza-81

  17.09.2010, 13:12

  Obligacje ok ale...

  Skoro chcą stworzyć możliwość zakupu obligacji mieszkańcom powiatu ,to czy nie lepiej byłoby zmniejszyć wartość nominalną obligacji z 1 tyś. do setek zł?(na pewno zwiększyło by to grono zainteresowanych)no i przydały by się takie proste informacje dlaczego to się opłaca i którym inwestycją łata to budżet

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • baniak_gość

  17.09.2010, 17:39

  Jak teraz nie ma pieniążków to potem będą?

  Czy potem nie będzie się po prostu wykonywać żadnych inwestycji? Czy nie będzie wykupów...

  Odpowiedz
  IP: 95.51.xxx.xx2 
 • rudy_gość

  17.09.2010, 18:16

  zbyt duży koszt tych obligacji to to nie bedzie, bo takie obligacje w dzisiejszych czasach sa oprocentowane max 6%, wiec kupisz obligacje za 1000zl, zarobisz 60 a przez ileś miesięcy (lat) kasę masz zamrożoną

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx8.xx6 
 • -4

  ProxX

  18.09.2010, 16:03

  Zakładając wykup po 3 latach powinni sprzedać je po 820-850 zł.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA