Jan Kulas ostro o decyzji konserwatora. "Powinien stanąć przed sądem!"

Tczewski radny powiatowy i kandydat do Sejmu w niedzielnych wyborach, Jan Kulas (KO), zabrał głos w sprawie wstrzymania prac na Moście Tczewskim. "Konserwator? Nazywając rzeczy po imieniu, powinien stanąć przed sądem! Za swoje czyny trzeba odpowiadać." - pisze Jan Kulas.

Przypomnimy, 30 września wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku wstrzymał rozbiórkę Mostu Tczewskiego, który ma zostać odbudowany w kształcie sprzed zniszczeń wojennych. Jego zdaniem demontowana powojenna konstrukcja to "unikatowe i prawdopodobnie jedyne zachowane w Europie przęsła mostowe tego typu (w ciągu kilkunastu godzin społecznikom udało się odnaleźć inne przęsło ESTB na Podlasiu, ale to nie przekonało konserwatora). Tczewski obiekt jest w całości wpisany do rejestru zabytków, jednak wcześniejsza decyzja konserwatora pozwalała na zezłomowanie dwóch przęseł ESTB. Wykonawca robót miał zabezpieczyć ponad 26-metrowy fragment przęsła - i wyeksponować go w pobliżu mostu, bądź w jednostce muzealnej. Fragment miał trafić do Politechniki. Od tygodnia prace na moście stoją, a każdy dzień przestoju to olbrzymie straty finansowe, a nawet możliwość katastrofy budowanej. Starostwo Powiatowe w Tczewie odwołało się od decyzji konserwatora zabytków. Także społecznicy zrzeszeni w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte apelują w specjalnym liście do ministra kultury - aby zezwolił na kontynuowanie prac. Do zmiany decyzji usiłuje także przekonać decydentów tczewski poseł PiS - Kazimierz Smoliński, który w tej sprawie spotkał się m. in. z Generalną Konserwator Zabytów Magdaleną Gawin, Pomorskim Konserwatorem Zabytków - Igorem Strzokiem, przedstawicielami resortu kultury i władzami starostwa. Na razie jednak nie udało się wypracować wyjścia z tego impasu.

Teraz głos w dyskusji dotyczącej przyszłości mostu zabrał Jan Kulas (KO), który wysłał do mediów specjalne oświadczenie dotyczące wstrzymania robót budowalnych na Moście Tczewskim:

- Zabieram głos w sprawie Mostu Tczewskiego z powodów merytorycznych i moralnych. Jako pierwszy poseł w Tczewa działałem skutecznie na jego korzyść. Nie dajmy się zwieść politykom robiącym sobie zdjęcia na tle Mostu w przededniu wyborów parlamentarnych. Niestety, rządy PiS ws. Mostu zmarnowały ostatnie 4 lata. Mostu Tczewskiego nie ma też w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok, którą rząd złożył w Sejmie!? Most Tczewski ma kapitalne uniwersalne znaczenie historyczne i realny wymiar komunikacyjny drogi powiatowej. Most jest wielkim symbolem Tczewa. Najlepiej symbolizował to znaczek Poczty Polskiej - na 750-lecie miasta. Zabieram głos w sprawie Mostu Tczewskiego od wielu lat. W ostatnich 3-4 latach działania na rzecz Mostu Tczewskiego były wielce pozorowane. Politycy opcji rządzącej często lubili się tutaj fotografować. Teraz dołączają kandydaci na posłów z innych miast i z różnych opcji politycznych, często o znanych telewizyjnych nazwiskach. Nie dajmy się zwieść tej spektakularnej grze pozorów. Mówię o tym z przekonaniem i w oparciu o fakty. Dotychczasowe środki finansowe na remont Tczewskiego Mostu zostały zagwarantowane za rządu PO-PSL. Wielokrotnie występowałem w tej kwestii. Mój głos był tym bardziej istotny, iż byłem członkiem Komisji Finansów Publicznych. Wielu posłów lubi postulować, ale decyzje budżetowe zapadają w Komisji Finansów Publicznych z udziałem przedstawicieli rządu. Wsparcie społeczne jest zawsze ważne i potrzebne. Dlatego popieram inicjatywę społeczną "Most Tczewski jak Westerplatte". O przejęciu Mostu przez rząd mówi się od wielu lat, ale ostatnie lata w dużym stopniu zostały zmarnowane. Kierunek działań, aby stworzyć Odział Muzeum II Wojny Światowej zasługuje na poparcie. Przypomnijmy, że to w Tczewie padły pierwsze "strzały" (ściślej spadły bomby lotnicze na Most i miasto) dnia 1 września 1939 roku o godz. 4 34. Obecne działania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie zahamowania prac na Moście Tczewskim drogo kosztują i grożą katastrofą budowlaną. Przy okazji, niech telewizyjni politycy pofatygują się w tej sprawie do Starostwa Tczewskiego. Konserwator podlega władzom państwowym. Dlatego zapytuję, gdzie są obecni posłowie obozu rządowego i co robi właściwy w tej materii minister kultury? A Konserwator?, nazywając rzeczy po imieniu, powinien stanąć przed sądem! Za swoje czyny trzeba odpowiadać.
Chcesz przyspieszyć remont Mostu Tczewskiego i stworzyć tu część Muzeum II Wojny Światowej?

W akcję może włączyć się każdy z Was. Wystarczy podpisać petycję, którą przekażemy decydentom. Link do petycji można znaleźć tutaj.

Zachęcamy do wrzucania na swoje profile na portalach społecznościowych krótkich filmików opatrzonych hasztagiem - #MostTczewskiJakWesterplatte.

Jak możesz pomóc w akcji?

- najważniejsze: podpisz petycję na stronie www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl

- pomóż nagłośnić naszą akcję, tak aby dotarła nie tylko do tczewian

- nagraj krótki filmik i opublikuj go na swojej tablicy najlepiej publicznie. Proponowana treść: "Most Tczewski - to tu 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Skarb Państwa przejął Westerplatte, apeluję do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego. Podpisz petycję! Most Tczewski jak Westerplatte!"

- w opisie filmiku koniecznie podlinkuj adres petycji oraz wklej nasz hasztag, czyli #MostTczewskiJakWesterplatte

- alternatywnie zamiast filmiku opublikuj swoje zdjęcie np. z kartką, na której umieść hasztag #MostTczewskiJakWesterplatte!


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • +3

  Łupaszko_gość_gość

  10.10.2019, 13:18

  '' a'la long"

  Kulas, a Ty w ogóle znasz tą ustawe o zabytkach, że sie tak mądrujesz? Idz do Neumana (chyba niemiec :) te swoje filozowie przedstawiac on ciebie wysłucha :) Buhahaha

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx3 
 • +6

  Koleżanka_gość_gość

  10.10.2019, 13:40

  Ale ty masz dużo czasu na wypisywanie bredni. Czyżby zwolnienie lekarskie?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
  +7

  Tczewianin __gość

  10.10.2019, 13:42

  A ty Łupaszko żyjesz za 500+,

  że nie masz nic do roboty i komentujesz wszystkie wypowiedzi.?Sądząc po poziomie wypowiedzi dla ciebie PAN KULAS I PAN NEUMANN.A teraz zajmij się czymś pożytecznym np;idź posprzątać las itp.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx3.xx9 
  +5

  500+ i _gość

  10.10.2019, 17:56

  MOPS powinien zainteresować się tobą bo objadasz ciężko pracujących ludzi na chleb

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx8 
  +5

  fex_gość

  10.10.2019, 19:26

  łupaszko to lokalny półmózg

  coś między między meduzą a deską sedesową

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
  +6

  Beka z_gość

  10.10.2019, 20:59

  PO

  http://www.youtube.com/watch?v=4SGp-t0kYFM

  Cytuj
  IP: 102.176.xx0.xx2 
 • +20

  Staszek_gość

  10.10.2019, 14:17

  bez tematu

  Janie gdzie byłeś tyle lat jak most stał nieczynny , no gdzie....synek był w bojówce PO< mieszał w kraju , buntował Polaków. Tak tylko robią ludzie inspirowani mocami ciemności. Ludzie dobrzy niosą pokój i stabilizację .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +30

  abc_gość

  10.10.2019, 15:01

  "A Konserwator?, nazywając rzeczy po imieniu, powinien stanąć przed sądem! Za swoje czyny trzeba odpowiadać." W takim razie rozumiem, że pan radny posiada wiedzę o przestępstwie popełnionym przez konserwatora i złoży stosowne zawiadomienie do prokuratury? W końcu tak poważnego człowieka nie posądzałbym o pustosłowie.

  Odpowiedz
  IP: 193.243.xx3.xx2 
 • +1

  Ups _gość

  10.10.2019, 17:47

  Zapewno konserwator jest pro pisowski, poza tym został wywołany skandal a partia PiS zostala pociągnieta za uszy , wiemy wszyscy jaka była zagrywka partii PiS o Westerplatte a tu oddadzą "TczewskiMostJAKWesterplatte" dobre

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx8 
 • -5

  :)_gość

  10.10.2019, 18:29

  :)

  Sławek to dzban, w moim sercu tylko Jan!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx2 
 • +13

  peda-gożka_gość

  10.10.2019, 18:39

  przed oblicze Temidy

  panie Janie przed sądem za Poradnię Pedagogiczną powinien stanąć ktoś inny / pan i ja i jeszcze parę osób wie kto /

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx5 
 • -4

  :)_gość

  10.10.2019, 20:16

  :)

  Sprawa badana i wyjaśniona. NIGDY nie było zarzutów. Odgrzewany kotlet sprzed 10 lat.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx2 
 • +9

  ALeks_gość

  10.10.2019, 20:50

  Głosujcie po**by.

  Głosujcie po**by.

  Odpowiedz
  IP: 5.174.xx3.xx2 
 • +15

  mieszkaniec_gość_gość

  10.10.2019, 21:18

  że co?

  "Jako pierwszy poseł w Tczewa działałem skutecznie na jego korzyść." - czy że co zrobił?? Bo ten moment chyba przespałem... co takiego Jan zrobił, ktoś wie??

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +3

  xyz_gość

  11.10.2019, 22:12

  Kabareciarz

  Szkoda, że Kulas taki męczący, bo nawet w kabarecie go nie przyjmą... Do posłowania się nie nadaje, w pracy się straszliwie męczy, skoro znowu do Sejmu z wszystkich sił dąży, że nawet sobie darmową reklamówkę przedwyborczą w tle mostu załatwił, i jeszcze z tymi swoim JA-poseł, JA-zrobiłem, JA-załatwiłem nawet do kabaretu się nawet nie nada. Może emerytura wystarczy? Ile poseł zrobił dla miasta i mostu, widać gołymi oczyma. Ile interpelacji złożył przy pustej sali nocą, też żeśmy widzieli. Męczące wypociny Kulas wygłaszał przy pustej sali albo słał listy. Komedia. Słowem, daj pan spokój, bo dość już mamy pana i pana kolegów. Litości!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.