Sprawdź nowe przepisy, sprawdzaj punkty

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Sprawdź nowe przepisy, sprawdzaj punkty
Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie - dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

Bezpieczeństwo na drodze powinno być zawsze priorytetem - nowe przepisy mają pomóc w jego zapewnieniu. Kierowcy - jeźdźcie bezpiecznie! Korzystajcie też z rozwiązań e-administracji (ale nie w trakcie jazdy!), które mogą ułatwić Wam życie.

Nowe zasady

W 2020 roku doszło do prawie 23 tysięcy wypadków, w których zginęło 2212 osób, a 26 199 zostało rannych. To mniej niż rok wcześniej, nadal jednak zbyt dużo.


Jakie zmiany obowiązują od początku 2022 roku?

W nowym taryfikatorze mandatów i punktów karnych znalazło się 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać 15 punktów karnych. Dodatkowo - od 1 września 2022 roku zostanie wydłużony czas, przez który punkty będą obecne na naszym koncie. Dotychczas - redukowały się po roku od ich zdobycia. Po zmianach - nastąpi to po dwóch latach od opłacenia mandatu za dane wykroczenie.

Zastanawiacie się, ile punktów karnych macie aktualnie na koncie? Możecie to sprawdzić w dowolnym momencie - online. Co więcej, na dwa sposoby. Czasy, w których trzeba było w tym celu udać się na komisariat to już przeszłość.

Na GOV.pl

Jednym ze sposobów na to, aby sprawdzić liczbę swoich punktów karnych jest skorzystanie z dedykowanej e-usługi. Jak to zrobić?

Krok 1. Wejdź na GOV.pl - to adres, który warto znać.

Krok 2. Wybierz sekcję: "Kierowcy i pojazdy", a następnie e-usługę: "Sprawdź swoje punkty karne".

Krok 3. Zaloguj się profilem zaufanym (PZ). Jeśli jeszcze go nie masz - sprawdź, jak założyć PZ.

Po zalogowaniu system przekieruje Cię na stronę, na której wyświetli się informacja o liczbie Twoich punktów karnych. Jeśli chcesz, możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować.

WAŻNE! Taki wydruk ma wyłącznie charakter informacyjny, nie jest dokumentem urzędowym. To znaczy, że sąd lub urząd może go nie uznać. Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o stanie swoich punktów karnych, dostaniesz je w komisariacie policji.


Kierowcy (i nie tylko!), zaglądajcie na GOV.pl. Spraw, które możecie załatwić o każdej porze i z dowolnego miejsca, jest tam znacznie więcej.

W aplikacji

Inna propozycja dla tych, którzy chcą sprawdzić, ile punktów karnych zdobyli, to nasz bezpłatna aplikacja mObywatel, czyli - cyfrowy portfel, w którym znajdziecie odwzorowanie swoich najważniejszych dokumentów i wiele więcej.

- mObywatel to aplikacja, którą w swoim telefonie powinien mieć każdy kierowca - mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Znajdziemy tam nie tylko licznik punktów karnych, ale także mPrawo Jazdy i mPojazd - dodaje.

Zastanawiacie się jak to możliwe? Aplikacja mObywatel korzysta z danych, zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców (część Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Aby się do niej zalogować, niezbędny jest profil zaufany - to gwarancja bezpieczeństwa. PZ potwierdza, że Ty to Ty, dlatego - nikt nieuprawniony nie zdobędzie dostępu do Twoich dokumentów przechowywanych w aplikacji.

Drukuj
Prześlij dalej