Gorąca dyskusja o zamiarze likwidacji dwóch szkół. Urzędnicy uspokajają, że zwolnień nie będzie

Spotkanie w starostwie przebiegło w gorące atmosferze (fot. Tcz.pl)
Tczew - Gorąca dyskusja o zamiarze likwidacji dwóch szkół. Urzędnicy uspokajają, że zwolnień nie będzie

zobacz galerię zdjęć: 3
Tczewskie Starostwo Powiatowe stanęło przed koniecznością organizacji procesu kształcenia w nowej rzeczywistości szkolnej wynikającej z reformy oświaty i zbliżającego się około 2024 roku niżu demograficznego. Jednym z pomysłów ma być likwidacja Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych - uczniowie technikum mają w przyszłości trafić do Zespołu Szkół Ekonomicznych, zaś zawodówki, kontynuować kształcenie pod egidą Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich, które miałoby przejąć mienie ZSBiO. Podobna sytuacja ma dotyczyć Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Pelplinie, który ma zostać włączony w struktury placówki w Tczewie. Projekt uchwały - jak się można domyślić - nie budzi entuzjazmu szkolnej społeczności zarówno ZSBiO, jak i szkoły z Pelplina. Starostwo jednak uspokaja, że projekty uchwał to uchwały zamiarowe, a jeśli zmiany wejdą w życie, nie będą powodowały zwolnień. Według zapewnień urzędników o swoje stanowiska muszą obawiać jedynie dyrektorzy placówek.

Kolejny rok szkolny nie będzie łatwy zarówno dla organów prowadzących, jak i szkół ponadpodstawowych. Wszystko z powodu wdrażanej rządowej reformy systemu edukacji. Do placówek trafią podwójne roczniki - uczniowie trzecich klas wygaszanych gimnazjów - i młodzież z ósmych klas zreformowanych podstawówek. To nie jedyny problem szkół - za kilka lat czeka je bowiem prawdziwy dołek demograficzny, którego kulminacja ma nastąpić koło 2024 roku - wtedy część klas w szkołach ponadgimnazjalnych ma świecić pustkami - a ich utrzymywanie ma kosztować samorządy krocie. W tczewskim Starostwie Powiatowym, który jest organem prowadzącym dla szkół ponadpodstawowych zapowiadano dyskusję o zmianach, jakie czekają uczniów i nauczycieli. Specjalistycznej firmie zlecono również przygotowanie raportu, zawierającego kierunki zmian w powiatowej edukacji. Jedną z nich są przekształcenia w Zespole Szkół i Odzieżowych. W sieci pojawił się projekt przygotowanej przez urzędników uchwały zamiarowej - wynika z niej, że z nowym rokiem szkolnym miałaby nastąpić likwidacja Technikum nr 3 - wchodzącego w skład ZSBiO (uczniowie mieliby zapewnioną możliwość kontynuowania nauki w Technikum nr 4, działającym przy Zespole Szkół Ekonomicznych) - oraz likwidacja -Branżowej Szkoły Zawodowej 1. stopnia nr 3 (uczniowie mogliby kontynuować w Zespole Szkół Rzemieślnicznych i Kupieckich, kształcąc się w tych samych zawodach - i kontynuując umowy o pracę u tych samych pracodawców). Jeśli uchwała zostałaby przyjęta, z dniem 1 września nastąpiłoby rozwiązanie ZSBiO - a całość budynków stałaby się mieniem Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich - uczniowie nadal korzystaliby z tej samej bazy. Kolejna zmiana dotyczyłaby Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Pelplinie - jak podkreślają urzędnicy - byłaby to likwidacja na papierze - szkoła pracowałaby nadal - ale w strukturach Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie. Jak wyjaśniają urzędnicy - w przypadku obu szkół trzeba użyć sformułowania - likwidacja - a nie przekształcenie - bo w obu placówkach istnieją identyczne typy szkół, które nie mogą się dublować (nie można włączyć do zespołu np. dwóch podstawówek). Z kolei o połączeniu byłaby mowa w przypadku II Liceum Ogólnokształcącego - które miałoby być włączone w struktury Zespołu Szkół Ekonomicznych.

- W Starostwie Powiatowym zostały podjęte prace analityczne, mające na celu prawidłową organizację procesu kształcenia w nowej rzeczywistości szkolnej wynikającej z reformy oświaty - czytamy w uzasadnieniu uchwały - Pod uwagę wzięto czynniki, które są kluczowymi dla właściwej realizacji zadań oświatowych - dostępną bazę lokalową i jej efektywne wykorzystanie, dostępną kadrę pedagogiczną (w tym minimalizację ew. braków kadrowych, szczególnie w zakresie nauki przedmiotów zawodowych), katalog zawodów istotnych dla gospodarki regionu i subregionu, utrzymanie wysokiego poziomu nauczania, zapewnienie odpowiedniego poziomu finansowania.

Projekt uchwały - i idące za nim skutki - nie podoba się szkolnej społeczności:


- Jest to dla nas ogromne zaskoczenie. Jest nam bardzo przykro, nie zgadzamy się z takim pomysłem. W poniedziałek odbędzie się specjalne zebranie Rady Pedagogicznej - w celu ustalenia i podjęcia właściwych działań. Zamierzamy walczyć o dobrą i długą przyszłość naszej szkoły. Mamy nadzieję i liczymy na poparcie uczniów, rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły. - informowało ZSBiO na swoim fanpagu


W sylwestrowe przedpołudnie w Starostwie Powiatowym zwołano specjalną konferencję, na której dziennikarzom miały zostać kierunki i powody zmian. Całość przebiegła w bardzo gorącej atmosferze, bo w spotkaniu wzięła też udział duża grupa nauczycieli i rodziców obu szkół, których ma dotyczyć przekształcenie.

- Mamy 45 lat tradycji, otrzymujemy medale, mamy wielu specjalistów. To, że nie mamy takiej bazy lokalowej - za to można obwiniać starostwo, że inwestuje tylko w Tczew - mówili przedstawiciele placówki z Pelplina, dodając, że szkoła w Tczewie generuje znacznie większe koszta.


Z kolei przedstawiciele ZSBiO podkreślali, że zostaną przekreślone tradycje szkoły - zniknie patron i sztandar - a nauczyciele obawiali się, czy znajdą prace w nowych strukturach.

- Z każdym z nauczycieli zostanie rozwiązany stosunek pracy. Szkoła, która przejmie naszych uczniów nie będzie musiała przejąć nauczycieli - mówiła Anna Serafin, nauczycielka historii w ZSBiO.

Starosta tczewski Mirosław Augustyn uspokajał atmosferę:

- To są uchwały zamiarowe, które otworzą drogę do dyskusji z radnymi, społecznością szkolną. - z kolei wicestarosta Piotr Cymanowski dodawał - W przypadku szkoły w Pelplinie chcemy likwidacji różnych standardów - młodzież ma mieć dostęp do dobrego zaplecza, basenu, dodatkowych form terapii - które są dostępne w Tczewie - np. dogoterapii. Chcemy iść w kierunku wyrównywania standardów - chcemy zatem utworzyć ośrodek podobny do tego, jaki funkcjonuje w Wejherowie, z filią w Rumi.


Starostowie zarzekali się, że nawet jeśli całość dojdzie do skutku, to nie ma mowy o utracie pracy - zarówno przez kadrę pedagogiczną - jak i personel administracyjno-techniczny. Zdaniem urzędników - mowa ma być jedynie o likwidacji stanowisk dyrektorskich w obu placówkach. Urzędnicy zapewniali, że zyska młodzież - w przypadku placówki z Pelplina - dzieci będą miały dostęp do infrastruktury Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych - m. in. basenu. Dzieci będą nadal uczyły się w Pelplinie. Nie ma też dochodzić do mieszania klas - uczniowie mają pozostać w dotychczasowych środowiskach.

- Nie zamykamy żadnych budynków - dodaje Cymanowski - W kolejnym roku szkolnym będzie podwójny nabór do szkół średnich. Naszym zamiarem jest usprawnienie pracy uczniów i nauczycieli. Reorganizując naszą sieć szkół, unikniemy sytuacji, w której od roku szkolnego 2019/2020 placówki będą pracować dwuzmianowo, nawet do godziny 20. Z kolei niż demograficzny będzie dotyczył wszystkich - i dotknie wszystkie szkoły po 2024 roku. Trzeba działać.


Mimo wyjaśnień urzędników, jeszcze na spotkaniu w starostwie rodzice i nauczyciele rozpoczęli zbiórkę pod petycją, która ma wyrazić sprzeciw wobec planowanych zmian. Aby te weszły w życie, najpierw musi przyjąć je w drodze uchwały Rada Powiatu. Całość będzie wymagała też przyjęcia kolejnych uchwał - już o rzeczywistym wprowadzeniu zmian. Uchwały zamiarowe mają być głosowane na styczniowej sesji.


Dodajmy, że powiat tczewski dopłaca do oświaty około 8 mln zł rocznie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (39)
dodaj komentarz

 • +21

  Gosc_gość_gość

  31.12.2018, 16:19

  Jak dojdzie do skutku to można jedynie współczuć dzieciakom z ekonomika.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx4.xx7 
 • +34

  B532_gość

  31.12.2018, 16:46

  ...

  Dokładnie. Nie dość, że o miejsca w szkole będą się starać jednocześnie dwa roczniki (VIII klasa podstawówki i III gimnazjum), to jeszcze przeniosą tam uczniów z ZSBiO. Jak oni się tam wszyscy pomieszczą? Kto normalny likwiduje szkołę przed podwójnym naborem? Oszczędzanie na edukacji to skandal!

  Cytuj
  IP: 5.173.xx4.xxx 
 • +12

  B532_gość_gość

  31.12.2018, 16:27

  #ratujmyZSBiO

  1) W piśmie nadesłanym do szkoły czytamy, że: "W Starostwie Powiatowym w Tczewie zostały podjęte prace analityczne mające na celu prawidłową organizację procesu kształcenia (...)". Chcielibyśmy się dowiedzieć kto dokładnie odpowiada za dokonaną analizę (w naszym odczuciu krzywdzącą!), a także, które z wymienionych w piśmie czynników zaważyły na takiej, a nie innej decyzji Naczelnika Wydziału Edukacji. Ponadto, jako członkowie społeczności szkolnej chcielibyśmy się dowiedzieć dlaczego pominięto zdanie dyrekcji szkoły, a także samorządu uczniowskiego podczas prac przygotowujących projekt. 2) Czy powiatowi rajcy nie uważają decyzji o przeniesieniu oddziałów Technikum Nr 3, które do tej pory wchodziły w skład naszej szkoły do Zespołu Szkół Ekonomicznych za szkodliwą? I to nie tylko dla uczniów ZSBiO, lecz także ZSE? Wszak w przyszłym roku szkolnym obiektowi znajdującemu się przy ul. Gdańskiej grozi przeludnienie. 3) Czemu miał służyć organizowany w Naszej (!) szkole Festiwal Kariery, na którym to przedstawiano AKTUALNĄ ofertę programową ZSBiO, a także zachęcano zaproszonych gości z gimnazjów i szkół podstawowych do kontynuacji edukacji w murach Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie? 4) Czy decyzja o zamknięciu szkoły z tak wielkimi tradycjami nie była przypadkiem spowodowana katastrofalną sytuacją finansową panującą w Starostwie Tczewskim? Jeśli tak, to winnymi sytuacji panującej w starostwie nie są przecież uczniowie, gdyż to nie oni dysponowali publicznymi pieniędzmi! Czyż szukanie oszczędności w edukacji nie okaże się krokiem wstecz dla całego regionu? 5) Rok temu, podczas Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich, który miał miejsce w naszej szkole wielu ówczesnych samorządowców podkreślało jak ważną rolę pełni Nasza szkoła, a także jak ważne jest kontynuowanie jej tradycji. Czy nie uważają Państwo, że nasza placówka stała się elementem gry politycznej i została w pewien sposób oszukana na potrzeby niedawnej kampanii wyborczej? Sprawą chcielibyśmy zainteresować całą lokalną społeczność, absolwentów szkoły, a także wszystkich tych, którym los ZSBiO nie jest obojętny. Zapraszamy do dyskusji!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx4.xxx 
 • +7

  gość_gość

  01.01.2019, 20:04

  Faktycznie nie pojmuję. Nie znam się na edukacji ale na pierwszy rzut oka skoro budynki są zachowane, kadra niezwolniona to jakie to oszczędności ??????????????

  Cytuj
  IP: 83.23.xx5.xx4 
 • +20

  Nie jestem pis_gość

  31.12.2018, 16:29

  Ale

  Dużo by mówić o ostatniej kadencji pisu, ale teraz mamy jeszcze większe kolezenstwo i zapowiada się większy syf, a to dopiero początek... Faktycznie, mądry Polak po szkodzie

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx0 
 • +19

  Tcz_gość

  31.12.2018, 16:34

  Wice

  Oglądając na żywo relacje na fb miało się wrażenie, że jest Pan bardzo niemiły

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx0 
 • +20

  Aga_gość_gość

  31.12.2018, 16:44

  Już nic gorszego nis da sie wymyślić

  Siedza i p...w stolki i tylko musla co tu zrobic ,żeby uprzykrzyc zycie innym. Teraz kiedy szkoly koncza dwa roczniki i ida dalej do szkół chca je pozamykac. A w Ekonomiku beda wlazic sobie na nogi lekcje do 19 bo inaczej nie da sie tego ugrysc . Syf kila i mogila. ZSBIO POSINIEN BYC!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx7.xx1 
 • +28

  grzes_gość_gość

  31.12.2018, 16:50

  niech zlikwiduja wszystkie.zlikwidowali kolejowke,medyka i inne.teraz kolej na pozostale.potem bedzie problem ze znalezieniem fachowcow[pielegniarki,kolejarze i inni].no ale na warsztatowej wyszkola wszystkich.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx3 
 • +2

  Tczew_gość

  01.01.2019, 16:27

  staje sie

  większą dziurą brawo Pob?ocki bo kurna nic nie robisz

  Cytuj
  IP: 5.173.xx5.xxx 
 • +16

  Alex_gość

  31.12.2018, 17:11

  POKO spoko

  Macie teraz swoje POKO wyborcy. Najlepsze jest to, że Ci którzy najgorliwiej krytykowali PiS teraz nagle zapomnieli kto ich wybrał. To dopiero początek zmian.

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx5.xx9 
 • -8

  Pot_gość_gość

  31.12.2018, 17:36

  Znają temat

  Zarząd Powiatu - liczący 5 osób przecież to sami nauczyciele więc chyba wiedzą co robią.

  Odpowiedz
  IP: 89.68.xx4.xx8 
 • +10

  jacek _gość

  31.12.2018, 18:09

  Zawody mało budowlane

  Tak, na zimno sobie pozwolę napisać. Analiza zawodów, które proponuje się uczniom w szkołach powiatowych nie jest zbyt interesująca. Nazwa szkoły na Bałdowskiej to Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych. Poniżej zawody i ilość uczniów w I klasach. Jak widać szkołą nie kształci ani w zawodach budowlanych ani związanych z odzieżą. Logistyk i spedytor to raczej kierunki zwiążane z handlem, ekonomią, a nie budowlanką. Technik budownictwa - 0 uczniów Technik inżynierii sanitarnej 14 uczniów Technik logistyk 41 uczniów Technik spedytor 23 uczniów Technik technologii odzieży - 0 uczniów Technik urządzeń sanitarnych - 0 uczniów Technik usług fryzjerskich 24 uczniów

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx2 
 • +1

  Bzdura_gość

  02.01.2019, 20:54

  Co Pan pier. oli?

  Jak w temacie? Skąd Pan wziął te liczby? Żadna z nich nie jest prawdziwa.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx6 
  +10

  Uczennica_gość

  03.01.2019, 00:12

  #ratujmyzsbio

  Chyba ma Pan złe informacje, ponieważ sama osobiście jestem w pierwszej klasie a uczę się na TECHNIKA BUDOWNICTWA i jest nas spora grupka- łącznie 16 osób. ????

  Cytuj
  IP: 31.0.xx0.xx2 
 • +13

  N_gość_gość

  31.12.2018, 18:11

  Zawsze się mówi, że nikt nie straci pracy, gdyby tak było likwidacja szkół nie miałaby miejsca

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx3 
 • +11

  B-gość _gość

  31.12.2018, 21:59

  A co z dzieciakami

  Czy ktoś w ogóle zainteresował się co z uczniami oni nie chcą być nigdzie przenoszeni nie po to przyszli się uczyć do tych właśnie szkół A nie np ekonomika aby im teraz reforma życie układała

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx5.xx3 
 • +16

  mieszkaniec_gość_gość

  31.12.2018, 22:45

  To jest kompletna bzdura. Posady dyrektorskie to na prawdę mała sprawa. Ci ludzie jednak coś potrafią i poradzą sobie w życiu. Tak na prawdę chodzi o uczniów, nauczycieli i szkołę...... Czy jeden lub dwóch dyrektorów to jakaś oszczędność dla powiatu? to gratuluję dobrego samopoczucia. Panie Starosto wsadzą Pana na minę urzędnicy tak jak Pana poprzednika. A ponadto chcę dodać, że w wykonanym audycie są diametralnie inne wnioski niż w projektach uchwał Zarządu Powiatu. Proszę poczytać. Trzeba mieć na prawdę albo złą wolę,albo jej wcale nie mieć, by tego nie widzieć. Wystarczy 2 lata popracować w oświacie, żeby wiedzieć o co tam chodzi.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx5.xx5 
 • +19

  Oli_gość

  31.12.2018, 22:53

  Brak słów nowa władza nowe porządki wstyd dla mieszkancow za Nowego starostę

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx1 
 • +29

  Oli_gość

  31.12.2018, 23:20

  Proponuję zacząć od likwidacji starostwa żeby im się dalej w głowach nie przewracalo bo widać nie mają co robić

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx1 
 • +3

  Gość_gość_gość

  03.01.2019, 23:09

  zgadzam się !!!

  Zgadzam się w 100 procentach może trzeba oszczędności poszukać w starostwie a nie robić rewolucje młodzieży czy też dzieciom niepełnosprawnym .Jedna z pań pisze ,że to modernizacja tej pani proponuję słownik co oznacza słowo modernizacja.Szkoła z wieloma zawodami kształci uczniów potem robią szkolenia ,żeby nie musieli po firmie bez uprawnień brykać.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +35

  2019_gość

  01.01.2019, 09:47

  kasa

  Na murale to pieniądze są, na zamki za miliony też, świetlice na Górkach też, ale na szkoły to już nie. Zlikwidować szkoły to potrafi każdy, natomiast znaleźć rozwiązanie przerasta już zdolności intelektualne i managerskie tych pożal się boże radnych. Od kiedy szkoły powinny być dochodowe? To nie zakład pracy ani instytucja finansowa. Może starostwo powinno być dochodowe? Do nauki zawsze się dopłaca, co jest zrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Natomiast starosta i jego urzędnicy nie potrafią pojąć, że dopiero wykształcony w tych szkołach człowiek stanowi wartość dodaną i ma wpływ na finanse kraju, gminy poprzez swoją opodatkowaną pracę. Oświata musi kosztować i nie można ograniczać finansowania tych instytucji. Wiemy, że dla każdej władzy im obywatel mniej wykształcony tym głupszy i łatwiej można nim manipulować, więc może zostańmy tylko przy szkołach podstawowych, a szkolnictwo powyżej podstawówki zlikwidujemy i będą oszczędności. Swoją drogą to widzę teraz jak to nasi rządzący chętnie gościli w tych placówkach przed wyborami, mamiąc wszystkich swoim poparciem dla tych szkół, a po wyborach pokazali prawdziwe oblicze. Wstyd panowie., takiej obłudy to się nie spodziewałem.

  Odpowiedz
  IP: 185.241.xx9.xx8 
 • +9

  #TematDlaUwagi_gość

  01.01.2019, 12:29

  #Temat DlaUwagiTvn

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx6.xx2 
 • +5

  Gość_gość_gość_gość

  03.01.2019, 23:17

  proponuję zmniejszyć pensje w starostwie

  Proponuję zmniejszyć pensje w starostwie pracownikom większa korzyść będzie no i na pewno oszczędności co niektórym tam się należy.Szkoda ,że starosta nie myśli o przyszłości młodzieży!!!Wystarczyło by w swoje gniazdo zajrzeć tam by dopiero były oszczędności ojjjj były by duże w śród swoich pracowników.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +24

  Fresh_gość

  01.01.2019, 12:36

  Banda

  "Dodajmy, że powiat tczewski dopłaca do oświaty około 8 mln zł rocznie". Dodajmy, że tyle wyda w przyszłym roku miasto na ścieżki rowerowe! To jest najważniejsze! A reszta to ****.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +4

  Gość_gość_gość_gość

  03.01.2019, 23:20

  do tej szkoły nie dopłaca

  starostwo niech zlikwiduje tą do której najwięcej dopłaca.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • -4

  gośśćć_gość_gość

  01.01.2019, 14:48

  Nic nie jest wieczne

  Procesy edukacji muszą także dostosowywać się do realiów. Szkoła jest dla uczniów a nie dla nauczycieli. Jeżeli nie ma miejsca kształcenia w temacie oczekiwania POLSKI, to to właśnie jest niepedagogiczne, prowadzi do frustracji młodzieży, do emigracji. Czy o to chodzi ?

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx9 
 • -9

  gość_gość

  01.01.2019, 17:03

  Co to za nauczycielka na zdjęciu 4 ma kopyto na wierzchu chyba zajarzy o co chodzi a jak nie to niech idzie do Sablewskiej po poradę jak się ubrać.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx8 
 • Gość_gość_gość_gość

  03.01.2019, 23:27

  człowieku ogarnij się

  Człowieku ogarnij się jak się nie podoba to fotek nie oglądaj.Żenada ten Twój komentarz jak można w ten sposób jakąkolwiek kobietę obrazić nie wierzę jakim trzeba być złym człowiekiem ,żeby tak zrobić .Każda kobieta jest piękna.A TY.......

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • gość_gość_gość

  01.01.2019, 17:28

  Gdzie mój komentarz ? Czy ta pani nauczycielka to mamusia redaktorka.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx8 
 • -5

  gość_gość_gość

  01.01.2019, 17:29

  Ukazał się!

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx8 
 • +28

  Gość_gość

  01.01.2019, 18:22

  Paranoja...

  Tak właśnie wygląda patologia w wydaniu samorządu średniego polskiego miasteczka, w którym od 25 lat rządzi te same środowisko. Oczywiście w powiecie tczewskim była jakaś minimalna rotacja władz przez ostatnie lata, ale od 2018 roku można powiedzieć cały powiat i miasto jest w ręku tak naprawdę jednego człowieka. Chyba każdy domyśla się o kim mowa... Poza tym wszystkie instytucje kultury w mieście, praktycznie wszystkie lokalne media, spółki miejskie itd. są od lat opanowane przez ludzi "pasujących" jedynemu słusznemu "stowarzyszeniu". Zrodziło to już tak wielką patologię w owych organizmach, że tak naprawdę nikt już nie potrafi sobie wyobrazić innego sposobu ich funkcjonowania. Najgorsze, że ludzie pociągający za sznurki w tym mieście kompletnie odlecieli i nie liczą się z nikim. Można bardzo długo i kwieciście opowiadać o takich przypadkach, ale to już temat na inną dyskusję. Wracając do meritum sprawy. Nikt chyba nie sądzi, że władze starostwa po miesiącu od objęcia władzy nie są w stanie, do tego stopnia aby proponować likwidację konkretnych szkół, ocenić jak powinien wyglądać system szkół w powiecie na najbliższe wiele lat. Przecież do tego potrzebny jest szereg analiz, audytów, sprawdzeń, wyliczeń itd., w końcu nawet rozmów z samymi zainteresowanymi, czyli rodzicami i władzami tych placówek. Poza tym jeśli już jakaś likwidacja szkół jest niezbędna to na litość Boską, jest w tym powiecie kilka o wiele bardziej stosownych do likwidacji placówek niż akurat te dwie. Choćby jeden szybki i najbardziej rażący w oczy przykład dwóch szkół średnich w Tczewie, które oddziela jedynie ogrodzenie, a których poziom na pewno nie jest wyższy niż ZSBiO. Mam tu na myśli rzecz jasna ZSRiK i ZST. Chyba każdy od lat dostrzega ten delikatnie mówiąc dziwny stan rzeczy. Już nawet nie biorąc pod uwagę poziomu tych szkół to samo ich usytuowanie aż prosi się o zwrócenie na nie uwagi w kontekście likwidacji w pierwszej kolejności. Skoro władzom leży na sercu głównie dobro uczniów, nauczycieli oraz finanse samorządu to proszę bardzo, taniej i łatwiej logistycznie dla tych ludzi to się nie da. Zresztą to całe przepełnione patosem biadolenie o chęci czynienia dobra dla każdej jednostki ludzkiej przez te władze ma tyle wspólnego z prawdą co kosmici ugniatający zboża na polach w okazałe kształty. Choć patrząc na tczewskie władze czasem zaczynam się zastanawiać czy nie ma w tym źdźbła prawdy... W każdym razie gadanie o konieczności przyjęcia jeszcze uchwał przez radę powiatu, prowadzenie jakichś dyskusji na jej forum itp. można włożyć między bajki. I tak każda decyzji zależy od jednego człowieka w tym mieście i koniec kropka. Może on "zniszczyć" każdego kto mu się sprzeciwi i tyle. Panu staroście i wicestaroście radziłbym zaś pomyśleć czy czasem nie są marionetkami i to w dość mizernym tetrze. Ponieważ nikt tych Panów nie wybrał do Rady Powiatu a Pan starosta w wyniku demokratycznej decyzji suwerena otrzymał wręcz czerwoną kartkę. I to w dodatku w wyborach miejskich, gdzie jego "stowarzyszenie" zawsze ma większy potencjał. No ale cóż, zasłużony "kolega partyjny" został na lodzie to trzeba było mu coś dać! Nie bawcie się tak Panowie bo w końcu się doigracie i suweren Was rozliczy. Doskonale wiecie, że ta Wasza decyzja nie ma żadnych merytorycznych podstaw a jest jedynie zabawą w piaskownicy i nabijaniem kabzy "swoim". Wszystko się we mnie przewraca jak słyszę, że takie sławetne "Cambridge" ma cokolwiek przejmować i to jeszcze majątek tak od siebie oddalony. A może jeszcze włączcie do tej wybitnej światowej "uczelni" SOSW z Pelplina? No przecież taniej będzie bo stołek dyrektora tam spadnie! Normalnie Bareja lepiej by tego nie wymyślił! Drwicie sobie z ludzi i z prerogatyw jakie ma samorząd w tym kraju. Przez takie zachowanie pokazujecie, że nie dorośliście do funkcji jakie sprawujecie. A samym pięknym gadaniem do "ciemnego ludu" nie pokazujecie swojej świetności lecz obnażanie jedynie swoją niedojrzałość do jakiegokolwiek zarządzania, a co dopiero takim powiatem.

  Odpowiedz
  IP: 5.174.xx4.xx2 
 • +21

  Fresh_gość

  01.01.2019, 20:09

  Mają nas gdzieś

  Największym uderzeniem w twarz Tczewianie był wybór czy raczej usadowienie Augustyna na stanowisko starosty! Gość nie dostał się do RM-społeczność powiedziała "nie". Co zrobił miłościwie panujący??? W ramach pocieszenia dał mu posadę starosty. To kpina z demokracji! To dobitnie pokazuje standardy kliki rządzącej w Tczewie

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx8 
  -2

  Konrad _gość_gość

  02.01.2019, 00:41

  kulą w płot

  Zbowid do pięt nie dorasta mechanikowi.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx2 
 • +1

  Kociewiak_gość

  02.01.2019, 09:45

  Szkoła

  Najpierw reorganizacja póżniej likwidacja szkoły, komuś chyba te dzieciaki przeszkadzają, nie wiecie przypadkiem kto tam mieszka w okolicy?

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx6.xx7 
 • +1

  Yyyy_gość

  02.01.2019, 12:39

  Prezio :-) mieszka, ten od muszki też mieszka :-)

  Cytuj
  IP: 37.248.xx3.xx6 
 • +7

  gość_gość_gość

  02.01.2019, 20:29

  POmysł na oszczędności

  Zwolnić starostę i w-ce p.Sosnowskiego ( to ten od tego bajzlu ) i etatowego członka starostwa i mamy oszczędności!!!! dodam że żadne z wymienionych nie został przez naród wybrany Oni są tylko ZATRUDNIENI!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx7.xx2 
 • +1

  Gość_gość_gość_gość_gość

  03.01.2019, 23:39

  ciemnogród

  początki ciemnogrodu wprowadzają niech wszystko zlikwidują

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +7

  andy2321_gość

  02.01.2019, 23:24

  do tvn

  ten temat trafi do szerszych mediów sprawa w toku widac ze nowo upieczone starostwo ma gleboko w D edukację naszych dzieci na to pięniądze muszą się znależć jak nie to won ze stanowiska.Rodzice Matki dajcie glos!!!!!!!!!! to o wasze dzieci chodzi

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx7.xx2 
 • +6

  B-gość _gość

  03.01.2019, 17:09

  Niech najlepiej wszystkie zlikwiduja

  Jak to wszystko czytam to mi się ciśnienie podnosi najlepiej niech wszystkie szkoły zlikwidują i niech zabiorą prawa miejskie i zostaniemy wioską tczew bo po co na wsi szkoły ponadpodstawowe już i tak to miasto coraz bardziej zamiera nic tu się nie dzieje a i szkoły chca likwidowac to może radnych też zlikwidować i prezydenta

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx5.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA