Prawo.pl: polskie przepisy ws. mobbingu powinny lepiej chronić ofiary

Mobbing, krzyk (fot. tcz.pl)
Prawo.pl: polskie przepisy ws. mobbingu powinny lepiej chronić ofiary
Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące mobbingu są niewystarczające, gdyż niedostatecznie zabezpieczają interes ofiar - ocenia Prawo.pl, powołując się na opinie ekspertów. Serwis zwraca też uwagę, że brakuje pełnej wiedzy o prawdziwej skali problemu.

Jak przypomina Prawo.pl, według Kodeksu pracy tzw. mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, które wywołują zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie pracownika lub wyeliminowanie z zespołu. Mobbingowi poświęcony jest jeden przepis w Kodeksie pracy, który zobowiązuje pracodawcę do przeciwdziałania temu zjawisku.

Serwis wyjaśnia, że według obowiązujących przepisów pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia finansowego, a pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, może dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

"Przepisy dotyczące mobbingu nie są zbyt przychylne dla jego ofiar i na pewno nie zachęcają do dochodzenia swoich praw przed sądem" - powiedział w rozmowie z Prawo.pl Mateusz Gajda, radca prawny i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Walki z Molestowaniem i Mobbingiem. Zwrócił też uwagę, że to na ofierze spoczywa obowiązek udowodnienia mobbingu i ocenił, że obowiązujące przepisy "często okazują się niewystarczające".

"Nie są zbyt odstraszające dla sprawców, nie pomagają ofiarom w dochodzeniu roszczeń, a ich nieprecyzyjność stanowi zachętę dla osób zarzucających bezpodstawnie mobbing w miejscu pracy, co generuje zupełnie niepotrzebne problemy dla pracodawców" - ocenił cytowany przez Prawo.pl Mateusz Gajda.


Według serwisu statystyki sądowe dotyczące spraw o odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z mobbingiem nie napawają optymizmem, ponieważ z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że postępowania sądowe inicjowane przez ofiary mobbingu trwają miesiącami, a zdecydowana większość kończy się niekorzystnie dla pracowników.

Prawo.pl przytacza dane z 2021 roku, kiedy w sądach rejonowych toczyło się blisko 448 spraw o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu. Sądy zakończyły wtedy 111 z nich, z czego tylko w 17 sprawach przyznały rację pracownikom.

Jak podaje serwis, nieznana jest też pełna skala problemu w polskich zakładach pracy, bo poza dostępnymi statystykami dotyczącymi m.in. prowadzonych spraw sądowych nieznana pozostaje liczba prowadzonych przez pracodawców wewnątrzzakładowych postępowań wyjaśniających ws. mobbingu. Takimi danymi nie dysponuje - według Prawo.pl - resort pracy, ani Państwowa Inspekcja Pracy, która monitoruje jedynie skargi, które do niej wpływają.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/kadry/mobbing-w-miejscu-pracy-konwencja-mop-i-polskie-prawo,516354.html

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (18)
dodaj komentarz

 • +4

  X_gość

  28.07.2022, 10:23

  W PO i wolnych mediach to standard.

  Praca za sex, uwagi odnośnie braku praworządnego postępowania podwładnych. Nawet w POwolnym sądzie jeden sędzia zgwałcił drugiego. Taki mamy klimat.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx2.xx3 
 • +4

  DOBRZE _gość

  28.07.2022, 12:37

  ŻE W PISie

  sami porządni ,qurła nepotyzm,kumoterstwo rozkradanie pieniędzy podatnika i jeszcze podwyżka dla polityków brawo uczciwe Państwo tak na marginesie puknij się w główkę pisowcu.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx2 
  +2

  X_gość

  28.07.2022, 13:11

  Rozumowanie kacapa.

  Kto nie z nami ten przeciwko nam. Najgorsza zniewaga to pisowiec. Innego wyjścia nie ma. No bo jak? Kto inny, by tak się odważy obrazić fuhrera?

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx3 
  +1

  PiS=PZPR_gość_gość

  28.07.2022, 17:41

  szczegolnie to widac w Zjednoczonej Prawicy czlonkowie partyjni wchodza Balbinie w cztery litery bez wazeliny, byc moze posada panstwowa za pieniedze podatnika znajdzie sie z komunistycznym haslem "Czy sie stoi, czy sie lezy - 15 tys. sie nalezy " albo i wiecej o tym podzielic sie moze Zero, Tymoteusz u Obajtka a takze misie Antka itd. az roi sie od kumoterstwa w Zjednoczonej Prawicywow i dla przypomnienia czlonek PiS Pieta splukiwal sie co kazdego 10-go miesiaca -:)) na prywatnym rozancu Balbiny co za hipokryzja

  Cytuj
  IP: 37.201.xx5.xx7 

  Hotel Robotniczy_gość

  28.07.2022, 17:57

  LGBT

  @ X, pisowcu co wam Balbina powiedzala "Pinokio jest nie doruszenia" a Mejza dostal pisemne osiadczenie, ze Balbina bedzie wspierala go, tylko w czym ? , co za "meskie" podejscie Balbiny, takze z naszych podatkow dostalo sie na konto Bakiewiczowi narodowcowi 1 milion zl. czyzby Balbina przezucila sie na Hardsex co za hipokryzja

  Cytuj
  IP: 37.201.xx5.xx7 
  +2

  X_gość

  28.07.2022, 18:32

  Ale z was wazony.

  PiS już na stałe zagościł w waszych pustych łbach. Jesteście ludzkimi śmieciami tak jak wasi wodzowie; sterowani przez tych, którzy podpalają świat aby zarobić.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx3 
 • +5

  xx_gość

  28.07.2022, 11:59

  prowo,bezprawia

  Prawo jest martwe, a społeczeństwo obecnie boi się prawem bronić bo to różnie bywa. Więc Mobbingowcy mają się świetnie , potrafią tak działać ,że mogą zniszczyć osobę mobbingowaną i doprowadzić do samobójstwa. W pracy dziś jest to walka o względy pracodawcy, a współpracownicy szczególnie pochodzące z wiosek pragną dominować swoją prostackim zachowaniem.Są nikim na rynku pracy ,ale mają siłę niszczyć współpracowników swoim prostactwem wyniesionym z wiochy.

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx8.xx2 
 • +3

  G_gość

  28.07.2022, 13:24

  W

  Tczew to też wioska tylko większa. I co wyprawiają w zakładach pracy ci stąd to już lepiej o tym nie pisać. Prostactwo to mało.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx1.xx2 
 • on_gość_gość_gość

  28.07.2022, 11:59

  firma arma

  tam jest mobing przez pna s i pania z.....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • +1

  Szatan_gość

  28.07.2022, 13:30

  Statystyka w sądach jest taka a nie inna nie dlatego, że ofiary są źle traktowane, a dlatego, że fałszywych oskarżeń jest obecnie więcej niż rzeczywistych przypadków faktycznego mobbingu. Ponadto nikt nie bierze pod uwagę tego, że domniemany "sprawca" mobbingu, który został fałszywie oskarżony jest skazany na ostracyzm i nie ma w tym wypadku jak dochodzić swoich praw. Zamiast udowadniać na siłę, że ktoś jest ofiarą, należy kłaść nacisk na rzetelne prowadzenie postępowania, koniecznie z poszanowaniem praw obu jego stron. Poza tym obowiązek udowodnienia mobbingu spoczywa na ofierze, bo w tym kraju obowiązuje zasada domniemania niewinności. Dlaczego w tej kwestii miałoby być inaczej? Dopiero wtedy sypnęła by się lawina fałszywych pozwów.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +1

  U_gość_gość

  28.07.2022, 20:54

  Podwładny nigdy nie molestuje przełożonego .

  Odpowiedz
  IP: 77.112.xx6.xx5 
 • +1

  xx_gość

  28.07.2022, 21:00

  TYMOTEUSZ u OBAJTKA

  "szczegolnie to widac w Zjednoczonej Prawicy czlonkowie partyjni wchodza Balbinie w cztery litery bez wazeliny, byc moze posada panstwowa za pieniedze podatnika znajdzie sie z komunistycznym haslem "Czy sie stoi, czy sie lezy - 15 tys. sie nalezy " albo i wiecej o tym podzielic sie moze Zero, Tymoteusz u Obajtka a takze misie Antka itd. az roi sie od kumoterstwa w Zjednoczonej Prawicywow i dla przypomnienia czlonek PiS Pieta splukiwal sie co kazdego 10-go miesiaca -:)) na prywatnym rozancu Balbiny co za hipokryzja"

  KIM TEN Tybeteusz może być u Obajtka chyba kapelanem bez sutanny, Z KSIĘDZA ZROBIĄ EKSPERTA ORLENU .SZOK!!

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx8.xx2 
 • +3

  EkO_gość

  29.07.2022, 07:00

  Ogarnijcie się!

  Artykuł jest nawiązaniem do poważnego problemu. Można by rzec choroby naszych czasów-mobbingu. A wy już o PiSie i Platformie. Na każdym kroku wieczne waśnie. Nie dostrzegacie, że macie ze sobą problem. Staliście się ofiarą massmediów. Wyprano wam mózgi. A co do sedna sprawy, czyli mobbingu to jest to olbrzymi problem. Chyba każdy się już z tym spotkał. Nie ważne, czy to korpo, prywaciarz, czy państwówka. Wszędzie dochodzi do wymuszania pewnych postaw u pracowników, co jest niedopuszczalne. Póki co, nie ma przepisów, które chroniłyby ofiary. Do mobbingu podchodzi się z lekceważeniem.

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • +1

  x_gość

  31.07.2022, 15:10

  mobbing lekceważony

  to prawda nie tylko pracodawca stosuje mobbing bezpośredni on zleca innym współpracownikom mobbing na osobie ,która nie może obronić się od chamstwa ,podżegania i niszczenia psychiki pracownika . To jest metoda działania pracodawcy ,sam nie pokazuje tego ,natomiast napuszcza pracowników by użyli mobbingu. Co za przeklęte czasy,a szczególnie w tych marnych firmach,gdzie przewaga jest pracowników pochodzących z wiochy (LISEWO, )

  Cytuj
  IP: 79.163.xx8.xx2 
 • +1

  Wojtek _gość

  29.07.2022, 21:48

  Problem

  Gdzie zgłosić mobbing ?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx2.xx4 
 • Gość _gość

  31.07.2022, 03:00

  Komórka

  Nagrywać sytuacje telefonem komórkowym wtedy się wygra sprawę o mobbing, czy molestowanie. Twardy dowód. Nagrywać i jeszcze raz Nagrywać takich cwaniaczków.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx9 
 • +1

  Jmmm_gość

  01.08.2022, 08:43

  "to prawda nie tylko pracodawca stosuje mobbing bezpośredni on zleca innym współpracownikom mobbing na osobie ,która nie może obronić się od chamstwa ,podżegania i niszczenia psychiki pracownika . To jest metoda działania pracodawcy ,sam nie pokazuje tego ,natomiast napuszcza pracowników by użyli mobbingu. Co za przeklęte czasy,a szczególnie w tych marnych firmach,gdzie przewaga jest pracowników pochodzących z wiochy (LISEWO, )"

  Okreslenie...Pracownik z wiochy....Ty to dopiero byś mobbingowal jakbyś szefem zostal

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +1

  Gość _gość

  01.08.2022, 09:59

  Pracodawca

  Jeśli pracodawcą zleca innym pracownikom mobbing na kimś, a jest to często stosowany sposób. To robi to po to żeby chronić siebie( on o niczym nie wiedział) a winny jest ten kto to robi. I wychodzi na to że ci którzy na zlecenie szefa mobbuja dają się wykorzystywać. Coś im tam za to ciśnie...I tyle

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA