Jaka będzie powiatowa edukacja? Rada przegłosowała uchwały zamiarowe

Na styczniowej sesji głosowano uchwały zamiarowe ws. zmian w edukacji (fot. tcz.pl)
Tczew - Jaka będzie powiatowa edukacja? Rada przegłosowała uchwały zamiarowe
Od przełomu roku olbrzymie emocje budzi temat zmian w edukacji ponadpodstawowej. Temat trafił na styczniowe obrady Rady Powiatu. Żeby móc wprowadzić zmiany w życie już od najbliższego nowego roku, trzeba było podjąć stosowane uchwały zamiarowe dotyczące planowanych przekształceń. Po konsultacjach ze środowiskami szkolnymi starostwo zmieniło pierwotny kształt uchwał. Co ma się zmienić w szkołach nadzorowanych przez powiat?

O planowanych zmianach w edukacji informowaliśmy tutaj - Gorąca dyskusja o zamiarze likwidacji dwóch szkół. Urzędnicy uspokajają, że zwolnień nie będzie i tu - Jakie szkoły ponadpodstawowe będą działały w powiecie? Urzędnicy przedstawili propozycje zmian . Temat budził olbrzymie emocje na początku roku. Kolejny rok szkolny nie będzie łatwy zarówno dla organów prowadzących, jak i szkół ponadpodstawowych. Wszystko z powodu wdrażanej rządowej reformy systemu edukacji. Do placówek trafią podwójne roczniki - uczniowie trzecich klas wygaszanych gimnazjów - i młodzież z ósmych klas zreformowanych podstawówek. To nie jedyny problem szkół - za kilka lat czeka je bowiem prawdziwy dołek demograficzny, którego kulminacja ma nastąpić koło 2024 roku - wtedy część klas w szkołach ponadgimnazjalnych ma świecić pustkami - a ich utrzymywanie ma kosztować samorządy krocie. Dlatego urzędnicy szukają sposobu na wyjście z sytuacji. Były różne pomysły - m. in. łączenie placówek - ale po konsultacjach ze środowiskami szkolnymi wykrystalizował się ostateczny kształt zmian w powiatowej edukacji.

Urzędnicy podkreślają, że zmian wymagają szkoły ponadpodstawowe działające w Tczewie - wykazał to zlecony jeszcze przez poprzedni zarząd audyt, którego dokonała specjalistyczna firma. Największym wyzwaniem - jest pomieszczenie uczniów z dwóch roczników jednocześnie - którzy już od września trafią do klas pierwszych.

- Uczniowie nie pomieszczą się w tych budynkach. Kolejna kulminacja czeka nas w latach 2022/23. Jeśli niczego nie zrobimy, młodzież będzie musiała przyzwyczaić się do nauki w systemie dwuzmianowym - a niewykluczone, że nawet w soboty. - tłumaczył niedawno dziennikarzom starosta, Mirosław Augustyn - Później z kolei czeka nas niż. Szkolnictwo musi się na to nastawić.


Co zakłada najnowsza - ostateczna - propozycja? Po licznych konsultacjach zaproponowano ostateczne rozwiązanie. To stworzenie Zespołu Szkół Branżowych, który miałby działać na bazie Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich. W skład placówki ma wchodzić Branżowa Szkoła I Stopnia oraz Branżowa Szkoła II Stopnia, a także Liceum dla Dorosłych. Młodzież, która rozpoczęła naukę, ma dokończyć ją, w swoim środowisku.

Na styczniowej sesji tematem zajęli się radni powiatowi. Nie zabrakło dyskusji. Radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu odnośnie uchwał dotyczących likwidacji branżowej szkoły pierwszego stopnia nr 1 (ZST) i nr 3 (ZSBiO)

- Chcemy symetrii - aby uczniowie ze wszystkich szkół w swoich placówkach dokończyli naukę - by nie wyrywać ich z korzeniami. - mówiła Barbara Kamińska (PiS) - Nie uciekniemy od problemu. Na dzień dzisiejszy - to zachowanie, żeby nie było chaosu w szkołach - ale w ciągu dwóch lat zderzymy się ze ścianą. - podkreślał z kolei Waldemar Pawlusek.(PO)
.

Urzędnicy podkreślają, że młodzież będzie kontynuować naukę w swoim środowisku w przekształcanych szkołach. W czasie przerwy w obradach komisja oświaty przygotowała jeszcze poprawki do przygotowanych projektów uchwał. Gabriela Makać,(PnP) szefowa komisji mówiła:

- Wszyscy uczniowie likwidowanej szkoły będą mieli możliwość kontynuowania nauki w klasie technikum nr 2 wchodzącego w skład planowanego Zespołu Szkół Branżowych w Tczewie.

Ostatecznie pakiet uchwał zamiarowych został przyjęty. Całość komentowała Barbara Kamińska z PiS.

- Wyrażam zadowolenie, że nastąpiła znacząca refleksja zarządu. Dziękuję głównie panu staroście, że wysłuchaliście państwo głosów środowiska. - mówiła Barbara Kamińska - Brak wcześniejszej dyskusji i rozmów zaowocował pewnym zamieszaniem. Dziękujemy, że merytoryczna refleksja zastąpiła. Potrzebny jest czas i współpraca
.

Waldemar Pawlusek dodawał:

- Mam nadzieję, że będzie wsparcie dla tych zmian ze strony kuratorium.

Po przegłosowaniu uchwał zamiarowych, właściwe uchwały muszą być przegłosowane najpóźniej na lutowej sesji. Na przekształcenia musi wyrazić zgodę kuratorium, zarząd powiatu, rada i kuratorium.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • -2

  Iza bez cycka_gość

  18.01.2019, 14:36

  Powinno się więcej w szkole mówić o seksie. To jest najważniejsze. I unia daje na to pieniądze.

  Odpowiedz
  IP: 158.181.xx9.xx2 
 • +4

  Zmielony Dżony_gość

  18.01.2019, 15:44

  jak czujesz taka potrzebę to ja mogę Ci co nieco poopowiadać i Cię trochę podszkolić ;) cos tam wiem w temacie :) jak mi za to załatwisz jeszcze jakaś kasę z unii, to tym lepiej

  Cytuj
  IP: 178.183.xx4.xx5 
 • +12

  Mumio_gość

  18.01.2019, 15:49

  Fajnie, że choć na poziomie samorządowym ludzie potrafią się dogadać i kulturalnie rozmawiać

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx1 
 • Ja_gość

  19.01.2019, 10:46

  Edukacja

  Zamknac szkoly.Jest tv 1 i 2 bardzo pouczajaca,jest kosciol wnoszacy przygotowanie do zycia w rodzinie na ,temat seksu kazdego uswiadomi,najlepiej osobiscie.z matma tez nie bedzie problemu.kazdy nauczy sie liczyc,zeby z wysokiej sredniej krajowej ,po podwyzkach przezyc do tzw.pierwszego.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xxx 
 • +7

  123_gość

  19.01.2019, 15:26

  Religia

  Wyprowadzić religię ze szkół i zrobi się więcej czasu i więcej sal lekcyjnych.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx3 
 • -7

  Lewak_gość

  19.01.2019, 21:16

  W to miejsce wprowadzić lekcje z gender i homoseksualizmu. Niech dzieci wiedzą jak to jest walić w kakao lub lizać rowa.

  Cytuj
  IP: 31.45.xx2.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.