Jakie szkoły ponadpodstawowe będą działały w powiecie? Urzędnicy przedstawili propozycje zmian

Mirosław Augustyn (z lewej) i Marcin Stolarski na konferencji przedstawiającej założenia projektu (fot. tcz.pl)
Jakie szkoły ponadpodstawowe będą działały w powiecie? Urzędnicy przedstawili propozycje zmian
Dwa licea ogólnokształcące, dwa technika i jedna duża szkoła branżowa - taka ma być przyszłość edukacji ponadpodstawowej w Tczewie. Urzędnicy przygotowują się do zmian - które mają pozwolić uporać się z reformą edukacji i kumulacją roczników - czemu ma służyć reorganizacja działających na terenie powiatu szkół. Po rozmowach z rodzicami i kadrą starostwo wycofuje się natomiast z łączenia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie z Zespołem Szkół Specjalnych w Tczewie.

Kolejny rok szkolny nie będzie łatwy zarówno dla organów prowadzących, jak i szkół ponadpodstawowych. Wszystko z powodu wdrażanej rządowej reformy systemu edukacji. Do placówek trafią podwójne roczniki - uczniowie trzecich klas wygaszanych gimnazjów - i młodzież z ósmych klas zreformowanych podstawówek. To nie jedyny problem szkół - za kilka lat czeka je bowiem prawdziwy dołek demograficzny, którego kulminacja ma nastąpić koło 2024 roku - wtedy część klas w szkołach ponadgimnazjalnych ma świecić pustkami - a ich utrzymywanie ma kosztować samorządy krocie. Dlatego urzędnicy szukają sposobu na wyjście z sytuacji. O tym, jakie emocje budzą plany urzędników, informowaliśmy tutaj - Gorąca dyskusja o zamiarze likwidacji dwóch szkół. Urzędnicy uspokajają, że zwolnień nie będzie Przeciwko planom starostwa zaprotestowała ostro społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Pelplina - rodzice i kadra licznie stawili się w starostwie - w Sylwestra, a także przedstawiciele Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych.

W piątek, 4 stycznia, w Starostwie Powiatowym odbyła się specjalna konferencja prasowa - podczas której urzędnicy przedstawili wizję zmian w edukacji. Starosta Mirosław Augustyn wyjaśniał, że całość zmian jest na razie na etapie uchwał zamiarowych - a słowo "likwidacja" nie oznacza zamykania którejkolwiek z placówek - a dotyczy reorganizacji szkół, którą wymusza obecna rzeczywistość.

- Nie było naszym zamiarem zamykanie szkół, zwalnianie kogokolwiek, czy pozbywanie się budynków. Od września do szkół przyjdą jednocześnie dwa roczniki, nikt zatem nie myśli nawet o zamykaniu szkół. Uzasadnienia uchwał dotyczących zmian zostały po prostu bardzo źle napisane - i powstał bardzo zły przekaz - mówił Mirosław Augustyn
.


Władze powiatu w ostatnich dniach spotkały się z przedstawicielami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie, który zgodnie z zamysłem miał być połączony z Zespołem Szkół Specjalnych w Tczewie:

- Zmiany miały być dokonane ze względu na dobro uczniów - którzy mieli mieć dostęp do basenu w Tczewie, czy zajęć z dogoterapii. Tymczasem rodzice tłumaczyli nam, że dzieci z Pelplina jeżdżą już na basen do Starogardu, gdzie mają po prostu bliżej. Przekonali nas, że bez łączenia placówek, mają te same możliwości - nie będzie zatem żadnych zmian - wyjaśniał starosta. - Potrafimy się z tej decyzji wycofać, skoro nie przyniesie plusów lokalnej społeczności.


Urzędnicy podkreślają jednak, że zmian wymagają szkoły ponadpodstawowe działające w Tczewie - wykazał to zlecony jeszcze przez poprzedni zarząd audyt, którego dokonała specjalistyczna firma. Największym wyzwaniem - jest pomieszczenie uczniów z dwóch roczników jednocześnie - którzy już od września trafią do klas pierwszych.

- Uczniowie nie pomieszczą się w tych budynkach. Kolejna kulminacja czeka nas w latach 2022/23. Jeśli niczego nie zrobimy, młodzież będzie musiała przyzwyczaić się do nauki w systemie dwuzmianowym - a niewykluczone, że nawet w soboty. - dodaje starosta. - Później z kolei czeka nas niż. Szkolnictwo musi się na to nastawić.


Jakie są propozycje urzędników? Władziom powiatu zależy na maksymalnym wykorzystaniu bazy lokalowej, aby w jednych szkołach nie było niewykorzystywanych klas, a w drugich - tłumów. Docelowo w mieście działałyby dwa licea ogólnokształcące, dwa technika (jedno z kierunkami ekonomicznymi, drugie - technicznymi) i jedna duża szkoła branżowa. Dla optymalnego wykorzystanie pomieszczeń, niektóre kierunki z Zespołu Szkół Ekonomicznych miałby mieć zajęcia w niewykorzystanych klasach II Liceum Ogólnokształcącym. Z kolei klasy technikum ze wszystkich powiatowych szkół będą się uczyć w Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Technicznych, natomiast klasy branżowe (zawodowe) w jednej szkole i docelowo w jednym budynku - w obecnym Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych. Tam przeniosłoby się klasy z Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich, którego sąsiadującą bazę zajmą z kolei niektóre oddziały klasowe z Zespołu Szkół Technicznych. W dzisiejszym budynku ZSBiO powstałaba zatem jedna "super-szkoła branżowa", której nazwa nie została jeszcze rozstrzygnięta.

-
Klasy nie będą dzielone. Wszyscy znajdą też pracę - nie będzie zwolnień ani wśród kadry administracyjno-technicznej, ani wśród nauczycieli - tych ostatnich może być nawet zbyt mało - szczególnie jeśli chodzi o przedmioty techniczne - dodaje starosta.


Starosta nie chciał komentować działań poprzedniego zarządu powiatu, który wyniki audytu w szkołach otrzymał w lipcu br. - i pytań dziennikarzy dotyczący tego, czy obecny zarząd nie został podstawiony pod ścianą z krótkim terminem na wprowadzenie zmian.

- Bardzo dziękuję poprzedniemu zarządowi, że ten audyt został zlecony - mówił.

Uchwały zamiarowe dotyczące zmian w szkolnictwie mają trafić na styczniową sesję Rady Powiatu. Dopiero wtedy, zgodnie z procedurą, będzie można rozpocząć konsultacje ze związkami zawodowymi, społecznością szkolną, kuratorium. Jeśli zmiany miałby wejść w życie od nowego roku szkolnego, właściwe uchwały muszą być przegłosowane najpóźniej na lutowej sesji. Na przekształcenia musi wyrazić zgodę kuratorium, zarząd powiatu, rada i kuratorium. Urzędnicy zapowiadają szerokie konsultacje ze środowiskami szkolnymi.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (23)
dodaj komentarz

  • Ona_gość

    04.01.2019, 17:35

    Brawo

    Teraz to wszystko ma rece i nogi, bardzo dobry pomysl!!

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx0 
  • Pelplin_gość

    04.01.2019, 17:54

    SOSW zostaje w Pelplinie bez zmian

    Czyli jednak słuszna była deklaracja nowego burmistrza, który stanowczo twierdził, że SOSW "był, jest i będzie funkcjonował w Pelplinie"... Dobra decyzja starosty, przyznał się do błędu, nie popełnia ich tylko ten, kto nic nie robi.

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx0.xx4 
  • ada_gość

    04.01.2019, 18:12

    to nie wina Starosty!

    Cytuj
    IP: 109.207.xx6.xx0 

    MMM_gość_gość

    04.01.2019, 19:31

    Nieprawda

    Wiadomo powszechnie że to nie obecny burmistrz walczył o pozostawienie SOSW więc proszę nie pisać ze to jego zasługa bo ręki tu nie przyłożył. I nie mówił ze zostanie w Pelplinie SOSW T Y L K O szkoła specjalna a to DUZA różnica !!!!!!!!!!!!!

    Cytuj
    IP: 176.58.xx3.xx6 

    Tczewianin Roku_gość

    05.01.2019, 17:16

    Ale...

    Wozić niepełnosprawne dzieci kolejne 20 km doTczewa, może jeszcze zaczynać od 6 rano? Nawet nie trzeba było być specjalnie kumatym żeby odrzucić w zarodku ten zamysł. Zwykłe człowieczeństwo nakazuje nie pastwić się dodatkowo nad niepełnosprawnymi. Ale...

    Cytuj
    IP: 77.114.xx8.xx1 
  • Starosta_gość

    04.01.2019, 18:09

    Brawo Panie Starosto. Rzadko zdarza się władza co przyzna się do błędu i go poprawi.

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx1.xx5 
  • gdzie ja żyję?_gość

    04.01.2019, 20:24

    Przekształcenia

    Żenada, kłamstwa i obelga dla przyzwoitych. Czy ktoś ich rozliczy za kłamstwa i szkalowanie ? Proponuję dymisję

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx9.xx7 
  • Tczewianin_gość

    04.01.2019, 22:23

    Przekształcenia

    Dymisję kogo? Wicestarosty i Naczelnika Wydziału Edukacji - podpisuję się obiema rąkoma. Tak na marginesie, to gdyby mieli honor i klasę, to sami podaliby się do dymisji. Ale myślę, że to nie ten "sort" obywateli.

    Cytuj
    IP: 83.21.xx4.xx5 

    gdzie ja żyję?_gość

    04.01.2019, 22:52

    Myślałam o Staroście, Pani Dyrektor z Pelplina i redaktora z Radia Głos

    Cytuj
    IP: 188.146.xx9.xx7 
  • konstytucja_gość

    04.01.2019, 20:58

    co oni dotknął w pył się obraca , co za i tu pada słowo powszechnie uważane za dosadne i właściwe , ale nieprzyzwoite . czyli*^)%ać

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx1 
  • ktoś_gość

    04.01.2019, 21:54

    przyszłość

    za przeproszeniem to gówno mnie obchodzi czy wszyscy nauczyciele znajdą pracę (obiboków i tych najbardziej beznadziejnych na bruk - jak w każdym zawodzie) , dla mnie najważniejsze jest to czy wszystkie dzieci znajdą dla siebie miejsca w szkołach i to jest w tym momencie priorytet

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx9.xx8 
  • Genzeryk_gość

    05.01.2019, 09:25

    Do "ktosia"

    Cham i prostak z ciebie. Jak będą cię zwalniać kiedykolwiek z pracy, miej w pamięci swoje wypociny. Nie pozdrawiam.

    Cytuj
    IP: 94.254.xx0.xx1 
  • pola_gość

    04.01.2019, 23:53

    Do ktoś_gość

    Ciekawe jak w twojej pracy będą zwalniać ludzi to ja też powiem obiboków i tych beznadziejnych! Ci nauczyciele ciężko pracują i starają się wychować wasze dzieci na porządnych ludzi!

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx7 
  • Margoo_gość

    05.01.2019, 00:24

    Panie Starosto, wg mnie Cymanowski do zwolnienia! Niczego lepszego nie można się po nim spodziewać. Wice- ma pracować, a nie robić krecią robotę. Patrzeć mu na ręce, proszę. I podejrzewam tu spory wkład dyrektora ekonomika, wszak to kumple z jednej wioski.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • ajdkd_gość

    05.01.2019, 09:49

    Żaden uczeń nie bedzie chcial chodzic na 2 zmiane na lekcje, pewnie zmienią szkołe na inną.Pomysł bezsensowny

    Odpowiedz
    IP: 77.112.xx0.xx7 
  • 999_gość

    05.01.2019, 12:56

    taka jest prawda,że 90 % absolwentów szkół nie pracuje w swoich wyuczonych zawodach. Więc po co utrzymywać coś co nie jest potrzebne im w życiu. Czas na szkoły przyzakładowe. A nauczyciele znajda pracę w Biedoronkach, Lidlach i takich tam SAMach. Nauczycielom się przewraca, zarabiać chcą dużo a to dzbany

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx1 
  • n-el_gość

    05.01.2019, 14:30

    i własnie z takimi dzbanami jak ty mam do czynienia na co dzień , to naprawdę orka na ugorze

    Cytuj
    IP: 188.146.xx2.xx2 

    szk_gość

    05.01.2019, 16:09

    uczniom się nic nie chce , tylko w komórach siedzą dzbany bez ambicju

    Cytuj
    IP: 89.200.xx9.xx9 
  • femka_gość

    05.01.2019, 16:04

    szkoły

    Pani Naczelnik Edukacji czy ma wiedzę......... jakąś!!!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 77.253.xx9.xx8 
  • ty_gość

    05.01.2019, 21:10

    szkoły

    Jakąś ma ale czy o edukacji i jej funkcjonowaniu???????????

    Cytuj
    IP: 83.23.xx7.xx0 
  • Gość_gość_gość_gość

    05.01.2019, 22:03

    Jak nie wiadomo o co chodzi ,to chodzi o stanowiska dla swoich .Jesteśmy PO wyborach.

    Odpowiedz
    IP: 37.249.xx0.xx3 
  • felek_gość

    06.01.2019, 00:53

    Powołanie Cymanowskiego wicestarosty to żenada. Stanowisko to go totalnie przerosło !!!

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx3.xx2 
  • n-el _gość

    06.01.2019, 13:06

    Czytając od kilku dni wszystkie wiadomości dotyczące zmian w szkolnictwie wpadłem na pewien pomysł. Zamknijmy wszystkie szkoły jeżeli nauczyciele są tak beznadziejni (opinie większości piszącej anonimowo) , bezsensu wysyłać dzieci do szkoły , niech Ci nauczyciele ( w waszej opinii Dzbany) idą do Biedrony a wasze dzieci niech zaczną kształcic i wychowywać te wszystkie "mądre mamuśki i tatusiowie 500 +" ( w mojej opinii pasożyty) to wtedy dopiero będziemy mieli elitę intelektualistów. Proponuję " indywidualne nauczanie +"

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.