Żadne jezioro z powiatu tczewskiego nie spełnia statusu kąpieliska

Ochłody przed upałem najlepiej szukać nad jeziorem (fot. Tcz.pl)
Tczew - Żadne jezioro z powiatu tczewskiego nie spełnia statusu kąpieliska
Nowe prawo wodne obowiązujące od początku ub. roku sprawiło sporo zamieszania zarządcom kąpielisk - okazuje się, że latem na naszym terenie nie ma żadnego kąpieliska na bieżąco kontrolowanego m. in. pod względem jakości wody. W całym powiecie jedynym kontrolowanym miejscem do kąpieli jest... miejski kompleks basenów.

Zgodnie ze starymi przepisami na terenie powiatu tczewskiego jeszcze jakiś czas temu działały cztery tzw. miejsca wykorzystywane do kąpieli - wszystkie na terenie gminy Gniew - Rakowiec, Tymawa, Półwieś i Rakowiec. Były kontrolowane przez służby - chodzi m. in. o jakość wody. Tymczasem w ub. roku weszło w życie nowe Prawo Wodne. Formalnie kąpielisk nie było przez całe ub. lato - w tym roku jest podobnie:

- Zostaliśmy poinformowani przez Sanepid, że zgodnie z przepisami na terenie powiatu nie ma żadnego kąpieliska, ani tzw. miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli - mówił podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu, starosta Mirosław Augustyn.


Zakazu kąpieli formalnie nie będzie, ale w uproszczeniu - każdy będzie się kąpał na swoją odpowiedzialność, bo inspektorzy nie będą m. in. pobierać próbek do badań epidemiologicznych. Dlatego najprostszym rozwiązaniem byłoby formalne przekształcenie tych miejsc w kąpieliska - aby to spełnić na terenie służącym do plażowania, musi znaleźć się m. in. łódź ratownicza, tuba głosowa, tablica do zapisania informacji o stanie wody, środki łączności i stanowisko ratownicze na każdy metr plaży.

- Należy podkreślić, że tworzenie kąpielisk nie leży to w kompetencjach powiatu, ale muszą to zrobić gminy - podkreślał na sesji radny Waldemar Pawlusek.


Tymczasem ani gmina Tczew - na terenie której leży jezioro Damaszka i Rokickie, ani gmina Gniew - z plażami w Półwsi, Rakowcu, Pieniążkowie i Tymawie - nie podjęły działań związanych z utworzeniem kąpieliska.

-
Gminy nie chcą podejmować tych zadań, bo to wiąże się z kosztami, ale mieszkańcy i tak będą korzystać z tych miejsc. To niesie potężne zagrożenie - mówiła radna Barbara Kamińska.


Zatem na razie jedynym kąpieliskiem z badaną na bieżąco jakością wody i strzeżonym przez ratowników jest kompleks basenów Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +2

  MEVO_gość

  01.07.2019, 11:25

  Kąpielisk brak - za to jest MEVO!!!! Nie macie się kąpać tylko pedałować!!!!

  Odpowiedz
  IP: 130.193.xx2.xx6 
 • +10

  Dikembe Mutombo_gość_gość_gość

  01.07.2019, 12:48

  Polecam sprawdzić w "internetach" czym się różni Gmina Tczew od Miasta Tczewa (aka Gminy Miejskiej Tczew).

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx0 
 • +3

  Edyta_gość

  01.07.2019, 12:04

  ad vocem kompetencji

  i należy podkreślić że sanepid może nie dopuścić toalet w starej szkole w Subkowach będącej w kompetencji Pwluska.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx9 
 • +14

  jak najdalej od ludzi _gość

  01.07.2019, 12:17

  Też mi nowina.

  Czego się spodziewać po zbiornikach wodnych, w których pływają ścieki i śmieci? Wielki wkład w tą sytuacje ma każdy z nas - konsumenci. A ćwierćinteligenci, którzy jadą nad jezioro swoimi cieknącymi żurwagenami i porzucający tam tony śmieci po swoich "wiktuałach" (bo przecież nie będą sprzątać po sobie - to zadanie dla frajerów) dopełniają tylko zniszczenia. Dla świata już nie ma ratunku. Za jakiś czas wszystkie Dżeskiki i Brajanki z głodu zżerać będą swoje dzieci (małe Dżejsonki i Klarissy) i nikogo nie będzie to szokować.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +3

  Gość _gość_gość

  01.07.2019, 14:27

  Lato

  Po co ludziom zapewnić bezpieczne lato tak o nas dbają ich stać na wakacje nie których nie A basen na taką ilość mieszkańców jest miniaturowy nie idzie się kopać jeden na drugim

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx4.xx4 
 • +5

  SLIM_gość_gość_gość

  01.07.2019, 19:01

  Lato ,ciepło i pełen basen.

  Witam . Po co komu baseny w Tczewie , po co komu AQUAPARK w Tczewie ,po co komu Ratownicy WOPR w 60 tysięcznym mieście Tczewie . Bedzie sciezka rowerowa nad Wisla . Nie bedzie za to nikomu nie potrzebnego slipu wykonanego z plyt betownowych w czynie społecznym przez ratowników. Brawo,brawo,brawo!

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx5.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.